Urządz. zew. - monitor, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Tomasz Szczygieł Mielec, 29 września 1998 Fizyka z inf.

Konspekt do lekcji informatyki w klasie VIIIc

w Szkole Podstawowej nr 7 w Mielcu.

Prowadzący : Tomasz Szczygieł

Data : 30 września 1998

Temat lekcji : Urządzenia zewnętrzne komputera: monitor.

Godzina : 45 minut

Cele lekcji:

  1. Zapoznanie uczniów z budową i obsługą monitora.

  2. Zapoznanie uczniów z rodzajami kart graficznych i ich przeznaczeniem.

  3. Zrozumienie wiadomości zdobytych przez uczniów.

Środki dydaktyczne:

czynności nauczyciela

czynności ucznia

Co to są pamięci zewnętrzne?

Jakie rozróżniamy pamięci zewnętrzne?

Czym pamięć zewnętrzna różni się od pamięci RAM?

Jak zbudowana jest dyskietka?

Jak chronimy dyskietki?

W jaki sposób zabezpieczamy przed kasowaniem?

Jak zbudowany jest dysk twardy?

Jakie dyski optyczne rozróżniamy?

W rodzinie komputerów osobistych monitor jest zwykle oddzielnym urządzeniem, a jego pracą steruje specjalna karta rozszerzeń. Sygnały karty graficznej mają za zadanie sterować monitorami monochromatycznymi lub kolorowymi o niskiej lub dużej rozdzielczości. Rozdzielczość: Liczba punktów (pikseli), z których utworzony jest obraz na monitorze. Wartość tę podaje się w postaci iloczynu liczby kolumn i wierszy, na przykład 1024x768.

Powierzchnia wewnętrzna ekranu monitora monochromatycznego pokryta jest jednobarwnym luminoforem. Na drugim końcu kineskopu znajduje się źródło elektronów. Wiązka elektronów uderzająca na ekran wywołuje w miejscu na które pada, świecenie luminoforu. W określonym momencie świeci tylko jeden punkt ekranu.

Powierzchnia wewnętrzna ekranu monitora kolorowego pokryta jest luminoforem w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim. Na drugim końcu kineskopu znajduje się źródło elektronów. W tym monitorze są trzy wiązki elektronów każda do sterowania wyświetlaniem innego koloru. Mieszanina natężeń tych trzech kolorów daje wrażenie określonej barwy danego punktu na ekranie.

Komputery rodziny PC wyposażone są w kartę graficzną sterującą pracą monitora.

Karta graficzna to urządzenie, które służy do gromadzenia i interpretacji danych niezbędnych do otrzymania obrazu na ekranie.

Jak zbudowany jest monitor?

Jak działa monitor?

Do czego służy karta graficzna?

Jakie typy kart graficznych rozróżniamy?

Co to jest rozdzielczość?

Wybrany uczeń odpowiada.

Uczniowie notują.

Rozdzielczość: Liczba punktów (pikseli), z których utworzony jest obraz na monitorze. Wartość tę podaje się w postaci iloczynu liczby kolumn i wierszy, na przykład 1024x768.

Uczniowie notują.

Monitor.

Powierzchnia wewnętrzna ekranu monitora pokryta jest luminoforem. Na drugim końcu kineskopu znajduje się źródło elektronów. Wyemitowane elektrony uderzają w ekran. Wiązka elektronów uderzająca w ekran wywołuje w miejscu, na które pada, świecenie luminoforu. W określonym momencie świeci tylko jeden punkt ekranu.

Uczniowie notują.

Karta graficzna to urządzenie, które służy do gromadzenia i interpretacji danych niezbędnych do otrzymania obrazu na ekranie.

Typy kart graficznych:

  • Monochrome Display Adapter (MDA): Monochromatyczny adapter monitora jest najprostszym typem karty do wyświetlania tylko w trybie tekstowym i w jednym kolorze.

  • Hercules Graphics Adapter (HGA): Posiada możliwości karty MDA, a dodatkowo umożliwia wyświetlanie monochromatyczne grafiki.

  • Color Graphics Adapter (CGA): Posiada możliwość wyświetlania tekstu i grafiki w ośmiu kolorach.

  • Enhanced Graphics Adapter (EGA): Wyświetla tekst i grafikę w 16 kolorach wybranych z palety 64 kolorów.

  • Multi-Color Graphics Adapter (MCGA): Posiada własności karty CGA, przy dodatkowej możliwości jednoczesnego wyświetlania 256 kolorów.

  • Video Graphics Array (VGA): Ta karta umożliwia wyświetlanie tekstu i grafiki w 256 kolorach, wybranych z palety 262 144 kolorach. Umożliwia pracę na monitorze z rozdzielczścią lepszą niż w przypadku wszystkich poprzednich kart.

  • Super VGA (SVGA): Ulepszona karta VGA z opcją dającą większą rozdzielczość. Liczba kolorów może zostać zredukowana przy większych rozdzielczościach.

Wybrani uczniowie odpowiadają.

Wnioski:

Lekcja została w całości zrealizowana a zamierzone cele zostały osiągnięte. Uczniowie wykazali dużą znajomość tematu lekcji., odpowiadali trafnie i szybko na zadawane pytania.

1


