Scenariusz zajęć terapeutyczno-relaksacyjnych dla dzieci 4-letnich "Nad morzem"
Scenariusz "Nad morzem" jest propozycją wykorzystania bajki terapeutycznej — "Mała czy wielka rybka Mini?" ułożonej dla potrzeb grupy dzieci czteroletnich. Głównym celem tych zajęć jest umacnianie wiary we własne siły i budowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Uzupełnieniem zajęć są zabawy przy muzyce relaksacyjnej, sprzyjające nawiązywaniu pozytywnych relacji pomiędzy dziećmi i budowaniu wzajemnego zaufania.
Scenariusz zajęć z bajką terapeutyczną i elementami relaksacyjnymi dla dzieci 4-letnich
Temat: Nad morzem
Cele:
- umacnianie wiary we własne siły i budowanie pozytywnego obrazu samego siebie;
- stworzenie warunków sprzyjających nawiązywaniu pozytywnych relacji pomiędzy dziećmi i budowaniu wzajemnego zaufania;
- organizowanie działań umożliwiających poznawanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam);
- umożliwienie dziecku poznawania różnorodnych postaw bohaterów literackich, zachęcanie do oceny ich postępowania i uzasadnienia swojego stanowiska;
- umożliwianie doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.
- pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań;
- wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości: przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
Środki dydaktyczne: duża niebieska tkanina, muszle, kamyki, papierowe rybki
i wodorosty, pacynka z pozytywką – mewa , drobny i gruby piasek morski, miednica, sito, tacki dla każdego dziecka, *teksty własne opowiadań i masażyku, nagrania odgłosów przyrody i utworów muzyki relaksacyjnej na płycie CD wybranych na potrzeby zajęć.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie tematu zajęć – przy piosence „Podróże małe i duże”, oglądanie wystawy obrazków „Rybki w wodzie” wykonanych wcześniej przez dzieci.
2. Opowieść ruchowa „Podróż nad morze”
*”Zapraszam was w daleką podróż… Pakujemy walizkę… Jedziemy autobusem… pociągiem… Przebieramy w strój plażowy… zabieramy zabawki, koc, itp… (Zabawie towarzyszy szum fal, odgłosy zabaw na plaży) Bawimy się w piasku, chlapiemy w morzu, jemy kanapki… Odpoczywamy na kocu…”
3. „Mała czy wielka rybka Mini?” inscenizacja wg opowiadania nauczycielki na niebieskiej tkaninie z wykorzystaniem muszli, kamyków, sylwet, pacynek (w tle muzyka z odgłosami morskich fal)
*„Mała czy wielka rybka Mini?”
Mała czerwona rybka o imieniu Mini mieszkała z rodziną między kamieniami w blisko brzegu morza. Przyglądała się często jak inne rybki pływają i pluskają się w pobliskiej zatoce, jakie są zwinne i szybkie. Kiedyś próbowała bawić się z nimi, ale pływała dużo wolniej bo miała małe słabiutkie płetwy. Rodzice ostrzegali ją przed drapieżnymi rybami i mewami polującymi na małe rybki, bała się ze nie zdąży przed nimi uciec i ukryć się za kamieniem czy wśród wodnych roślin. Czuła się bardzo samotna. Wyglądając ze swojej kryjówki widywała przepływające blisko drapieżne ryby, lub cień przelatujących nad zatoką mew. Pewnego dnia rybki jak zwykle bawiły się w pobliżu, nagle pojawił się nad wodą cień lecącej mewy i stado ryb rozpierzchło się szybko do kryjówek. Tylko jedna rybka, okrąglutka, pyzata o imieniu Pączuś, trochę się zagapiła i w zamieszaniu stuknęła głową o kamień i zemdlała. Zamiast się ukryć unosiła się oszołomiona na wodzie.
- Jeśli się nie ukryje, to mewa zaraz go upoluje – pomyślał Mini. Muszę go ratować!
Chociaż się bał, wypłynął najszybciej jak umiał i chciał wciągnąć Pączusia w pobliska kępkę wodorostów, ale miał za mało siły…
- Pomóżcie mi – zawołał do innych rybek ukrytych w pobliżu. Zawstydziły się że zostawiły Pączusia samego i pomogły go ukryć wśród wodorostów.
Zdążyły w ostatniej chwili, mewa była już bardzo blisko, nad samą wodą, ale na szczęście ich nie zobaczyła.
Tymczasem Pączuś ocknął się i zapytał – Co się stało?
- Zemdlałeś, mewa była bardzo blisko ale Mini cię uratował!
