Konspekt lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 13. 12. 2011 r.
Klasa IVa
Temat: Opisujemy świat za pomocą słówka „jak” – I. Sikirycki „Zoologiczny talent”
Czas realizacji: 45 minut
I. Cele:
Ogólne:
kształcenie umiejętności tworzenia i rozróżniania porównań
rozwijanie koncentracji i uwagi
Szczegółowe:
Uczeń:
rozumie pojęcie - porównanie
wyszukuje w tekście informacje kierując się poleceniem
rozwija koncentrację i uwagę
wyodrębnia i tworzy porównania
II. Metody:
podająca: pogadanka
praktyczna: dobieranie porównań (ćwiczenia)
III. Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
IV. Środki dydaktyczne:
rebus (załącznik 1)
7 ilustracji zwierząt
karta pracy (załącznik 2)
podręcznik, „Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, A. Łuczak, A. Murdzek.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że na lekcji będą pracować z poezją.
By poznać tytuł wiersza, który za chwilę usłyszą muszą rozwiązać rebus. Na tablicy znajdują się ilustracje.
Rozwiążcie rebus (Rozwiązaniem rebusu jest tytuł wiersza ”Zoologiczny talent”).
Dzieci odnajdują w podręczniku wiersz, następnie wysłuchują utwór z płyty. Polecenie dla uczniów: Wysłuchajcie uważnie tekstu i zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów z jego treści. Wybrane osoby wymieniają to, co zapamiętały z usłyszanego utworu. Przykładowe odpowiedzi: Odważny jak lew, biega jak jeleń, uparty
jak osioł…
Zapisanie tematu lekcji: Opisujemy świat za pomocą słówka „jak” – I. Sikirycki „Zoologiczny talent”.
Ponowne odsłuchanie tekstu (uczniowie jednocześnie śledzą tekst w podręczniku). Następnie dzieci wykonują ćwiczenie 3a ze strony 46 podręcznika:
Jak myślisz, dlaczego autor nadał temu wierszowi tytuł: „Zoologiczny talent”? Uzasadnij swoje zdanie odwołując się do cytatu z tekstu. (Odpowiedź: Ponieważ Jacek ma cechy zwierząt).
Nauczyciel wprowadza pojęcie porównania. Uczniowie zapisują w zeszycie definicję:
Porównanie polega na skojarzeniu i połączeniu ze sobą (za pomocą słów: jak, niby,
na kształt) podobnych lub wspólnych cech przedmiotów, zjawisk, osób.
7. Uczniowie tworzą porównania, dopasowując nazwy zwierząt do podanych cech:
Uparty jak…(osioł)
Mądry jak… (sowa)
Łagodny jak… (baranek)
Głodny jak… (wilk)
Pracowity jak…(mrówka)
Powolny jak…(żółw)
Chytry jak…(lis)
Kwaśny jak…(cytryna)
Siedzieć jak…(mysz) pod miotłą
Nauczyciel pyta: Czy dzieci spotkały się kiedyś z porównaniami? Może stosują je
w życiu codziennym? (Przykładowa odpowiedź: Mama nazwała mnie upartą jak osioł, a tata pracowitą jak mrówka). Następnie prowadzący podsumowuje wypowiedzi wyjaśniając, że porównania nie występują tylko w poezji. Operujemy również nimi w życiu codziennym, wzbogacają nasz język.
Pytanie do uczniów: Jakie cechy ma bohater wiersza? (Przykładowe odpowiedzi: dumny, odważny, sprytny)
Rozdanie kart pracy. Dzieci rozwiązują zadania:
Uzupełnij na podstawie wiersza umiejętności i cechy Jacka.
Oceń Jacka „ważąc” jego pozytywne i negatywne cechy.
Przekształć tekst, zastępując wyróżnione fragmenty sformułowaniami z ramki. Pamiętaj
o odpowiedniej formie.
Nauczyciel podaje pracę domową: Napisz o sobie kilka zdań (nie mniej niż cztery), korzystając z porównań poznanych na lekcji.