KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: List od bociana – słuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego.
Data: 09.04.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
ćwiczenie percepcji wzrokowej,
wzbogacanie słownictwa.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uważnie słucha opowiadania,
potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu,
wypowiada się formułując dłuższe wypowiedzi,
wymienia nazwy kilku ptaków powracających z ciepłych krajów.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana,
oglądowa - obserwacji i pokazu, przykładu.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
w kopercie: list z treścią opowiadania, zdjęcie bociana, sylwety ptaków: jaskółki, wróbla, sikorki, bociana, wrony, dwa znaczki słońca i trzy znaczki płatka śniegu, klocki „gofry”, wesołe i smutne buzie wycięte z papieru.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Przed zajęciami nauczyciel prosi inną osobę o dostarczenie listu do sali. O wyznaczonej porze,, kiedy dzieci siedzą w kole słychać pukanie do drzwi:
Dzień dobry, w naszym przedszkolu właśnie był listonosz i przyniósł list.
Niestety, pomylił grupy, ponieważ list jest zaadresowany do Was.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel wspólnie z dziećmi zastanawiają się od kogo mogły dostać list. Oglądanie listu, zwrócenie uwagi na adres odbiorcy, adres nadawcy i znaczek. Poinformowanie dzieci, że list przyszedł z zagranicy i zaadresowany jest do Misia Uszatka.
Obejrzenie i opisanie zdjęcia. Odgadywanie od kogo Miś Uszatek otrzymał list.
Otwarcie i przeczytanie listu (Cz. Janczarski List od bociana):
Wielka niespodzianka spotkała dziś Uszatka.
Przyszedł z rana listonosz.
-Czy tu mieszka Miś Uszatek? –zapytał.
Niedźwiadek właśnie kończył jeść śniadanie. Odwrócił się szybko na krzesełku. Łyżeczka wysunęła się mu z łapki i upadła na podłogę.
Listonosz powiedział:
-Podnieś łyżeczkę, Misiu, i uśmiechnij się. Przyniosłem dla ciebie bardzo miły liścik z Ciepłych Krajów od pana Bociana.
Wyjął listonosz z torby kolorową pocztówkę i wręczył ją niedźwiadkowi.
-Dziękuję... –szepnął Miś i natychmiast wybiegł na podwórko.
-Zajączku, Koguciku, Kruczku! –zawołał.
Nadbiegli przyjaciele.
-Co się stało? Co się stało?
-Posłuchajcie... –powiedział tajemniczo Uszatek i przeczytał list:
„Kochany Uszatku! Wróbelki napisały do mnie, że mieszkasz na naszym podwórku. Bardzo chciałbym Ciebie poznać. Za kilka dni przylecę do Was z Ciepłych Krajów. Ładnie tu jest i dobrze mi tu. Tęsknię jednak do swojego gniazda. Wysyłam ci kolorową fotografię, którą zrobił mi pewien podróżnik. Stoję pod palmą kokosową. Na palmie siedzi małpka. A tam dalej siedzi wielbłąd. Pozdrów Jacka, Zosię, Kruczka i Zajączka. Całuję Ciebie
Bocian Długonogi”.
Długo przyglądali się przyjaciele fotografii. Miś powiedział:
-Mówię wam: dostaniemy na pewno od Bociana w podwórku orzech kokosowy albo banany...
Pytania do tekstu:
Od kogo Miś Uszatek dostał list?
Kto przynosi listy?
Co według Uszatka bocian przyniesie dla nich z ciepłych krajów?
Dzieci starają się wypowiadać całymi zdaniami.
Nauczyciel rozkłada sylwety ptaków: jaskółki, wróbla, sikorki, bociana, wrony. Nauczyciel informuje, że niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, a niektóre zostają na zimę. Wymienia cechy charakterystyczne ww. ptaków i zadaje pytanie: czy widzieliście takiego ptaka zimą? Sylwety ptaków są poprzypinane do tablicy: do tych, które odlatują dzieci przypinają słońce, a do tych które zostają – płatek śniegu.
Kto pierwszy doręczy? - zabawa bieżna. Dzieci otrzymują paczki (zrobione z klocków „gofrów”). Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. W każdej grupie znajduje się listonosz, który biegnie do przedstawiciela swojej grupy, żeby wręczyć mu paczkę. Każda grupa otrzymuje brawa na zakończenie zabawy.
III Podsumowanie zajęć
Prawda czy fałsz – rozwijanie logicznego myślenia.
Zadaniem dzieci jest wskazać, czy zdanie jest prawdziwe czy nieprawdziwe przy użyciu minek wesołej (PRAWDA) i smutnej (FAŁSZ)
Czy wróble odlatują na zimę?
Czy bociany odlatują do ciepłych krajów?
Czy uszatek i bocian znali się wcześniej?
Czy fotograf przynosi listy?