Konspekt do lekcji informatyki w klasie VI b
Szkoła Podstawowa w Kańczudze
Data: 29.09.98
Czas trwania:90 minut
Prowadzący: Monika Kluz
Grupa 2.
Temat: Zasady pisania wszystkimi palcami. Ćwiczenia w pisowni.
Cele:
1. Zapoznanie uczniów z zasadami pisania wszystkimi palcami.
2. Umiejętność korzystania z poszczególnych grup klawiszy.
TREŚCI LEKCJI:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
- Czynności organizacyjno - porządkowe. - Przywitanie klasy. - Sprawdzenie obecności.
Na wstępie przypomnimy sobie jakie grupy klawiszy możemy wyróżnić w typowej klawiaturze. Czy ktoś potrafi to zrobić? Możemy wyróżnić : - klawisze alfanumeryczne, które służą do pisania liter, cyfr i innych znaków - klawisze sterowania kursorem, pozwalają dowolnie zmienić położenie kursora w obrębie napisanego tekstu - klawisze specjalne,(Przypominam tylko te, które zostaną wykorzystane na dzisiejszej lekcji. SHIFT, wykorzystywany jest do pisania wielkich liter oraz znaków narysowanych w górnej części klawiszy alfanumerycznych CAPS LOCK, przełącza trwale klawiaturę w tryb pisania dużych liter ESC, klawisz rezygnacji BACKPACE, przesuwa kursor o jeden znak w lewo z jednoczesnym wymazaniem znaku stojącego dotąd na tej pozycji - klawisze numeryczne - klawisze funkcyjne
Znacie już klawisze dzięki którym możemy pisać małe i wielkie litery , i wykonywać szereg różnych operacji . Dziś będziemy się uczyć pisać wszystkimi palcami. Wyobraźcie sobie, że macie napisać obszerny artykuł do gazety. Jak szybciej napisalibyście ten tekst: wystukując litery jednym palcem , czy pisząc wszystkimi palcami? Zapiszcie temat lekcji:
T:ZASADY PISANIA WSZYSTKIMI PALCAMI. ĆWICZENIA W PISOWNI.
Pisanie dziesięcioma palcami pozwala na szybkie opanowanie techniki szybkiego i bezbłędnego pisania. Nie należy “wystukiwać” liter jednym palcem. W pozycji spoczynkowej palce wskazujące są zawsze na klawiszach F i J, małe na A i :. Kciuki naciskają tylko na klawisz spacji. Spróbujcie ułożyć dłonie tak jak powiedziałam. Jeżeli trzeba nacisnąć jednocześnie dwa klawisze np.[SHIFT] oraz klawisz litery, to w miarę możliwości należy to zrobić palcami obu rąk. Nie należy nigdy krzyżować rąk, sięgając prawą ręką do lewej części klawiatury lub odwrotnie. Przestrzegając tych zasad można dość szybko nauczyć się bezbłędnego i szybkiego pisania.
Przygotowałam dla was schemat klawiatury, który wam teraz rozdam , a później wkleicie go do zeszytu pod tematem lekcji. Waszym zadaniem będzie pokolorować odpowiednie klawisze obsługiwane przez kolejne palce: mały palec(1 kolor), serdeczny(2 kolor), wskazujący(3 kolor), środkowy(4 kolor), kciuk (5 kolor). Ułatwi wam to ćwiczenie do którego przystąpicie w dalszej części lekcji.
W czasie, gdy uczniowie kolorują swoje schematy, uruchamiam na każdym komputerze edytor tekstowy WORD, w którym uczniowie będą ćwiczyć , a z którym zetkną się jeszcze na lekcjach informatyki. Pomagam także uczniom mającym kłopoty z zadaniem.
Teraz skoro wszyscy wykonali polecenie przystąpimy do ćwiczeń. Będziecie pracować w edytorze tekstowym WORD, z którym zapoznacie się na lekcjach informatyki. Proszę przystąpić do pracy pisząc dziesięcioma palcami. Może to być tekst związany np. z najciekawszym wydarzeniem ostatnich wakacji. Pouczam uczniów, jak należy napisać polskie litery. W trakcie ćwiczeń pomagam uczniom w pisaniu.
To wszystko na dzisiaj. Dziękuję za uwagę . Do widzenia.
|
Uczniowie przypominają sobie poszczególne grupy klawiszy.
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie wykonują polecenie.
Uczniowie kolorują schematy.
Uczniowie wykonują polecenie.
Uczniowie bardzo chętnie wykonują to ćwiczenie.
|