Urządzenia elektryczne w domu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4- I 5-LETNICH

08-12-2010

Temat zajęć: Urządzenia elektryczne w domu

Cel ogólny:

- rozwijanie mowy i myślenia

- rozwijanie sprawności manualnej

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- nazywa rozpoznane dźwięki

- odpowiada na pytania

- maluje farbami z zachowaniem określonych zasad

- nazywa sprzęty i urządzenia domowe; określa ich przydatność

Metody:

  1. czynne- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń

  2. słowne – zagadki, rozmowa

  3. oglądowe – pokaz,

Formy pracy:

Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:

Kartki papieru z narysowanym świecą sprzętem domowym (25 szt.), farby plakatowe, słoiczki na wodę, pędzelki, płyta CD, obrazki sprzętów i urządzeń domowych, parasol

Przebieg

  1. Powitanie w kręgu piosenką ,,Już spotkania nadszedł czas…” ( dzieci zgromadzone na dywanie śpiewają z nauczycielem piosenkę)

  2. Wymieniamy wspólnie nazwy dni tygodnia , nazwę miesiąca i pory roku.

  3. ,,Zgadnij o czym mówię”- nauczyciel czyta dzieciom zagadki, których rozwiązaniem są sprzęty i urządzenia domowe. Dzieci słuchają uważnie i zgłaszają się do odpowiedzi poprzez podniesienie ręki. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi nauczyciel wykłada na dywanie ilustracje z danym sprzętem.

  4. ,,Czego to dźwięk?- Nauczyciel prosi dzieci, by nadstawiły uszu i zastanowiły się, który sprzęt, urządzenie wydaje taki dźwięk. Nauczyciel włącza nagranie. Dzieci zgłaszają się poprzez podniesienie ręki.

  5. ,,Parasol ostrzega” – Nauczyciel rozdaje dzieciom ilustracje z różnymi sprzętami i urządzeniami domowymi. Rozkłada parasol i prosi dzieci, aby podczas poruszania się po Sali zastanowili się czy urządzenie/sprzęt, który jest na ich obrazku jest na prąd czy nie. Jeśli działa na prąd ustawiają się w szeregu przed parasolem, jeśli nie po drugiej stronie sali. Dzieci wstają i poruszają się po dywanie w rytm tamburyna podany przez nauczyciela. Po ustawieniu się nauczyciel sprawdza i mówi głośno, czy dziecko ustawiło się prawidłowo, czy dany sprzęt jest na prąd. Po sprawdzeniu, nauczyciel zbiera obrazki, miesza je i rozdaje dzieciom- zabawa zaczyna się od początku. Po skończonej zabawie nauczyciel prosi dzieci o odłożenie obrazków do pudełka i zajęcie miejsca przy stoliku.

  6. ,,Ukryte przedmioty”- na stolikach leżą przyklejone kartki papieru, stoją farby i słoiczki z wodą. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że na tych kartkach ukryły się sprzęty i urządzenia domowe. Żeby dowiedzieć się, jakie należy zamalować kartkę jednym kolorem farby. Miejsce, w którym ukrył się dany przedmiot nie da się zamalować farbą, więc nauczyciel prosi, by nie trzeć na siłę pędzlem w kartkę. Po pomalowaniu nauczyciel prosi dzieci, by nazwały sprzęt, który ukrył się na ich kartce i powiedziały do czego służy i jak go używać.

Po skończonej pracy nauczyciel prosi dyżurnego o włożenie pędzelków i pojemników na wodę do umywalki.

  1. Sterczy w ścianie taki pstryczek,
    mały pstryczek elektryczek,
    jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
    to się widno robi w mig,
    bardzo łatwo pstryk i światło.
    Pstryknąć potem jeszcze raz
    zaraz mrok ogarnie nas
    a jak pstryknąć trzeci raz
    znowu dawny świeci blask.
    Ciemno – widno, widno – ciemno.
    Któż to jest ten mały pstryk
    może świetlik? – może ognik?
    jak tam dostał się i skąd.
    To nie ognik. To przewodnik
    taki drut a w drucie prąd
    i stąd światło właśnie stąd.

