Poznajemy prawo powszechnego ciążenia

Szkoła Podstawowa

im. Alberta Abrahama Michelsona w Strzelnie

Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Konspekt lekcji przyrody
Imię i nazwisko
Klasa
Data
Temat
  1. Cele lekcji:

Cel główny: Zastosowanie nabytej wiedzy w celu określenia znaczenia osiągnięć nauki do rozwoju cywilizacyjnego. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy.

Cele wykonawcze:

Uczeń:

Cele wychowawcze:

Uczeń:

Środki dydaktyczne :

  1. Karty pracy dla uczniów, podręcznik, zeszyty ćwiczeń

  1. Metody nauczania:

Metoda wiodąca:

Metoda wspomagająca

Formy pracy

  1. Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu

  1. Wstęp: 5 min.

  2. Część nawiązująca 5 min.

  3. Część właściwa 30 min.

  4. Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.

  1. Przebieg lekcji:

  1. Faza przygotowawcza: Sprawdzenie obecności, nawiązanie i wprowadzenie do tematu zajęć.

N: Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się prawem powszechnego ciążenia. Poznacie również kilka nowych pojęć. Jednak przed rozpoczęciem nowego tematu przypomnimy sobie najważniejsze wiadomości z lekcji poprzedniej. Proszę wyjaśnić dlaczego na Księżycu nie istnieje życie?

U: Na księżycu nie istnieje życie, ponieważ nie ma tam atmosfery. Są również bardzo duże różnice temperatur w dzień i w nocy.

N: Jakie warunki panujące na Ziemi sprzyjają istnieniu życia?

U: Na Ziemi występuje atmosfera zawierająca tlen i dwutlenek węgla wykorzystywany przez rośliny do fotosyntezy, panuje temperatura odpowiednia do życia.

  1. Faza realizacyjna:

N: Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się prawem powszechnego ciążenia oraz innymi pojęciami z nim związanymi. Teoria heliocentryczna dotycząca ruchu planet stała się podstawą rozwoju badań nad ruchami ciał niebieskich i ich przyczynami. Proszę przypomnieć o czym mówi oraz kto jest autorem teorii heliocentrycznej.

U: Teoria heliocentryczna stwierdza, iż Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego, a pozostałe planety krążą wokół niego po eliptycznych orbitach. Autorem tej teorii jest Mikołaj Kopernik.

N: Bardzo dobrze. Johannes Kepler nie tylko potwierdził zasadność teorii heliocentryczne, ale również dowiódł, że planety obiegają Słońce nie po okręgach, lecz po krzywych zwanych elipsami.

Kilkadziesiąt lat później Izaak Newton chcąc odkryć przyczynę ruchu planet wokół Słońca po wielu obserwacjach i obliczeniach określił cechy oddziaływania utrzymującego planety w ruchu po orbitach okołosłonecznych. Oddziaływanie to jest tym silniejsze, im : większe są masy oddziałujących ciał i mniejsza jest odległość pomiędzy tymi ciałami. Newton stwierdził, że takie oddziaływanie jest bardzo powszechne i występuje nie tylko pomiędzy Słońcem i planetami. W ten sposób przyciągają się wszystkie ciała we Wszechświecie. Czy ktoś wie jak nazywamy to oddziaływanie?

U: Siłą grawitacji.

N: Newton sformułował prawo określające charakter tej siły, nazwane prawem powszechnego ciążenia. Natomiast przestrzeń, w której siły grawitacji działają na umieszczone w niej ciała, nazywa się polem grawitacyjnym. Planety krążą wokół Słońca dzięki polu grawitacyjnemu, które ta gwiazda wytwarza.

Czy Ziemia również wytwarza pole grawitacyjne?

U: Tak.

N: Bardzo dobrze. Dowodem na to jest spadanie każdego ciała znajdującego się w jej pobliżu. Ziemia przyciąga wszystkie ciała, dlatego poruszają się one w kierunku jej środka.

Kolejnym ważnym pojęciem jest siła przyciągania ziemskiego lub siła ciężkości. Jest to siła grawitacji z jaką Ziemia przyciąga do siebie ciała. Działanie tej siły możemy odczuć za każdym razem gdy coś podnosimy. Jedne przedmioty wydaja się cięższe, inne lżejsze.

  1. Faza podsumowująca:

Przejdźmy teraz do podsumowania oraz przypomnienia sobie wszystkich najważniejszych informacji z dzisiejszej lekcji.

Zadanie 1 Połącz pojęcie z odpowiednią, pasującą definicją.(UWAGA do jednej definicji pasują dwa pojęcia.

Pojęcie Definicja
Siła grawitacji Przestrzeń, w której siły grawitacji działają na umieszczone w niej ciała..
Siła przyciągania ziemskiego Prawo określające charakter siły grawitacji
Pole grawitacyjne Siła grawitacji, z jaką Ziemia przyciąga do siebie ciała
Siła ciężkości

Zadanie 2 Skreśl niepotrzebne słowo.

Siła grawitacji jest tym silniejsza, im mniejsze/większe są masy oddziałujących ciał

mniejsza/ większa odległość pomiędzy tymi ciałami.

Ocena pracy uczniów na zajęciach.

Zadanie domowe.

Zadanie 1 Wymień 4 przykłady sytuacji, w których bierze udział siła przyciągania Ziemskiego.

1………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2………………………………………………………………………………………………………………………………………………

3………………………………………………………………………………………………………………………………………………

4………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Załączniki:

    1. Karta pracy ucznia.

