SCENARIUSZ ZABAW DYDAKTYCZNYCH PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU NR 54 W BIELSKU- BIAŁEJ
Nazwisko prowadzących: Dominika Jekiełek
Anna Koniorczyk
Nazwisko nauczyciela przedszkola: Danuta Lorek
Data prowadzonych zajęć: 19.04.2011r.
Grupa wiekowa: 4-5-latki
Temat kompleksowy: „Kolorowa Wielkanoc”
Temat zajęć: „W wielkanocnej krainie”
Rodzaj zabawy: Zabawa dydaktyczna
Cel główny:
-budowanie dziecięcej wiedzy o świecie
-rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych (PP 7)
-zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej. (PP 10)
Cele szczegółowe:
-dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie ( 3.1)
-dziecko uważnie słucha i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)
-dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne (4.2)
-dziecko przejawia w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu (9.1)
-umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) (9.2)
Metody:
-podające: objaśnienie, pokaz;
-poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;
-aktywizujące: zagadki, zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne;
-praktycznego działania: metoda zadań;
Formy:
-indywidualna;
-zbiorowa;
-zespołowa;
Środki dydaktyczne: koszyk, wydmuszki, serwetka, kurczaczek, palma, jajka, klocki, lalki, samochody, brystol, kolorowe flamastry, kredki, plastelina, papierowe jajka
Czynności nauczyciela | Czynności dziecka | Uwagi |
---|---|---|
Zaproszenie do zabawy i wyjaśnienie zasad. Nauczyciel kazuje dzieciom zamknąć oczy i rozkłada jajka w różnych miejscach w Sali. Wyznacza dzieci do szukania jajka. Nauczyciel wybiera dziecko, które ma przesylabować i przeliterować słowo Wielkanoc. Nauczyciel wyciąga na środek koszyk, w którym znajdują się przedmioty związane z Wielkanocą i niezwiązane z nią.(Np.: lalka, klocki) następnie zaprasza kolejno dzieci do wylosowania przedmiotu z koszyka. Później prosi dzieci o włożenie do koszyka te rzeczy, które są związane z wielkanocą a pozostałe u łożyć obok koszyka i wytłumaczyć, dlaczego nie sa związane ze świętami. Nauczyciel sprząta koszyczek i rozkłada brystol na środku Sali wraz z kredkami i flamastrami. Proponuje dzieciom stworzenie jednej wielkiej wspólnej pisanki świątecznej. Po skończonej pracy nauczyciel zadaje pytanie „Wielkanoc jest radosna, ponieważ…”, „Lubię Wielkanoc, bo…” |
Dzieci siadają na dywanie w kole. Dzieci otwierają oczy, wskazane przez nauczyciela sięga po jajko i układa go na środku kółka. Dzieci wykonują polecenie nauczyciela. Dzieci podchodzą kolejno do koszyka i losują i nazywają wylosowaną rzecz. Dzieci wykonują zadanie przez nauczyciela i odpowiadają na pytania. Dzieci wspólnie ozdabiają pisankę. Każde dziecko wypowiada się, dlaczego lubi święta wielkanocne. |
Dzieci czekają na sygnał nauczyciela do zabrania jajka. Dzieci cierpliwie czekaja na swoją kolej. Dzieci wykonują wspólnie pisankę. Dzieci cierpliwie czekaja na swoją kolej. |
Prawidła:
Przy rozpoznawaniu przedmiotów z koszyka dzieci posługują się tylko dotykiem,
W trakcie prowadzenia zabaw dzieci zachowują ciszę,
Przy wylosowaniu, literowaniu i głoskowaniu dzieci nie podpowiadają sobie.