Ludzie różnią się

Opracowała:

Agnieszka Bagińska

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych

Temat: Ludzie różnią się między sobą i dzięki temu są wyjątkowi.

Cele rozwojowe:

- integracja grupy,

- pomoc w nawiązywaniu pozytywnych kontaktów koleżeńskich,

- przyjazne współistnienie w grupie,

- zaspokojenie potrzeby aktywności społecznej,

- zaspokojenie potrzeby nawiązania bliskiego kontaktu z osobą dorosłą,

Cele edukacyjne:

- doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji,

- nabywanie umiejętności wyrażania uczuć,

- ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z napięciem emocjonalnym,

- wypracowanie sposobów radzenia sobie z konfliktami,

Cel terapeutyczny:

- tworzenie atmosfery życzliwości i bezpieczeństwa,

- przeciwdziałanie agresji i przemocy,

- Kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji,

- zwrócenie uwagi, ze różne sytuacje wpływają na to, jak się czują i myślą inne osoby,

- kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka na napotykane trudności,

- zwiększenie poczucia własnej wartości,

- uświadomienie skutków zachowań agresywnych,

- okazywanie zdolności do empatii, współodczuwania z ofiarą przemocy,

- zrozumienie konieczności ponoszenia odpowiedzialności za własne zachowania.

Metody pracy, techniki i formy pracy: burza mózgów, rundka, praca w kręgu,

Potrzebne materiały: 2 postacie Marcina narysowane na arkuszu papieru, opowiadanie „O Marcinie”, taśma klejąca, karty pracy, długopisy, mazaki, małe karteczki

Przebieg spotkania

Celem spotkania jest nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozumienie siebie i uczuć innych osób. Dzisiaj będziemy się zastanawiać dlaczego „Ludzie różnią się między sobą i dzięki temu są wyjątkowi”. Zanim zaczniemy zajęcia proponuję przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć:

  1. Słuchamy siebie wzajemnie – Jeden mówi, reszta słucha.

  2. Mówimy do siebie po imieniu – do prowadzącego pani.

  3. Jesteśmy dla siebie mili i życzliwi.

  4. Akceptujemy członków zespołu, takimi jacy są.

  5. Jesteśmy punktualni.

Aby lepiej nam się pracowało proszę o napisanie swoich imion na karteczkach i przyklejenie ich do bluzek.

  1. Prowadząca zadaje pytanie, czym różnią się od siebie pan Jan Kowalski z Warszawy i pani Ngwane Bikawa z Mbarara w Ugandzie. Odpowiedzi są zapisywane na arkuszu papieru „Ludzie różnią się…”

przykłady:

- tym co jedzą,

- sposobem ubierania się,

- kolorem skóry,

- fryzurą,

- płcią,

- wyznaniem religijnym itd.

Rozmowa o tych różnicach:

- jakie są dobre, a jakie złe strony tego, że ludzie różnią się między sobą?

- jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy ludzie byli tacy sami?

  1. Prowadząca rozdaje uczniom karty pracy „Która osoba z naszej klasy?”. Karty opisują szczególne cechy, które posiadają ich koledzy i koleżanki. Zadaniem każdego z uczniów jest przejść się po klasie i odnaleźć osoby, które posiadają te cechy. (zał. 1).

  2. Nauczyciel prosi wychowanków o odwrócenie się do siebie w parach i wypisanie po trzy podobieństwa i różnice, jakie między sobą zauważą. Podobieństwa mogą dotyczyć wyglądu fizycznego, sposobu ubierania się, cech charakteru itp. Wymiana spostrzeżeń na forum klasy. (zał. 2)

  3. Nauczyciel zadaje pytanie: czy komuś zdarzyło się kiedyś, że spotkał osobę, która wyraźnie się od niego różniła, a mimo to zaprzyjaźnił się z nią? Chętne osoby opowiadają o takich sytuacjach.

  4. Prowadząca pokazuje uczniom kontury postaci osoby - Marcina. Na jednej sylwetce jest napisane Marcin, a na drugiej wewnętrzne Ja Marcina. Wewnętrzne Ja Marcina symbolizuje jego poczucie własnej wartości, przeżycia, myśli, nastroje, na które ma wpływ on sam oraz zachowania i wypowiedzi innych ludzi. Postać Marcina należy położyć na podłodze w środku kręgu. Następnie prowadzący odczytuje głośno opowiadanie o przeżyciach Marcina, a uczniowie odrywają kawałek postaci wewnętrznego Ja, gdy usłyszą o sytuacji, która ich zdaniem zraniła Marcina (A. Kołodziejczyk, 1997).

