SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO W GR. DZIECI 5 LETNICH PROWADZONYCH METODĄ NAUKI CZYTANIA WG PROF. B. ROCŁAWSKIEGO
Opracowanie i prowadzenie - mgr Barbara Gawracz
Zajęcia z udziałem rodziców.
Temat : „Co wiemy o jesieni ?” - gry i zabawy dydaktyczne i integracyjne
Cele ogólne :
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni
Prezentacja poznanych piosenek i zabaw o tematyce jesiennej
Kształcenie umiejętności dokonywania syntez i analiz
Rozwijanie umiejętności czytania techniką „ślizgania”
Kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia
Cel ogólny dla dzieci specjalnej troski :
Uczestniczy w zajęciach
Cele operacyjne : Dziecko
Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni
Wie , jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią
Zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas
Wie , jak zwierzęta przygotowują się do zimy
Zna piosenki , zabawy i wiersz o tematyce jesiennej
Dokonuje syntezy i analizy sylabowej , logotomowo - fonemowej , fonemowo - logotomowej i fonemowej
Rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku
Dostrzega podobieństwa w kształtach przedmiotów i rzeczy i potrafi je przekształcać
Cele operacyjne dla dzieci specjalnej troski :
Rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku
Bawi się ze swoimi rodzicami, naśladując rówieśników
Wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne
Dmucha na paski papieru
Rysuje z pomocą rodziców
Metody :
czynne - zadań stawianych dziecku do wykonania
słowne - żywego słowa , objaśnienia , instrukcje
oglądowe - pokaz
Formy :
praca z całą grupą , praca indywidualna
Pomoce : kukła wiatru i deszczu , plakietki z napisami TAK , NIE ; czarodziejskie pudło , eksponaty związane z jesienią - liście , szyszki , kasztany , żołędzie itp. ; kaseta „Tańce integracyjne” wydana przez firmę muz. Synkopa - piosenki w wykonaniu i opracowaniu Beaty Wapińskiej ;
Przebieg zajęcia :
Powitanie
Zabawa : „Witam ...”
Wszyscy - rodzice i dzieci - stoją w kole. Nauczycielka wymienia cechy charakterystyczne dla danej grupy osób, po czym te osoby robią mały krok do środka koła np. Witam wszystkie osoby , które mają uśmiechnięte buzie ; Witam wszystkie osoby, które mają więcej niż 5 lat itp.
Zabawa integracyjna „Czy chudzi , czy grubi”.
Przy muzyce dzieci bawią się z rodzicami ilustrując treść piosenki odpowiednimi ruchami :
Ref.:
„Czy chudzi, czy grubi,
czy mali, czy duzi,
wszyscy lubią bawić się, się, się,
więc kto jest tu razem z nami,
niech dobierze się parami
i niechaj weseli się
Nosek do noska ( 2x )
Mrugają oczka raz, dwa, trzy
Ref.:
Czy chudzi…
A teraz buźka ( 2x )
Słuchają uszka raz, dwa, trzy
Ref.:
Czy chudzi…
Ręka do ręki ( 2x )
I ukłon piękny raz, dwa, trzy.
Ref.:
Czy chudzi …
Noga do nogi ( 2x )
Wystają rogi raz, dwa, trzy.
Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Spotkanie z Wietrzykiem” ilustrowanego kukłą wiatru .
Wiatr - Czy wiecie dzieci kim jestem ?
Dzieci -Tak wiemy. Ty jesteś Wiatr.
Wiatr - Oczywiście, cieszę się, że mnie poznałyście. Latałem po świecie , dmuchałem, włosy sobie potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem ?
Dzieci - Nie wiemy.
Wiatr - Panią Jesień, która powiedziała mi, że Zima za nią idzie , śniegiem sypie, chłodem mrozi. Chętnie by Pani Jesień już odeszła , bo wszystko już zrobiła : ptaki za morze wygoniła , zwierzętom ciepłe futerka dała , ludziom piwnice warzywami zapełniła . Ale nie wie czy dzieci w przedszkolu już wszystko o jesieni wiedzą , więc mnie do przedszkola wysłała , koperty z zadaniami dla dzieci mi dała i powiedziała , żebym sprawdził , co się dzieci w przedszkolu o niej nauczyły .
Rozwiązywanie zadań.
