Joanna Cebula
III fizyka z informatyką
Konspekt do lekcji informatyki.
Szkoła: SP nr 25 w Rzeszowie
Klasa: VIII
Data: 03.11.98.
Czas: 2×45 min.
Temat: Wprowadzenie do edytora tekstu Works.
Cele lekcji:
Uczeń zna przeznaczenie edytora tekstu.
Uczeń zna podstawowe pojęcia opisujące dokument.
Uczeń umie omówić najważniejsze elementy okna edytora.
Uczeń zna sposoby poruszania się po tekście, pisania polskich liter, dużych liter, zmieniania kroju i rozmiaru czcionki ,zaznaczania, usuwania fragmentów dokumentu.
Potrafi napisać tekst, nanieść w nim poprawki.
Umie zapisać tekst na dysku.
Czynności nauczyciela.
|
Czynności ucznia. |
Wejście do sali, przywitanie z uczniami. Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie wiadomości - nawiązanie do nowej lekcji:
Zapiszcie temat lekcji: Wprowadzenie do edytora tekstu Works. Edytor tekstu jest to program służący do pisania tekstów. Komputerowe redagowanie tekstu jest jednym z bardziej popularnych zastosowań komputerów. Komputery przejęły rolę maszyn do pisania. Czy ktoś korzystał z maszyny do pisania? Jakie problemy występowały przy pisaniu? (błędy, dzielenie wyrazów, rysowanie tabelek itp.) Głównymi zaletami edytorów tekstu są więc:
Pokazuję uczniom przykłady tekstów pisanych komputerowo. Dyktuje notatkę: Edytor tekstu służy do opracowywania tekstów, np. listu, wypracowania, pozwala tworzyć dokumenty zawierające rysunki, zdjęcia, wykresy. Korzystanie z edytora tekstu wymaga wprowadzenia kilku podstawowych pojęć. Na podstawie wyglądu strony w książce omawiam rozmieszczenie tekstu i proszę o zapisanie: Podstawowe definicje: Dokument -nazwa dla całego redagowanego tekstu. Margines -ilość wolnego miejsca wokół tekstu. Akapit - część tekstu zakończona naciśnięciem klawisza [ ENTER]. Wcięcie -określenie odstępów dla akapitu od lewego i od prawego marginesu. Wcięcie akapitowe -dodatkowe wcięcie zastosowane w pierwszej linii akapitu. Nagłówek -krótka informacja pojawiająca się u góry każdej strony, np. numer strony. Stopka -informacja występująca na dole strony. Czcionka -zestaw znaków drukarskich zapisanych w jednym pliku na dysku. Styl czcionki -różne sposoby przedstawiania tej samej czcionki. Może to być pismo: grube, kursywa, podkreślone. Punkt topograficzny -jednostka określająca wysokość czcionki. Rozdaję uczniom rysunki objaśniające rozmieszczenie tekstu na stronie i polecam wkleić je do zeszytu. Pokazuję uczniom arkusze z różnymi rodzajami, wysokościami czcionek, stylami czcionki, efektami dodatkowymi.
Rozpoczynamy pracę z edytorem tekstu Works. Objaśniam w jaki sposób uruchomić ten program. Przyglądamy się wyglądowi ekranu, omawiam najważniejsze elementy okna:
Spróbujemy napisać krótki tekst. Objaśniam w jaki sposób napisać dużą literę, polskie litery, w jaki sposób usunąć literę, przejść do nowej linii.
Proszę o zapisanie: Zasady poprawnego pisania: - wielkie litery- [SHIFT] + litera - polskie litery- prawy [ALT] +litera, np. [ALT] + a - otrzymamy ą
[BACKSPACE]-na lewo od kursora [DELETE]-objęty kursorem
Proszę o napisanie zdania: Ala ma kota i psa. Do przeglądania tekstu, który zajmuje więcej miejsca, niż może się zmieścić na ekranie używamy myszy lub klawiatury. W przypadku myszy korzystamy z przycisków oraz suwaków na pasku przewijania. Proszę poćwiczyć. Myszką możemy przemieszczać kursor w dowolne miejsce tekstu - ustawiamy tam wskaźnik myszki i klikamy lewym klawiszem. Proszę o ustawienie kursora za wyrazem ma.
Naciskając [HOME] lub [END] ustawimy kursor na początku lub końcu wiersza, proszę o przećwiczenie, omawiam inne klawisze sterujące ruchem kursora. Proszę o dopisanie po słowie kota wyrazu Mruczka, a następnie usunięcie i psa. Rozdaję uczniom teksty do przepisania jako ćwiczenia w pisaniu. Są to zdania: 1.Wśród gałęzi jabłoni Jaś zobaczył gżegżółkę. 2.Im bliżej źródła, tym woda jaśniejsza. Objaśniam dodatkowo, że po przecinku dajemy odstęp. Kolejne polecenie: 3.Napisz swój adres. Adres ma być napisany czcionką o wysokości 14 punktów i pogrubioną. Objaśniam jak to wykonać.
Napisane teksty zachowamy w pamięci dyskowej. Rozdaję uczniom dyskietki. Objaśniam w jaki sposób zachować tekst: Z menu Plik wybieramy Zachowaj jako..., dokonujemy wyboru stacji dysków, nazwy pliku, zatwierdzamy OK.
Końcowe minuty lekcji przeznaczam na utrwalenie wiadomości:
Zakończenie lekcji. |
Uczniowie odpowiadają.
Uczniowie wykonują kolejne polecenia.
Uczniowie zapisują temat lekcji.
Uczniowie odpowiadają na pytania.
Uczniowie piszą notatkę do zeszytu
Uczniowie zapisują notatkę..
Uczniowie przeglądają rozdane materiały.
Uczniowie uruchamiają edytor Works.
Uczniowie ćwiczą rozwijanie do menu pionowego.
Uczniowie zatrzymują myszki na ikonach i odczytują ich przeznaczenie.
Uczniowie przemieszczają się w obrębie strony.
W trakcie objaśnień uczniowie ćwiczą pisanie, pisząc odpowiednio litery a, b, c. Uczniowie zapisują notatkę.
Uczniowie piszą zdanie.
Uczniowie ustawiają w odpowiednim miejscu kursor.
Uczniowie wykonują ćwiczenie.
Uczniowie wykonują ćwiczenia w pisaniu tekstów.
Uczniowie zapisują tekst na dyskietki.
Uczniowie wychodzą z sali. |
Uwagi:
Lekcja zrealizowana w całości. Cele lekcji zostały zrealizowane. Uczniowie sprawnie wykonywali polecenia, byli aktywni. Powinnam większą uwagę zwrócić na to, aby wszyscy uczniowie w grupie pracowali. Wydaje mi się, że uczniowie po tej lekcji nie powinni mieć problemów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi edytora tekstu.
1
5