    Opowiadanie:
    Poprzedniego wieczoru Marcin zasiedział się trochę dłużej u swego kolegi Maćka. Gdy wrócił późno do domu, ojciec skrzyczał go, że nie odrobił lekcji ( oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina).

    Rano, gdy się obudził, przypomniał sobie, że nie odrobił pracy domowej z matematyki. Pomyślał, że może mu grozić jedynka na zakończenie semestru ( oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina ).

    Podczas lekcji języka polskiego Marcin rozmawiał z kolegą. Nauczyciel skarcił go i wpisał uwagę do dzienniczka (oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina).

    Na lekcji WF grał w piłkę nożną. Miał dobrą okazję do strzelenia bramki, ale jej nie wykorzystał. Koledzy mieli do niego pretensje (oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina).

    Był głodny, zaczął szukać kanapki w swojej teczce, ale przypomniał sobie, że rano w pośpiechu jej nie zabrał (oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina ).

    Podczas następnej lekcji nauczycielka podzieliła klasę na kilka grup, ale on nie miał ochoty pracować w swojej grupie. Koleżanki i koledzy mieli do niego o to pretensje (oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina).

    Kiedy wracał ze szkoły autobusem, siedział i myślał o wydarzeniach, jakie przytrafiły mu się tego dnia. Nie zauważył, że obok niego stał starszy pan. Gdy to zobaczył zawstydził się, że nie ustąpił mu miejsca
    ( oderwijcie kawałek Wewnętrznego Ja Marcina ) (A. Kołodziejczyk, 1997, s. 43-44).

  5. Po zakończeniu opowiadania prowadzący prosi, aby uczniowie porównali wielkość pozostałego Wewnętrznego Ja z postacią Marcina oraz powiedzieli o tym jak według nich czuje się teraz Marcin i co myśli o sobie.

  6. Plasterki. Prowadzący następnie prosi, aby uczniowie zastanowili się co mogliby zrobić, albo powiedzieć Marcinowi, aby poczuł się lepiej. W trakcie ponownego czytania opowiadania uczniowie podają pomysły na poprawienie samopoczucia Marcina i jednocześnie doklejają uprzednio oderwane części Wewnętrznego Ja, a sklejoną postać porównują z początkowym Zewnętrznym Ja.

  7. Gdy jestem odrzucony. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie sobie sytuacji, w których zostali przez kolegów i koleżanki z jakichś powodów odrzuceni. Następnie uczniowie opowiadają te sytuacje np.:

- „na wakacjach koleżanki nie chciały ze mną iść do miasta, bo mówiły, że jestem mała”

- „nie zaproszono mnie na imieniny, bo nie mam modnych ciuchów”

Następnie prowadząca zachęca wychowanków, którzy znaleźli się w takich sytuacjach by powiedzieli:

- co myśleli wtedy o sobie, jak się czuli i czego potrzebowali?

- jak poradzili sobie w tej sytuacji, co zrobili?

- jeśli nie – to jakich umiejętności im zabrakło?

Zadanie dodatkowe:

Dymki komiksowe. Uczniowie w trzech grupach, wpisują w dymkach to, co dzieci myślały w danej sytuacji, zaś w dymkach prostokątnych to, co powiedziały. W dymku osoby odrzuconej wpisują jej uczucia i to, co mogła ona o sobie pomyśleć i jak mogły zakończyć się te zdarzenia przedstawione na rysunkach (zał. 3). Omówienie zadania:

- jak czuła się odrzucona osoba?

- czego oczekiwała od kolegów i koleżanek?

Zał. 1

Która osoba z naszej klasy

Ma najstarszego brata lub siostrę……………………………........

Ma najkrótsze nazwisko………………………………………………….

Ma najciemniejsze włosy………………………………………………..

Jest najczęściej uśmiechnięta…………………………………………

Ubiera się najbardziej kolorowo…………………………………….

Jest najwyższa (y)……………………………………………………………

Ma najwięcej piegów………………………………………………………

Zał. 2

podobieństwa różnice
