Edytor Word - czcionka, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Konspekt do lekcji informatyki w klasie VIII w SP w Kańczudze.

Prowadzący: Elżbieta Kozak

Hospitujący: mgr B. Jakubiec.

Data:1998-09-18

Czas trwania: 90 minut.

Klasa: VIII b- grupa dziewcząt.

Temat lekcji: MS WORD- wprowadzanie tekstu, korekta tekstu, określanie rodzaju czcionki, jej rozmiaru i kroju.

Cele lekcji;

Uczniowie potrafią:

  1. Napisać dowolny tekst ze zwróceniem uwagi na sposób wprowadzania polskich liter.

  2. Korzystać z różnych czcionek, krojów stylów.

  3. Wprowadzać do tekstu tabele.

  4. Poprawiać błędnie wprowadzone znaki.

  5. Poruszać się po tekście korzystając z myszy i klawiszy sterujących ruchem kursora.

  6. Korzystać z indeksów.

  7. Wyrównywać tekst do środka, lewej i prawej strony.

Lekcja ta ma na celu przypomnienie najbardziej podstawowych wiadomości dotyczących redagowania tekstów przy pomocy edytora tekstu jakim jest Word(6.0). Uczniowie otrzymują wcześniej odpowiednio przygotowane teksty. Przepisanie tych tekstów ma na celu przypomnienie podstawowych funkcji tegoż edytora. Przepisując te teksty ćwiczą wcześniej wymienione elementy. W razie pojawiających się problemów udzielam wskazówek . Każda linijka tekstu zostanie omówiona głośno. Niektóre elementy takie jak np. tworzenie tabeli (obramowania), indeksów zostaną dokładnie krok po kroku omówione.

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Powitanie klasy. Czynności organizacyjno- porządkowe.

Na ostatniej lekcji zostały powtórzone podstawowe informacje dotyczące NC oraz nakładki na system operacyjny- Windows. Natomiast dzisiaj przypomnimy sobie podstawowe funkcje w jaki sposób tworzyć teksty w edytorze tekstowym. Ci, którzy nie mają komputerów w domu to przez wakacje chyba trochę pozapominali jak tworzyć teksty w Wordzie i dlatego będziemy powoli omawiać to co będziemy robić. Są odpowiednio przygotowane teksty z różnymi elementami które sami będziecie przepisywać.

Na wstępie pouczam, jak uruchomić edytor tekstu Word.

Po wpisaniu win otwiera się okno Menadżer programów.

Odszukujemy ikony Microsoft Office i uruchamiamy edytor tekstu jakim jest Word.

Rozdaję kartki z przygotowanym wcześniej tekstem. Proszę o przepisanie go dokładnie tak samo jak na kartce.

Omawiam narzędzia z pasków narzędziowych: które zostaną wykorzystane na dzisiejszej lekcji.

Proszę zwrócić uwagę, że cały tekst jest wyśrodkowany. W pierwszej linijce znajdują się zarówno wielkie jak i małe litery, ale również pojawia się indeks górny.

Pouczam, jak utworzyć indeks?

Możemy skorzystać z ikonki lub korzystamy z paska menu. Podświetlamy kolejno:

Format/ czcionka/ efekty/ zaznaczamy indeks górny i akceptujemy OK. W ten sposób otrzymujemy indeks górny.

Ponownie musimy powrócić do normalnego rozmiaru czcionki. Wchodzimy do /efektów/ i odznaczamy indeks.

Następne wyrazy są dużych rozmiarów i pogrubione. Jak to wykonujemy?

Kolejne linijki są pisane tylko wielkimi literami.

W następnych linijkach zmieniamy wielkość oraz krój liter.

Po sprawdzeniu każdemu uczniowi tekstu rozdaję kolejną kartkę na której znajdują się dodatkowo tabele, oraz podkreślenia i wypunktowania.

Proszę przejść kursorem na następną stronę i rozpocząć pisanie.

Proszę nie zapomnieć o umieszczeniu daty w prawym górnym rogu.

Kolejnym etapem jest wyśrodkowanie do strony lewej.

Następnie mamy pisanie z podkreśleniem. Korzystamy z symbolu podkreślonej litery U.

Kolejny fragment tekstu jest wypunktowany.

Następny fragment to justowanie.

Kolejnym etapem jest tworzenie tabeli składającej się z 3 kolumn i 5 wierszy.

Wyjaśnię jak utworzyć taką tabelę.

W pasku menu znajduje się opcja tabela. Rozwijamy tą opcję . Wcześniej ustawiamy kursor w miejscu, w którym ma zostać utworzona tabela.

Po rozwinięciu opcji tabela podświetlamy opcję wstaw tabelę.

Otwiera się okno w którym wpisujemy liczbę kolumn i wierszy i zatwierdzamy OK. Pojawia nam się tabela bez obramowania. Tabelka ma mieć obramowanie. Więc rozwijamy format a w nim podświetlamy linię obramowanie i cieniowanie. Pojawia się kolejne okno dialogowe, w którym wybieramy opcję siatka oraz wybieramy dowolną grubość obramowania i zatwierdzamy. Po wykonaniu tych czynności pojawia się już gotowa tabelka.

Proszę jeszcze zauważyć, że pierwszy wiersz jest wyśrodkowany podobnie jak 1 i 3 kolumna. Aby w każdym wierszu i kolumnie nie wyśrodkowywać pojedynczo trzeba podświetlić te części tabeli w których ma być wyśrodkowanie i skorzystać z opcji wyśrodkuj.

W środkowej kolumnie 4 wiersze mają być wyrównane do lewej strony. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie wracają do nakładki NC.

Na podstawie obserwacji wspólnie z uczniami dokonujemy oceny pracy i zaangażowania uczniów na lekcji.

Pożegnanie klasy.

Odpowiadają, że należy wpisać win .

Uruchamiają Worda.

Wykonują polecenie.

Zmieniamy rozmiar czcionki oraz korzystamy z pogrubionego symbolu B.

Używają klawisza Caps Lock.

Wybierają funkcję wypunktowania.

Uczniowie wykonują zadanie opierając się na wcześniejszych instrukcjach nauczyciela.