Nauczycielka otwiera kolejne koperty , dzieci odczytują zadania zapisane tekstem ( dzieci , które potrafią czytać ) lub znakiem graficznym i wykonują je. Polecenia do przeczytania techniką „ślizgania”, znajdujące się w kolejnych kopertach z nr 1 - 4 brzmią : Odpowiedz na pytanie; Zaśpiewaj piosenkę; Powiedz wiersz; Gimnastykuj się. W kopercie z nr 5 znajduje się zadanie zapisane rysunkiem ( czarodziejskiego pudełka ) dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać.
Zadanie 1 - Quiz - dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzają je lub im zaprzeczają podnosząc plakietki z napisami TAK , NIE
Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr .
Jesienią jest tak ciepło, że chodzimy w krótkich spodenkach.
Jesienią przydają się parasole.
Jesienią liście drzew zmieniają kolor.
Liście na drzewach mogą być niebieskie ..
Drzewa zrzucają jesienią liście, ponieważ przygotowują się do zimowego odpoczynku.
Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
Sójka wybierała się za może, ale się nie wybrała.
Lisy zbierają szyszki .
Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.
Dziki jedzą ser.
Wszystkie grzyby można jeść.
Ogrzana przez słońce woda zamienia się w parę .
Słowo „sowa” ma dwie sylaby.
Słowo „zając” kończy się na „b”.
„Kasz (trzy klaśnięcia) ta (trzy klaśnięcia) no (trzy klaśnięcia) wiec” znaczy kasztanowiec.
Słowo „lis” zaczyna się na „r”.
„K - l - o - n” oznacza klon.
itp.
Zadanie 2 - muzyczne . Wybrane dziecko odczytuje polecenie znajdujące się w kopercie, a następnie dzieci śpiewają wybraną piosenkę o tematyce jesiennej np. „Kasztanek” lub „Pada deszcz”
Zadanie 3 . Po odczytaniu polecenia dzieci wspólnie recytują wiersz „Jesienny deszcz”, który poprzedzony jest ćw. logopedycznymi - Dmuchanie na „Wiatr”.
Zadanie 3 polega na wykonaniu wspólnie z rodzicami prostych ćw. gimnastycznych przy muzyce - zabawa „Bawię się”.
Zadanie 4. Nauczycielka wybiera dziecko, które nie potrafi czytać. Jego zadaniem jest odczytanie polecenia zapisanego za pomocą rysunku. „Czarodziejskie pudło” na rysunku oznacza rozpoznawanie przedmiotów związanych z jesienią na podstawie dotyku . Dzieci wkładają rękę do pudła i odgadują, co się w nim znajduje tylko za pomocą dotyku.
Słuchanie opowiadanie nauczycielki pt. „Spotkanie z Deszczykiem” ilustrowanego kukłą.
Deszcz - Ach witaj bracie Wietrzyku !
Po cały kraju wędrowałem za Panią Jesienią i ciebie szukałem. A ty w przedszkolu sobie siedzisz i z dziećmi się bawisz. Ładnie to tak ?
Wiatr - Nie gniewaj się Deszczyku , bo ja tu jestem z polecenia Pani Jesieni . Egzamin przeprowadzam .. Sprawdzam, czy dzieci wszystko o jesieni już się nauczyły i czy Jesień może Zimie ustąpić.
Deszcz - Ach tak ! A wiesz ja też mam dla dzieci zadanie.
5. Zadanie 6 - kreatywne - ekspresja plastyczna. Dzieci otwierają ostatnią kopertę i odczytują polecenie. Ich zadaniem jest przekształcenie kropli deszczu w „coś” .
Praca dzieci przy stolikach - rysowanie kredkami.
Wystawa prac dzieci i wypowiedzi na ich temat.
Wręczenie dzieciom nagród za udział w zajęciach - dyplomy. Rodzice otrzymują gazetkę „Co słychać u Zajączków ?” , zawierającą m.in. „jesienny masaż”
Zakończenie -„Jesienny masaż”
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami
A po parku chodzą dzieci parami
Na alejkach ścielą się z liści dywany
I brązowe spadają kasztany
My zbieramy te dary jesieni
Układamy je w rządkach na ziemi
W domu tato wywierci w nich dziurki
Nawleczemy je wtedy na sznurki .
Rodzice masują plecy swojego dziecka, tak jak mówi tekst .
Pożegnanie. Ewaluacja zajęć - ankieta dla rodziców.