KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Co wiemy o mydle? – wysłuchanie wiersza Przedszkolaczek.
Rozmowa kierowana o higienie i zachowaniu zdrowia.
Data: 24.09.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
kształtowanie nawyków higienicznych i czynności samoobsługowych,
uważne słuchanie nauczyciela.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
słucha wiersza,
prawidłowo wskazuje przybory higieniczne,
bierze udział w zabawach ruchowych,
wypowiada się na temat przestrzegania higieny,
nabiera przekonania do konieczności przestrzegania higieny,
rozwiązuje zagadki.
Metody:
słowna - rozmowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa – obserwacja i pokaz.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
mydło, pasta i szczoteczka do zębów, ręcznik, grzebień, chusteczki, gąbka, szampon, obrazek brudnego chłopca oraz kilka przedmiotów znajdujących się w sali przedszkolnej, wiersz J. Korczakowskiej, pt. Przedszkolaczek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Przedstawienie dzieciom tematu zajęć. Prośba aby dokładnie słuchały o czym będzie mowa, gdyż pod koniec zajęć będziemy mieć gościa, który sprawdzi ich wiedzę.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi różne przedmioty, takie jak: mydło, pasta i szczoteczka do zębów, ręcznik, grzebień, chusteczki, gąbka, szampon oraz kilka innych przedmiotów znajdujących się w sali przedszkolnej. Zadaje zagadki, a dzieci zgadują, o czym mówi:
Kwadratowa, kolorowa albo biała bywa. W kieszeni ją nosisz, często ją używasz. (chusteczka) Dziurki w niej, jak w serze. Żyła w morzu na dnie. Do wanny ją bierzesz, bo umie myć ładnie. (gąbka) Używasz go często, wieczorem i rano. Przypomina przedmiot, którym grabią siano. (ręcznik) Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło) Schowała się w tubie - używać jej lubię, a i mała szczotka chętnie się z nią spotka. (pasta do zębów) |
Do suchej nitki moknie nieraz, gdy po kąpieli nim się wycierasz. (ręcznik) Pieni się płyn z butelki. Zamienia się w bąbelki. Nieraz głowę ci zmywa. Czy wiesz jak się nazywa? (szampon) Co to jest - na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruje. (szczoteczka) Mydła i wody pilnie unika. Co weźmie do rąk, wszystko poplami. A jak takiego nazwać chłopczyka? Ja wiem, nie powiem. Nazwijcie go sami. (brudas) |
---|
Co będzie potrzebne? – ćwiczenia klasyfikacyjne.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację brudnego chłopca. Dzieci spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które przydadzą się chłopcu, aby zmienił się w czyścioszka.
Wysłuchanie wiersza J. Korczakowskiej, pt. Przedszkolaczek:
Przedszkolaczek mały, duży,
wie do czego mydło służy.
Płynie woda, plusk w łazience
i już czyste uszy, ręce.
Przedszkolaczek mały, duży,
wie do czego gąbka służy.
Gąbka, ręcznik, pasta, szczotka
i czyściejszy jest od kotka.
Przedszkolaczek proszę pana,
chętnie zęby myje z rana.
Patrzy w lustro roześmiany,
bo ma białe wąsy z piany.
Rozmowa o okolicznościach, kiedy należy skorzystać z mydła i innych akcesoriów higienicznych.
Jakich przyborów do mycia używa przedszkolak w wierszu?
Jak ty dbasz o czystość?
Kiedy trzeba myć ręce?
Jak prawidłowo myć ręce?
Dlaczego trzeba myć zęby?
III Podsumowanie zajęć
Nauczyciel zakłada pacynkę. Pacynka wita się z dziećmi, a następnie zadaje pytania dotyczące konieczności przestrzegania higieny.
Leci woda – nauczyciel rozkłada na dywanie obręcze. Wyjaśnia dzieciom, że w tym miejscu możemy umyć ręce. Na hasło bawimy się dzieci maszerują w sali. Na hasło brudne ręce dzieci podbiegają do obręczy i udają że myją ręce. Nauczyciel obserwuje, czy dzieci wykonują czynność. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.