Konspekt lekcji „informatyki”
w klasie II Liceum Ogólnokształcacego
Prowadzący: Tomasz Czepiel
Data: 5.11.1999
Przedmiot: Elementy informatyki
Szkoła: LO nr 5 w Rzeszowie
Temat: Wypisywanie informacji na ekranie
z wykorzystaniem instrukcji writeln i readln.
Cele lekcji:
- zapoznanie uczniów z instrukcją writeln i readln
- cele i możliwości jej wykorzystania
- przykładowe zastosowanie powyższych instrukcji
- zapoznanie z instrukcją przypisania.
Plan lekcji:
1.Część wprowadzająca
- przywitanie się z uczniami
- wprowadzenie do tematu lekcji
2.Część właściwa
- zapoznanie z instrukcjami
- napisanie przykładowego programu wykorzystującego powyższe instrukcje.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Na ostatnich zajęciach była omawiana budowa programu w języku TP na przykładzie programu wyświetlającego napis na ekranie. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej instrukcjami writeln, write, readln i read. Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji który brzmi:
Wypisywanie informacji na ekranie z wykorzystaniem instrukcji writeln i readln.
Jak myślicie, do czego mogą służyć te instrukcje?.
Napiszcie wiec sobie: Instrukcje write i writeln służą do wypisywania informacji na ekranie. Natomiast instrukcje read i readln służą do wprowadzania wartości zmiennych z klawiatury. Różnica pomiędzy instrukcjami write i writeln polega na tym iż w pierwszym przypadku kursor ustawi się na końcu wiersza, w drugim przypadku kursor przejdzie do następnej linii. Podobna sytuacja jest w przypadku instrukcji read i readln tyle tylko, że podczas wprowadzania zmiennych z klawiatury.
Napiszę teraz na tablicy prosty program z wykorzystaniem instrukcji writeln.
program napis; begin writeln(`cześć'); readln; end.
Proszę skompilować program naciskając klawisze ALT+C a następnie CTRL+F9.
Jak myślicie co ten program robi?.
Proszę uruchomić program naciskając klawisze ALT+R a następnie CTRL+F9.
Zapiszcie sobie ten program przy pomocy klawiszy ALT+F i wybierając polecenie SAVE AS.
Napiszemy teraz kolejny program przedstawiający w jaki sposób możemy wykorzystać instrukcję writeln i readln.
program dialog; var Imie:string; Begin Write(`Jak masz na imie?'); Readln(Imie); Writeln(`cześć,',Imie,'!'); Readln; End.
Proszę skompilować i uruchomić program używając klawiszy ALT+C a następnie CTRL+F9 oraz ALT+R oraz CTRL+F9.
Zapiszcie sobie w zeszytach:
W programie tym zadeklarowaliśmy jedną zmienną, która nosi nazwę Imie. Zmienna ta może przechowywać łańcuch znaków. Łańcuch znaków jest zatem typem zmiennej Imie. Każdy typ ma swoją nazwę - łańcuch znaków oznaczany jest w Pascalu słowem STRING. Mówimy zatem, że zmienna Imie jest typu STRING, bo może przechowywać łańcuchy znaków
Instrukcja Readln przed końcowym end oczekuje na wprowadzenie znaku nowego wiersza (czyli naciśnięcia klawisza ENTER).
Spróbujcie teraz napisać program bez ostatniej instrukcji readln i zobaczycie na czym polega różnica.
Do czego służy ten program przekonajcie się sami..
Proszę zapisać sobie ten program.
Proszę zapisać program na dysku za pomocą wcześniej podanej sekwencji klawiszy.
Podsumowanie lekcji.
|
Uczniowie zapisują temat lekcji.
Uczniowie próbują odpowiedzieć.
Uczniowie piszą w zeszytach.
Uczniowie przepisują program.
Program wyświetla na ekranie napis cześć.
Uczniowie uruchamiają program.
Uczniowie zapisują program przy pomocy wymienionej sekwencji klawiszy.
Uczniowie przepisują program.
Uczniowie kompilują i uruchamiają program.
Uczniowie zapisują.
Uczniowie zapisują program przy pomocy klawiszy ALT+F i wybierając polecenie SAVE AS.
Uczniowie przypominają czym zajmowali się na lekcji .
|
- 1 -