1134


Izabela Kolasa

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Temat zajęcia

Grupa wiekowa:

4-5-6 latki

Cele:

-zna cyfry od 1-6 ( dz, 6 letnie)

-potrafi przeliczać w zakresie 6 (dz. 5 letnie)

-wzbogaca słownictwo o nowe słowa związane z budową człowieka

-odczytuje poprawnie wyrazy

-potrafi umiejscowić i zidentyfikować poszczególne części ciała

w odniesieniu do szkieletu

-sprawnie i bezpiecznie porusza się przy muzyce po dywanie z zachowaniem zasad

bezpieczeństwa

- ruchem ręki potrafi wykonac : spirale, koła,węże

-ma możliwośc obserwowania włosa w powiększeniu

Formy pracy :

-zbiorowa

-indywidualna

Metody: -

oglądowa ( podczas zabawy ,,Zagadkowe okienka'', ,,Oko powiększające'')

-słowna ( podczas zabawy ,,Zagadkowe okienka”, i zabawy porównawczej ,, Gdzie to mam”)

- zabawowo- klasyczna ( podczas zabawy ruchowej za wstążką)

Środki dydaktyczne:

-schemat szkieletu wykonany z klisz radiograficznych

-okienka z cyframi (dla 6 latków) i kropkami ( dla 4,5 latków)

- kartoniki z podpisami części ciała

-płyta CD

-wstążki do zabaw ruchowych ( wykonane samodzielnie) 2 długości

- pudełko z podpisem ,,Niespodzianka”

-mini mikroskop

-włos do obserwacji pod mikroskopem

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa ,,Zagadkowe okienka”.

Dzieci siedzą w kole na dywanie. W zasięgu ich wzroku umieszczona jest tablica, a na niej schemat układu kostnego człowieka wykonany z klisz radiograficznych. Schemat ukryty został pod okienkami zaznaczonymi cyframi od 1 do 6

. Okienka posiadają dodatkowo oznaczenia kropkowe ( dla ułatwienia dzieciom 4-5 letnim). Nauczycielka wymienia daną cyfrę i wybiera dziecko, które może otworzyc okienko. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co przedstawia ukryty schemat.

Po wykonaniu zadania nauczycielka przedstawia w formie słownej kilka ciekawostek

o szkielecie człowieka:

- składa się aż z 206 kości

-nie jest on na co dzień widoczny gołym okiem, a spełnia bardzo ważna rolę

- w miarę wzrostu dziecka, kości też rosną

-można dzięki niemu skakac, biegac, pływac, kopac piłkę, jeżdżic na rowerze.

2.Zabawa porównawcza ,,Gdzie ja to mam''

Na tablicy magnesowej przyczepione są kartoniki z z nazwami poszczególnych części ciała człowieka. Zadaniem dzieci jest odczytanie wyrazów i umiejscowienie

ich na układzie kostnym człowieka. Dziecko powinno umiec zidentyfikowac umiejscowienie części ciała w odniesieniu do schematu szkieletu,

kartoniki z nazwami:głowa, kolano, stopa, ręka,ramię, biodro

3.Zabawa ruchowa ,,Moje ciało potrafi wiele''

Dzieci siedzą na dywanie po obydwu stronach sali, tak, aby środek sali był pusty.

Nauczycielka na wstępie zabawy nawiązuje do poprzedniego zagadnienia o tym, jakie czynności możemy wykonywac dzięki sprawnym i mocnym kościom. Prosi dzieci, aby przy pomocy wstęg do zabaw ruchowych pokazały, co potrafi ich sprawna ręka, demonstrując jak należy posługiwac się wstęgą. Przy muzyce dzieci poruszają się po dywanie

- z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności - wykonując ruchem ręki : węże, spirale, koła i inne figury.

Na sygnał nauczyciela ZMIANA- dzieci przekazują wstęgę wybranej osobie.

4.Zabawa doświadczalna ,,Oko powiększające

Nauczycielka pokazuje dzieciom pudełko podpisane kartonikiem NIESPODZIANKA. Wyjmuje z niego przedmiot, przedstawiając jego nazwę ,,Oko powiększające'' Prosi o ustawienie się w kolejkę. Dzieci mają możliwośc obserwowania w powiększeniu włosa.


