Konspekt do lekcji informatyki.
Prowadzący: DONATA KOZŁOWSKA
Klasa: II
Szkoła: LO nr 5 w Rzeszowie
Data: 29.10.99.
Temat: Wprowadzenie do środowiska Turbo Pascal - edytor zintegrowany.
Cele lekcji:
uczniowie potrafią uruchomić system Turbo Pascal.
uczniowie potrafią wymienić elementy środowiska Turbo Pascala oraz skorzystać z poszczególnych opcji zawartych w menu dolnym i menu górnym.
uczniowie potrafią napisać prosty program, skompilować i uruchomić go.
Czynności nauczyciela.
|
Czynności ucznia. |
Przywitanie uczniów. Podanie tematu lekcji: Wprowadzenie do środowiska Turbo Pascal - edytor zintegrowany.
Na poprzednich lekcjach zapoznaliście się z pojęciem algorytmu. Aby opisać algorytm w sposób zrozumiały dla komputera musimy posłużyć się językiem programowania. Opisany algorytm będziemy nazywać programem. Jednym z języków programowania jest język Pascal, którym będziemy się zajmować na dzisiejszej lekcji. Język Pascal jest używany w wielu wersjach. Chyba najbardziej powszechne są wersje opracowane przez firmę Borland i nazywane Turbo Pascal. Mówimy o systemie TP ponieważ zawiera edytor programów, kompilator języka, system znajdowania i usuwania błędów.
Proszę uczniów o zapisanie notatki: Wejście do wybranej opcji w menu głównym realizujemy poprzez równoczesne naciśnięcie z klawiszem ALT właściwej litery.
ALT+F - rozwinięcie opcji File w której mieszczą się m. in.: New - otwarcie okna, w którym będzie napisany nowy program. Open lub F3 - wczytanie z dysku do edytora programu o podanej nazwie.
Save lub F2 - zapisanie programu na dysku ; jeśli plikowi nie nadamy żadnej nazwy, to zostanie on zapisany z nazwą domyślną. Save as - działa podobnie jak Save, ale program oczekuje na podanie nazwy zapisywanego pliku, nie podaje nazwy domyślnej. Exit lub ALT + X - wyjście z systemu Turbo Pascal i powrót do DOS.
ALT + R - rozwinięcie opcji RUN. Run lub CTRL + F9 - uruchomienie programu. ALT + C - rozwinięcie opcji COMPILE. Compile lub ALT + F9 - skompilowanie programu.
Podaję ścieżkę dostępu do Pascala, którą uczniowie wpisują do zeszytu: C:\TP\BIN\ TURBO.EXE
Po uruchomieniu TP pojawi wam się nowe okno. Omówimy jego elementy. Aby skorzystać z dowolnej opcji menu należy wcisnąć klawisz F10. Opisuję poszczególne elementy ekranu:
Otwarcie dowolnej opcji z menu górnego możemy wykonać na różne sposoby:
Program w Pascalu rozpoczynamy od słowa PROGRAM, nazwy programu. Zasadnicza treść programu mieści się między słowami kluczowymi:
BEGIN . . . END.
Kolejne instrukcje programu oddzielamy oddzielamy od siebie średnikami. Średnik nie jest potrzebny po słowie BEGIN. Program kończymy kropką po słowie END. Następnie musimy skompilować nasz program za pomocą opcji COMPILE. Kompilacja jest to tłumaczenie programu na język zrozumiały dla komputera. Następnie uruchamiamy program za pomocą opcji RUN.
Pisząc program w języku Pascal posługujemy się takimi instrukcjami jakie poznaliście na poprzednich lekcjach, są to instrukcje: write, writeln, read, readln.
Tekst, który chcemy uzyskać na ekranie w wyniku działania programu piszemy w nawiasach i apostrofach.
Znając czynności, które potrzebne są nam do napisania programu w języku Pascal oraz budowę programu napiszemy krótki program. Piszę program na tablicy i proszę o przepisanie go na komputerze.
Jakie czynności należy teraz wykonać.
Proszę o skompilowanie programu i usunięcie ewentualnych błędów. Proszę o uruchomienie programu. Przez ekran przemknęło nam okienko, po czym znowu zobaczyliśmy tekst naszego programu. Aby zobaczyć efekt pracy programu, musimy skorzystać z kombinacji klawiszy ALT F5.
Ponowne naciśnięcie klawiszy ALT F5 lub ESC powoduje powrót do poprzedniej zawartości programu. Proszę o zapisanie do zeszytu:
ALT F5- wyświetlenie ekranu użytkownika.
Aby zatrzymać program wystarczy napisać instrukcję READLN przed słowem END. Proszę o wpisanie tej instrukcji do naszego programu, a następnie ponowne uruchomienie programu.
|
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.
Uczniowie zapisują notatkę.
Uczniowie wpisują ścieżkę dostępu i uruchamiają Turbo Pascala.
Uczniowie zapoznają się z poszczególnymi opcjami programu.
Uczniowie piszą program. PROGRAM P1 BEGIN WRITELN(` TO JEST MÓJ PIERWSZY PROGRAM')
END.
Uczniowie odpowiadają, że najpierw kompilacja potem uruchomienie programu.
Uczniowie pracują z programem.
Uczniowie sprawdzają kombinację klawiszy ALT F5.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu.
Uczniowie wykonują polecenie. |
WNIOSKI:
Lekcja została przeprowadzona zgodnie z konspektem. Wszystkie informacje zawarte w konspekcie zostały zrealizowane na lekcji. Była to lekcja wprowadzająca, typowo teoretyczna dlatego uczniowie byli znudzeni i nie wykazywali aktywności na lekcji. Poza tym był to temat z którym większość uczniów spotkała się po raz pierwszy. Wielu z nich nie reagowało na moje polecenia ponieważ była to klasa niezdyscyplinowana. Wielu uczniów rozmawiało na lekcji co powodowało dezorganizację całej lekcji. Również szybkość wykonywania ćwiczeń była różna - jedni uczniowie wykonywali polecenie szybko, inni wolniej- co również wpłynęło na to, że na lekcji panowały rozmowy. Uczniowie dopiero przy realizacji ćwiczeń przejawiali aktywność, szczególnie dwóch uczniów, którzy najprawdopodobniej mieli styczność z TURBO PASCALEM. Myślę, że gdybym miała przeprowadzić ponownie tą lekcję to przeprowadziłabym ją w sposób identyczny.