Scenariusz spotkania warsztatowego z Rodzicami
Grupa: 4-5 latki
Data: 18. 11. 2008
Miejsce: sala przedszkolna
Opracowanie i prowadzenie: mgr Małgorzata Matysiak
Temat: „Jesienne zabawy z deszczem”
Cele operacyjne, dziecko:
- zna nazwę aktualnej pory roku i jej charakterystyczne cechy
- potrafi rozwiązać zagadki słowne
- wie, skąd się bierze deszcz
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- koncentruje uwagę na wykonywaniu zadań
- czerpie radość z możliwości wspólnego tworzenia z Rodzicem
7. Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
8. Pomoce dydaktyczne:
- zagadki słowne, schemat obiegu wody w przyrodzie, muzyka nagrana na
płycie CD, drewienka, papierowe kropelki deszczu, sylwety parasoli,
papier kolorowy, kredki, klej, nożyczki, ozdobne koronki, kawałki
materiału, małe naklejki, małe elementy do wycinania
Przebieg spotkania
Zabawa na powitanie „ Wszyscy są” wg Klanzy
Rozmowa na temat aktualnej pory roku, jej charakterystycznych cech.
Zagadki słowne:
Gdy go długo nie ma, Zwykle się rozlewa, leje,
wszyscy narzekają. czasem jak kamień twardnieje.
A gdy przyjdzie, pod parasol Bez niej trawy usychają,
przed nim się chowają. (deszcz) a zwierzęta umierają. ( woda)
Najpierw płynie w rzece, Kiedy deszczyk pada,
potem z kranu leci. na nogi je wkładasz.
A kupioną w sklepie, Potrzebne w podróży,
mogą wypić dzieci. (woda) po wielkiej kałuży. (kalosze)
Spada na ziemię kropla za kroplą, Gdy niebo jest pochmurne,
moknie ulica i domy mokną. błyskawicą świeci.
Cieszy się żaba i rośliny, Grzmi okropnie i groźnie,
a my wkładamy peleryny. (deszcz) boją się jej dzieci. ( burza)
Puszyste baranki na niebo wskoczyły
i złote słoneczko zupełnie zakryły.
Nie były rogate, jeść trawy nie chciały,
i Tylko cichutko po niebie pływały. ( chmury)
Kiedy pada deszczyk
i słońce zza chmur świeci,
Wielobarwny most na niebie
podziwiają dzieci. (tęcza)
Omówienie przez dzieci zjawiska krążenia wody w przyrodzie „ Skąd
się bierze deszcz?”
Burza mózgów: Czy bez wody życie byłoby możliwe?, Do czego
potrzebna jest woda?
Zabawa ruchowa „ Słońce i deszcz”
Na hasło „ słońce” dziecko z rodzicem spaceruje po sali , na hasło „deszcz” dziecko przykuca, uderza palcami o kartkę papieru, naśladuje
deszcz. Rodzic staje przy dziecku i tworzy nad dzieckiem ze swoich rąk parasol.
Zabawa ruchowa „ Z małej chmurki duży deszcz”( zab. z chustą anim.)
Rodzice trzymają chustę - chmura, która unosi się do góry i na dół.
Gdy dzieci usłyszą wysokie dźwięki tzn. że świeci słońce i dzieci - krople
deszczu- siedzą na dywanie, mając chustę nad głową. Gdy usłyszą dźwięki
niskie tzn, że pada deszcz , dzieci wybiegają i poruszają się po sali.
Zabawa relaksacyjna z masażem „ Rzeczka” wg M. Bogdanowicz.
Dzieci leżą na dywanie , N-lka czyta tekst, a Rodzic wykonuje masaż
zgodnie z treścią wierszyka .
Zabawa ruchowa „ Krople deszczu”.
Na dywanie leżą papierowe kropelki deszczu. Podczas muzyki dziecko
z rodzicem spaceruje, na przerwę zbiera krople deszczu. ( krople będą wykorzystane jako element deszczowego nieba).
Praca plastyczna „ Wesoły parasol”.
Rodzic z dzieckiem ozdabia sylwetę parasola korzystając z przygotowanego materiału plastycznego.
Umieszczenie parasoli na „ deszczowym niebie”( arkusz niebieskiego
papieru z kroplami deszczu).