- Ta mała rybka zrobiła coś wielkiego! Była bardzo dzielna! Gdyby nie ona to nie odważylibyśmy się wystawić pyszczka ze swoich kryjówek – przyznały inne rybki…
Pączuś był bardzo zdziwiony gdy usłyszał co się przed chwilą wydarzyło… zamyślił się i po chwili powiedział…
- Dziękuję Ci, uratowałeś mi życie!
4. Rozmowa n/t opowiadania
- Czas i miejsce akcji
- Główny bohater
- Inni bohaterowie
- Ocena postępowania poszczególnych postaci
- Co mogłoby się wydarzyć później… Jak będą postępować inne rybki…itp. (…rybki się nim zaopiekują… będą się z nim bawić… zostaną przyjaciółmi… )
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Rybki i mewa” (pluszowa mewa z pozytywką) – mewa „poluje” na rybki, które się poruszą i „zanosi je do swojego gniazda”. Przerywamy zabawę gdy w gnieździe jest kilka (5-8) rybek.
6. Zabawa integrująca grupę „Ratujemy przyjaciela” – z wykorzystaniem śliskiego „kocyka” – poszukiwanie sposobu rozwiązania problemu. Rybki, które nie zostały złapane poszukują sposobu „przyniesienia” do wody (na drugą stronę dywanu) przyjaciół uwięzionych w gnieździe mewy, analizujemy możliwość wykorzystania zaproponowanych rozwiązań, proponuję poszukiwanie sposobu z wykorzystaniem kocyka i wspólne działanie. Realizujemy wybrany przez dzieci sposób ratowania przyjaciół. Nagradzamy oklaskami „udaną akcję ratowniczą”.
7. Zabawa relaksacyjna przy muzyce *„W głębi morza” – kładziemy się wygodnie na dywanie i odpoczywamy przy akompaniamencie utworu relaksacyjnego z towarzyszeniem tekstu:
„Jesteś kamykiem na brzegu morza, słyszysz szum fal… Ktoś podnosi cię, czujesz ciepło jego dłoni, trzyma cię przez chwilę… a potem wrzuca do wody…, lecisz w powietrzu… czujesz powiew wiatru… i wreszcie lekko wpadasz do wody… w wodzie jest cicho, spokojnie… powoli opadasz na dno… obserwujesz otoczenie… płynące ryby, falujące rośliny… odpoczywasz leżąc na dnie… piasek jest miękki, ciepły, przylegasz do dna… czujesz… widzisz… słyszysz zbliżający się szum…(tu utwór z szumem fal) i fala wyrzuca cię znów na brzeg…”
8. Masażyk *„W morskiej głębinie” – dzieci formują koło trzymając się za ramiona i siadają „na brzegu morza” (wokół niebieskiej tkaniny) mając przed sobą plecy kolegi, przed rozpoczęciem kolejnych zwrotek masażyku nauczycielka pokazuje jak należy ułożyć dłonie i jakie ruchy wykonać.
Pływają rybki w oceanie
Tańczą na falach w słońca blasku - rysujemy poziome fale palcami obu rąk
A gdy zgłodnieją szukają na dnie
Jedzenia w drobnym piasku - delikatne szczypanie
Po dnie wędrują ogromne kraby
Dumnie po piasku kroczą - palce idą z dołu do góry i na dół
Morskie ślimaki wolniutko idą
Gdy widzą kraba w muszli się kryją - rysujemy powoli obiema dłońmi zbieżne ślimaki
Wąż morski wije się zygzakami - opuszkami palców rysujemy zygzaki,
Zagląda chętnie pod każdy kamień – przesuwamy dłońmi na jedno i drugie ramię, na boki
Gdy rekin się tu zakradnie - stukamy lekko piąstkami od dołu do góry
Rybki i kraby kryją się na dnie. - szybki ruch piąstkami dół wzdłuż kręgosłupa.
Można powtórzyć zwrotki które szczególnie się dzieciom spodobają.
9. Zabawa dydaktyczna „Co znajdziemy na piasku?” - wyszukiwanie przedmiotów ukrytych w pojemniku z piaskiem: muszelki, kamyki – określanie ich wyglądu i właściwości (miękkie-twarde, lekkie-ciężkie, gładkie-szorstkie, duże-małe, jest w kolorze:…, itd.) przesiewanie piasku grubego i drobnego na tacki, określanie właściwości (suchy, drobny, miękki, gruby. szorstki, ...)
10. Ćwiczenia grafomotoryczne „Rysujemy na piasku” (z towarzyszeniem utworu muzycznego) – rysowanie palcem dowolnych wzorów: fal, linii, i innych wg pomysłów dzieci.
11. Zabawa plastyczna „Na dnie morza” – układanie na tackach z piaskiem kompozycji z kamyków i muszelek wg własnych pomysłów. Omawianie powstałych prac, nadawanie im tytułów.