KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
TEMAT: Co się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń?
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Poznanie wiersza „Marzenia”
Poznanie obrazu „Odlot jaskółek” Tadeusza Makowskiego
Kształcenie umiejętności analizy utworu poetyckiego
Kształcenie umiejętności czytania tekstu na poziomie metaforycznym
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na tematy związane z otaczającą rzeczywistością
Kształcenie umiejętności poprawnego używania związków frazeologicznych
Uświadomienie roli marzeń w życiu człowieka
Metody i techniki pracy:
Praca z tekstem
Metoda problemowa
Mapa mentalna
Przebieg lekcji:
Co z tą szkołą? – rozmowa wstępna o powrocie po wakacjach
Słuchanie wiersza – pierwsze wrażenia uczniów
Obrazy poetyckie w wierszu – wyjaśnienie
Podsumowanie
Szczegóły:
I. Co z tą szkołą? – rozmowa wstępna o powrocie po wakacjach
1. Uczniowie wypowiadają się na temat wskazany w poleceniu 1.
Powiedz, czym da ciebie jest szkoła. Czy chętnie wracasz do niej po dwóch miesiącach wypoczynku?
2. Uzupełniają zdania:
W szkole najbardziej podoba mi się…
W szkole nie lubię…
3. Uczniowie tworzą mapkę mentalną na temat szkoły i zapisują do zeszytu.
LUDZIE PRZYJEMNOŚCI
- koledzy i koleżanki SZKOŁA - przerwy szkolne
-nauczyciele - wycieczki szkolne
OBOWIĄZKI
-odrabianie zadań domowych
- ranne wstawanie
- wypracowania, kartkówki
Uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą innych, prezentuje własne zdanie. | Tworzy mapkę mentalną |
---|
II. Słuchanie wiersza – pierwsze wrażenia uczniów
1. Uczniowie słuchają recytacji z płyty CD audio i przedstawiają swoje pierwsze wrażenia.
2. Opowiadają na pytanie nr 2.
Wymień przyczyny, dla których osoba wypowiadająca się w wierszu nie lubi chodzić do szkoły.
Nazywa swoje reakcje czytelnicze - wrażenia | Wyszukuje informacji w tekście |
---|
III. Obrazy poetyckie w wierszu – wyjaśnianie
1. Uczniowie, podzieleni na grupy, wykonują zadanie nr 3.
Wyjaśnij, jak rozumiesz stwierdzenie:
W szkole jest wielki porządek.
Nikt nie trzyma pod ławką marzeń.
Rozumie i wyjaśnia przenośne znaczenie tekstu |
---|
IV. Podsumowanie
1.Uczniowie podają związki frazeologiczne ze słowem marzenie i układają z nim zdanie/
Rozumie znaczenie związków frazeologicznych; prawidłowo wykorzystuję je w zdaniu. | Podaję znane mu związki frazeologiczne. |
---|
2. Zadanie domowe:
Narysuj (do wyboru):
- ilustrację do wiersza
- swoje marzenie