SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM
METODY WERONIKI SHERBORNE
„ZABAWY DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA”
CELE:
Prawidłowe postrzeganie własnego ciała i nabieranie pewności siebie.
Rozwijanie kontroli nad ciałem i zdolności koordynacji różnych jego części.
Ćwiczenia umiejętności rozluźniania i odprężania się.
Rozwijanie umiejętności adaptacji ruchów własnych do ruchów partnera.
POMOCE:
Magnetofon,
kasety z nagraniem do ćwiczeń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zabawa ożywiająca przy piosence „Murzynek malutki” - dzieci ustawione w kole śpiewają piosenkę ilustrując jej treść odpowiednimi ruchami.
Zabawa „Powitanie” - dzieci w dalszym ciągu stoją w kole trzymając się za ręce (podają „iskierkę”), śpiewają tekst powitalny przy muzyce do słów:
„W kole wszyscy tu stoimy,
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy,
Tak zabawa się zaczyna”.
Wyczucie stóp, dłoni, łokci - dzieci leżą na plecach - witają się jednymi częściami ciała z innymi, np. stopy z dłonią, łokieć ze stopą itd.
Wyczucie całego ciała przy zabawie „Węże” - dzieci ślizgają się na brzuchu i plecach. PO chwili węże zwijają się w „kłębek”. Podczas pełzania dzieci wydają odgłos „syczącego węża”.
Wyczucie nóg przy zabawie „Kangur” - podskoki po całej sali na sprężyście uginających się nogach.
Wyczucie całego ciała - napinanie i rozluźnianie; zabawa „Odpoczynek Murzynka pod palmą” - dzieci dobierają się parami. Jedno przybiera pozycję drzewa palmy, drugie zaś jest Murzynkiem, który leży i odpoczywa w cieniu palmy (napinanie i rozluźnianie mięśni). Po chwili zmiana ról.
Wyczucie twarzy przy zabawie „Dziwne miny” - dzieci w dowolnym miejscu w siadzie skrzyżnym robią śmieszne, dziwne miny: oczami, ustami.
Ćwiczenie koordynacji oko - stopa przy zabawie „Indiańskie ścieżki” - nauczycielka wyznacza ścieżkę dla Indian. Dzieci ustawione jedno za drugim poruszają się bezszelestnie dokładnie po wyznaczonych liniach.
Ćwiczenie w parach z elementem współdziałania. Zabawa „Tygrys w tunelu” - dzieci w parach. Jedno tworzy tunel (klęk podparty), drugie zaś to tygrys, który przechodzi pod tunelem.
Relaks przy muzyce - dzieci w leżeniu na plecach wykonują głębokie oddechy podczas spokojnej muzyki.
Ćwiczenie siłowe „przeciwko”; Zabawa „Ciężkie słonie” - dzieci dobrane w pary. Jedno w klęku podpartym mocno przywarte do podłoża - to „ciężki słoń”. Drugie dziecko stara się przesunąć „słonia” pchając go lub ciągnąć w różnych kierunkach.
Ćwiczenie tzw. „razem”; Zabawa „Kołysanie się małpek” - dzieci dobrane w pary siadają naprzeciw siebie trzymając się za ręce, na zmianę kładą się na plecy.
Ćwiczenie skoczne „Małpki” - dzieci dobrane w pary skaczą raz na prawej, raz na lewej nodze, równocześnie trzymając się za ręce. Dzieci mogą wykonywać to ćwiczenie w trójkach lub czwórkach.
Ćwiczenie kreatywne „Tańczą dzieci całego świata” - dzieci przy skocznej muzyce wymyślają różne sposoby tańczenia: solo, w parach, czwórkach lub w dużym kole.
Ćwiczenie uspokajające „Dziecko zmęczone, dziecko wypoczęte” - dzieci swobodnie spacerują po sali przy spokojnej muzyce. Maszerują prawidłowa - jako dzieci wypoczęte, maszerują niedbale - jako dzieci zmęczone!
Rozmowa o wrażeniach po zabawie.