KONSPEKT nr1
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Paweł Jakubczyk
Temat lekcji prowadzonej -
Wprowadzenie do Windows 3.11 i 95.
Klasa - 2E/2 i 2E/1.
Szkoła - V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.
Czas trwania - 2*45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 08.10.1999 r.
II. CELE LEKCJI.
poznawczy - uczeń powinien poznać rolę i zadania środowiska Windows, jego wymagania sprzętowe i programowe, zalety powłoki systemowej działającej w trybie graficznym;
kształcący - uczeń powinien umieć uruchomić środowisko Windows 3.11, rozpoznać podstawowe elementy menadżera programów (3.11) i pulpitu (95), pracować z oknami za pomocą myszki i klawiatury, zakończyć pracę w środowisku Windows 3.11. Znać różnicę pomiędzy Windows 3.11 a Windows 95.
wychowawczy - uczeń powinien uświadomić sobie niebezpieczeństwa wynikające z prób samodzielnej konfiguracji środowiska Windows przy braku doświadczenia w tym działaniu.
III. METODY NAUCZANIA.
Problemowa, podająca, ćwiczeń praktycznych.
IV. FORMA NAUCZANIA.
praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
podręcznik, dziesięć stanowisk komputerowych (2*386DX, 3*486DX, 4*586MMX, 1*Celeron 300)
PRZEBIEG LEKCJI.
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Skutki |
Teoretyczne wprowadzenie do umownego sposobu zapisu plików. |
Kreda, tablica, znajomość nazwy klasy i grupy. |
Wyjaśnia na tablicy jaka jest umowa co do określania nazwy tworzonych lub modyfikowanych plików. |
Uczeń zapisuje w zeszycie: Nazwa może być tylko ośmiocyfrowa (mimo teg że Windows 95 pozwala na tworzenie nazw plików o dowolnej długości) przy czym:
I tak nazwa może mieć postać: 2E1paweł, co oznacza ucznia drugiej klasy, oddział E, grupa 1 a jego imię to Paweł. |
Uczeń wie w jaki sposób powinien zapisywać tworzone lub modyfikowane przez siebie pliki.
|
Ogólne wiadomości o Windows i jego uruchamianie.
|
Stanowiska komputerowe z systemem Windows 3.11. |
Nauczyciel opowiada o Windows. Windows 3.11 jest jest środowiskiem graficznym które jest nakładką na system operacyjny MS-DOS, natomiast Windows 95 jest w pełni systemem operacyjnym. Wszystkie działania w Windows wykonujemy na elementach graficznych, za pomocą których są reprezentowane wszystkie elementy środowiska, wśród nich także programy. Do efektywnej pracy niezbędna jest myszka. Działania na wszelkich elementach znajdujących się na pulpicie wykonujemy wskazując je kursorem myszki i posługując się dodatkowo jej przyciskami. Każda aplikacja działa we własnym oknie, które to okno posiada pewne stałe elementy. Windows jest systemem wielozadaniowym, co pozwala użytkownikowi na uruchomienie wielu programów jednocześnie. Szybkość działania i inne możliwości Windows zależą od konfiguracji komputera, na którym ten system uruchomiono. Aby uruchomić Windows 3.11 należy w trybie MS DOS wpisać WIN. System Windows 95 przeważnie uruchamia się sam po włączeniu komputera (zależy to pewnych ustawień). |
Uczniowie wpisują WIN i uruchamiają Windows 3.11. |
Uczniowie potrafią uruchomić Windows i wiedzą po co on jest. |
Omówienie ikon grupowych z okna menadżera programów. |
Każdy uczeń uruchomił Windows i znajduje się w oknie „Menadżer programów. |
Menadżer programów to serce środowiska Windows. W oknie Menadżer programów znajdują się ikony grupowe. Ikony grupowe zawierają standardowo zdefiniowane grupy (każda z nich zawiera ikony programów) tj.:
|
Uczniowie sprawdzają kolejno zawartości omawianych przez nauczyciela ikon grupowych. |
Uczeń wie gdzie znajdują się programy użytkowe które tworzy Windows oraz te które zainstalował użytkownik. |
Omówienie pracy z myszą. |
Każde stanowisko posiada włącony program Windows oraz aktywną mysz. |
Proszę przećwiczyć pracę z komputerem za pomocą myszy. Proszę włączyć jakiś program , chwycić i przemieścić jakąś ikonę etc... |
Uczniowie ćwiczą pracę z myszką. |
Uczeń wie do czego służy mysz i potrafi ją używać. |
Omówienie typowych elementów okna Windows. |
Uruchomione jakieś okno Windows. |
W oknie rozróżniamy typowe elementy:
Nauczyciel omawia kolejno typowe elementy okna. |
Uczniowie ćwiczą kolejno wskazywane przez nauczyciela elementy służące do obsługi okna. |
Uczeń potrafi obsłużyć typowe okno Windows. |
Omówienie obsługi okna Menadżer programów.
|
Uruchomione okno menadżer programów. |
Menadżer programów służy do organizowania aplikacji w grupy. Każda ikona w oknie menadżera programów reprezentuje właśnie taką grupę. Kiedy otworzysz grupę wszystkie aplikacje należące do niej są wyświetlane w oknie. Na przykład aby otworzyć grupę akcesoria, należy:
|
Uczniowie próbują otworzyć grupę akcesoria na wszystkie z możliwych sposobów. |
Uczeń potrafi przeszukiwać zasoby komputera. |
Cwiczenie obsługi Windows. |
Uczniowie opanowali wiadomości z lekcji. |
Uruchom program Write. Powiększ okno edytora Write na pełny ekran. Przywróć poprzednią postać okna. Zminimalizuj okno edytora do ikony. Przywróć okno edytora do poprzedniego rozmiaru. Przenieść okno edytora write w inne miwjsce. Zamknij edytor. |
Uczniowie wykonują polecenia wydawane przez ucznia. |
Doskonalenie zdolności manualnych. Doskonalenie obsługi Windows. |
Omówienie innowacji jakie wprowadza Windows 95. |
Uruchomiony program Windows 95. |
Podstawowe elementy pulpitu Windows 95 i ich przeznaczenie, menu START, ustawianie właściwości ekranu i porządkowanie elementów pulpitu, typy okien i ich otwieranie, elementy okna Windows 95, operacje na oknach (minimalizacja, maksymalizacja, przywrócenie poprzedniego rozmiaru, wymiarowanie i przesuwanie okien, przełączanie między oknami, układanie okien na ekranie) |
Uczniowie słuchają i obserwują ekran komputera na którym nauczyciel demonstruje możliwości systemu Windows 95. |
Uczniowie znają różnicę pomiędzy Windows 3.11 a środowiskiem Windows 95. |