54 Uruchamianie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną

Aneta Kołecka

Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH

TEMAT: Uruchamianie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.

TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 4 Technikum

PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

CEL OGÓLNY: Uczeń poznaje proces zakładania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

- zdefiniować pojęcie: działalność gospodarcza, samozatrudnienie,

- rozwinąć znaczenie skrótów takich jak: NIP, REGON, PKD, GUS, ZUS,

- rozróżnić instytucje uczestniczące w procesie zakładania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną,

- omówić poszczególne etapy zakładania działalności,

- wskazać wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej.

METODY KSZTAŁCENIA:

- pogadanka;

- burza mózgów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i mazaki, materiały przygotowane przez nauczyciela.

PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

  1. Wprowadzenie - Nauczyciel rozpoczyna lekcję od rozmowy z uczniami: Czy wiecie, dlaczego możecie w swoim kraju kupować i sprzedawać różne rzeczy? Czy ktoś z was kiedyś coś sprzedawał? I czy na tym zarobił? To wszystko wiąże się z tzw. działalnością gospodarczą. Jak należy to robić żeby było legalne i jak zacząć działalność gospodarczą – to będzie tematem lekcji.

  2. Wspólnie z uczniami nauczyciel ustala i zapisuje na tablicy 7 kroków mających na celu otwarcie działalności gospodarczej.

  3. Dyskusja: wady i zalety prowadzenia własnego interesu. Uczniowie podzieleni na 2 grupy pracują nad argumentami za (jedna grupa) i przeciw (druga grupa) prowadzeniu własnej firmy w Polsce. Po 10 minutach rozpoczyna się dyskusja moderowana przez nauczyciela. Należy zwrócić uwagę uczniów na fakt, iż prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko akt odwagi i przedsiębiorczości, który z biegiem czasu przynieść może sławę i duże dochody, ale też szkoła odpowiedzialności, ciągłego zdobywania wiedzy prawnej i administracyjnej, i też pewne ryzyko (można zbankrutować, jeśli podejmuje się złe decyzje i nie jest się pracowitym człowiekiem).

  4. Podsumowanie, nauczyciel jeszcze raz przypomina wszystkie kroki mające na celu założenie własnej firmy.

  5. Praca domowa: uczniowie mają za zadanie dowiedzieć się gdzie w okolicy ich zamieszkania (i zameldowania) znajdują się urzędy, do których musieliby się udać chcąc założyć własną firmę.

Napisz jaka działalność gospodarcza prowadzona w Twojej miejscowości mogłaby przynieść zysk, Uzasadnij swoją odpowiedź.

