Konspekt do lekcji informatyki
Prowadzący: Monika Zaręba
Klasa: II
Szkoła: V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
Temat: Ćwiczenia z zastosowaniem instrukcji pętli for.
Temat lekcji poprzedniej:
Czas trwania lekcji: 45 min.
Uczeń powinien:
znać instrukcję pętli „for”,
posiadać umiejętność konstruowania schematów blokowych w języku Turbo Pascal,
znać typowe elementy wchodzące w skład budowy programu w języku Turbo Pascal.
Cele lekcji:
uczeń powinien znać zastosowanie instrukcji pętli „for”,
uczeń powinien umieć zbudować prosty schemat blokowy programu z zastosowaniem instrukcji pętli „for”
uczeń powinien umieć napisać prosty program z zastosowaniem pętli „for” ,
uczeń powinien próbować modyfikować napisany program.
Metody nauczania: metody oparte na czynnościach praktycznych.
Środki dydaktyczne: komputery, program Turbo Pascal(dostępna wersja), tablica, flamaster, pomoce dydaktyczne w postaci wydrukowanych, gotowych programów.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
2. Podanie tematu lekcji bieżącej.
3.Powtórzenie wiadomości dotyczących pętli „for”: W języku Turbo Pascal instrukcja pętli „for” ma postać: for zmienna:= war_początkowa to war_końcowa do instrukcja lub for zmienna:= war_końcowa downto war_pocz do instrukcja. Zmienna nosi nazwę zmiennej sterującej i musi być typu porządkowego(całkowitego, znakowego, logicznego). Instrukcja „for” używana jest w przypadku, kiedy z góry można określić liczbę powtórzeń. 4. Nawiązanie do tematu lekcji bieżącej.
Podanie rozwiązania zadania w formie schematu blokowego na tablicy:
Podanie gotowego programu i jego analiza. Program suma_5_liczb; uses crt; var i,licz,suma:integer; begin clrscr; writeln(`Wprowadź 5 liczb całkowitych'); for i:=1 to 5 do begin readln(licz); suma:=suma+licz; end; writeln(`Suma liczb wynosi:',suma); readln; end.
Program grafika; uses crt; var i:integer; begin clrscr; writeln(`TextBackground'); for i:=1 to 16 do begin TextBackground(i); Writeln(`Cześć',i,''); end; readln; end.
Analiza programu i próby jego modyfikacji.
Program grafika2; uses crt; var i:integer; begin clrscr; randomize; writeln(`TextBackground'); for i:=1 to 16 do begin TextBackground(i); Writeln(`Cześć',i,random(7)); end; readln; end.
Napisz program drukujący alfabet od Z do A. (rozwiązywanie problemu wspólnie z uczniami).
Program alfabet; Uses crt; Var i:char; begin clrscr; for i:='Z' downto `A' do write(i); readln; end.
5.Podsumowanie lekcji bieżącej:
6. Zadanie pracy domowej : Napisz program drukujący alfabet od A do Z.
|
Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach i uruchamiają je. Uczniowie zapisują temat lekcji. Uczniowie wspólnie z nauczycielem przypominają instrukcje pętli „for”.
Uczniowie notują zadanie.
Uczniowie z nauczycielem rozwiązują graficznie zadany problem.
Uczniowie przepisują program, kompilują go i uruchamiają.
Uczniowie przepisują program, kompilują i uruchamiają go.
Uczniowie próbują wspólnie z nauczycielem rozwiązać zadany problem.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie notują treść zadanej pracy domowej.
|
1
1
START
Czytaj:licz
Suma:Suma+licz
Licznik:=licznik+1
Licznik
<=5
Pisz:suma
STOP
nie
tak
nie