Anna Krupa Rzeszów, 25 maj 1998r.
II fizyka z informatyką
KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE VID
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR. 8 W RZESZOWIE
Prowadzący: Anna Krupa
Data: 25 maj 1998r.
Grupa: jedenastu uczniów
Temat: Edytor tekstu WORD- ćwiczenia.
Cele lekcji:
zapoznanie z podstawowymi opcjami programu WORD;
wykorzystanie programu WORD do wykonywania tekstu z rysunkami i tabel;
drukowanie dokumentu;
doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.
Środki dydaktyczne:
Komputer, drukarka, system Windows, program Word w wersji 6.0 i 7.0.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Witam się z uczniami, sprawdzam obecność. Podaję temat lekcji „Edytor tekstu WORD- ćwiczenia.” Dziś ponownie zajmiemy się edytorem tekstu WORD, który znacie już z poprzednich zajęć. Jednakże dzisiaj zajmiemy się pracą z tabelką. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, które wiążą się jak każdy wie z podróżami, wyjazdami. Wiadomo, że każdy będzie chciał z letnich wojaży wysłać kartkę bądź list do znajomych, kolegów, rodziny. Wtedy trzeba będzie pamiętać adresy. I właśnie dzisiaj wykonamy sobie taki właśnie spis najważniejszych adresów. Na początek, aby nasz spis wyglądał bardziej elegancko, zmienimy sobie układ strony. W tym celu wybieramy menu Plik, a w nim Ustawienia strony. Następnie z zakładki Rozmiar papieru wybieramy orientację Pozioma.
Następnie z polecenia Wstaw wybieramy polecenie WordArt.. . Wybieramy sobie odpowiedni format i wpisujemy jakiś napis, np.: „Moi Znajomi”. Innym sposobem szukania WordArt'a jest: z menu Wstaw, Obiekt, a na liście Typ obiektu podświetlić pozycję Mikrosoft WordArt 2.0 i kliknąć przycisk OK. Po wpisaniu tekstu powracamy do naszego dokumentu i ozdobny napis umieszczamy pośrodku na górze dokumentu. Jego kształt można jeszcze dowolnie zmieniać posługując się odpowiednim poleceniem umieszczonym na dodatkowym pasku narzędzi, który pojawi nam się po zaznaczeniu napisu.
Teraz zajmiemy się wstawieniem tabelki. Na pasku narzędzi klikamy przycisk Wstaw tabelę. Pojawia się wówczas kwadrat z komórkami; przeciągając po nim myszą można zaznaczyć potrzebną liczbę wierszy i kolumn. Wybieramy tu trzy wiersze. Tabelkę można również wykonać wybierając z menu górnego polecenie Tabelka, a w nim Wstaw tabelę. Wówczas pojawi się okno dialogowe Wstawianie tabeli. Standardowo jest proponowana tabela z dwoma wierszami i dwoma kolumnami o szerokości dobieranej automatycznie. Teraz zaznaczamy całą tabelę, robimy to następująco:
Następnie wybieramy Rozmiar czcionki na 18 lub 20 oraz Pogrubienie, Kursywę i Wyśrodkuj. Teraz ustawiamy kursor myszy w najwyższym wierszu i wpisujemy „Adresy i telefony”. Następnie zaznaczamy pozostałe wiersze i z polecenia Tabela wybieramy Podziel komórki. W oknie, które nam się pojawiło, liczbę wierszy pozostawiamy 2, a w liczbie kolumn wpisujemy 5.
W pierwszej kolumnie wpisujemy „Lp.” i robimy ją możliwie najmniejszą. W kolejnych wpisujemy „Imię i nazwisko” , „Adres” , „Telefon” , „Ważne daty” i dajemy ENTER. Potem na pasku narzędzi klikamy przycisk Tabele i krawędzie, wówczas pojawi nam się dodatkowy pasek narzędzi. Wybieramy z niego przycisk Rysuj tabelę; następnie w ostatniej kolumnie dzielimy na pół wiersz, a od tego drugiego zrobionego wiersza dzielimy kolumnę na pół. Jak widzicie w ten sposób również można rysować tabelę. Pod „Ważnymi datami” w jednej kolumnie wpisujemy „Urodziny” , a w drugiej „Imieniny”. Teraz możemy dowolnie zmieniać rozmiary kolumn; ustawiając kursor myszy na linii, aż przyjmie on charakterystyczną postać ←→ , a następnie przeciągając go w prawo lub w lewo. Następnie zaznaczamy ostatni, nie zapisany wiersz i odznaczamy Pogrubienie i Kursywę oraz zaznaczamy Wyjustuj. Możemy również zmienić wielkość czcionki. Tak przygotowaną tabelkę możemy teraz dowolnie uzupełniać według uznania. Aby nie było problemu z adresami znajomych proponuję, żeby uczniowie wpisywali własne adresy.
Teraz możemy jeszcze spróbować zmienić wygląd tabeli. Do tego służy polecenie Autoformatowanie tabeli znajdujące się w menu Tabela. Możemy sobie tutaj dobrać odpowiedni Format tabeli (którego podgląd mamy w oknie po prawej stronie).
Aby upiększyć nasz plan możemy wstawić sobie dostępne gotowe rysunki. Z opcji Wstaw wybieramy polecenie Rysunek, a dalej: ClipArt lub Autokształty. Możemy rysunek dowolnie zmodyfikować: zmniejszyć, powiększyć, przenieść, zmienić kolor.
Teraz, ponownie korzystając z polecenia WordArt, proszę wstawić pod tabelką napis „Wakacje 98”. Może ktoś przypomni jak to robimy.
Na zakończenie sprawdzamy jeszcze jak nasz dokument będzie wyglądał w druku, czy wszystko, co umieściliśmy w dokumencie zostanie wydrukowane. W tym celu z menu górnego wybieramy polecenie Podgląd wydruku.
Gdy już wszyscy skończyli, proszę o zapisanie dokumentu na dyskietkach, pod nazwą „Adresy i telefony”.
Utworzone na dzisiejszych zajęciach dokumenty możemy sobie wydrukować. Proszę po kolei podchodzić do komputera z drukarką, otwierać dokument i wybrać polecenie Drukuj.
Wpisuję oceny za aktywność, kończę lekcję i proszę uczniów o wyjście na przerwę.
|
Uczniowie witają się z nauczycielem, zapisują temat lekcji.
Uczniowie wykonują moje polecenia. Zmieniają ustawienia strony.
Uczniowie wpisują ozdobny napis.
Dzieci próbują dowolnie zmieniać kształt napisu.
Uczniowie wstawiają tabelkę.
Uczniowie dostosowują odpowiednio tabelkę i uzupełniają ją.
Uczniowie zmieniają rozmiary kolumn.
Uczniowie odpowiednio dostosowują tabelkę i uzupełniają ją o dane swoich znajomych.
Dzieci wybierają odpowiedni format tabeli.
Uczniowie wstawiają do dokumentu rysunki.
Zgłasza się jeden z uczniów i podaje sposób wykonania polecenia, a pozostali je wykonują.
Uczniowie zapisują swoje dokumenty, po czym po kolei podchodzą do drukarki.
Uczniowie wychodzą na przerwę.
|
1
1