Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich pt.”....A po deszczu – słońce” Cele ogólne:
Cele operacyjne:
Pomoce:
Nagrania „Muzyka i ruch dla każdego”- Piosenka powitalna, duże kartki z napisami: To wiatr, A to burza, A to piorun, Burza, To deszcz. Napisy dla każdego dziecka jeden z w/ wymienionych ,dostosowanych do poziomu dzieci w zakresie czytania. Koperty z imionami dzieci, 4 koła hula – hop duże, 4 symbole zjawisk przyrodniczych: lekki wiatr, gwiżdżący wiatr, padający deszcz, błyskawica, instrumenty muzyczne: bębenek, talerze, rekwizyty: butelki po wodzie mineralnej, gazety. Wiersz M. Konopnickiej pt. „Tęcza”, kolorowe paski bibuły / 7 kolorów tęczy / tak aby każde dziecko miało do wyboru odpowiedni kolor. Kartoniki z cyframi od 1- 7 , komplet dla każdego dziecka. Karton podzielony na cztery części – 4 pory roku; naklejki w 4 kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski.
Przebieg: 1. Powitanie piosenką: „ Wszyscy są witam was”. 2. Słuchanie zagadek słownych:
Kiedy wicher łamie drzewaTo już znak, że idzie duża
3.Zabawy słowem.
Nauczycielka rozdaje koperty/ wizytówki/ z wyrazem lub zdaniem dla każdego dziecka. Dzieci wyszukują swoją wśród wielu, następnie wykonują zadanie –
należy dopasować napis do odpowiedniej ilustracji /dla dzieci czytających/ lub odwzorować i porównać z odpowiednim napisem / dzieci nie czytające/.
4.Słuchanie zagadek muzycznych. Dzieci określają ,nazywają odgłosy zjawisk atmosferycznych : wiatr, deszcz, burza. Potem wybierają napis do globalnego czytania i dopasowują do rozwiązania poszczególnych zagadek. 5.Zabawa dydaktyczna w zespołach. Nauczycielka zaprasza chętnie dzieci do wybranych zespołów / terytorium koła hula – hop/, terytoria oznaczono symbolicznie. Każdy zespół otrzymuje rekwizyty:
Dzieci uważnie patrzą, który zespół został wywołany, a następnie głośno prezentują odgłosy swojego terytorium.
6.Zabawa relaksacyjna „Pada deszczyk” z towarzyszeniem muzyki Klanzy. 7.Słuchanie recytowanego wiersza M. Konopnickiej pt. ”Tęcza” Dzieci odpowiadają na pytanie: -Jakie kolory ma tęcz w sali? -Ile kolorów jest na naszej tęczy? Następnie nauczycielka przypina cyfry obok kolorów tęczy, a także rozdaje dzieciom komplety cyfr od 1- 7. Dzieci odpowiadają na pytanie: - Który z kolei jest kolor niebieski, czerwony..... itd. 8.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Magiczna cyfra siedem” 9.Zabawa z piłką „Kolory” / inna wersja/ Dzieci określają odpowiedni kolor np. Czerwony jak? – burak 10.Zabawa ruchowa „Ruchoma tęcza”. 11.Pogadanka „Co by było, gdyby nie było kolorów....”. Prezentacja dwóch obrazków. 12.Zabawa graficzna „Cztery pory roku” Dzieci naklejają naklejki / 4 kolory/ na odpowiednią część dużego kartonu. Wybierają jeden kolor dla oznaczenia pory roku, wyjaśniając swój wybór. 13.Relaksacja przy muzyce.
|
---|