Co jest najważniejsze w życiu

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA :

WYCHOWAWCA KLASY : mgr Maria Jóźwiak

CZAS TRWANIA : 135 min

TEMAT BLOKU : Nasze sprawy też są ważne

TEMAT DNIA : Co jest najważniejsze w życiu?

Tematyka obserwowanych zajęć:

Próba ustalenia z uczniami, co jest ważne w życiu na podstawie własnych doświadczeń dzieci i tekstu czytanki pt.: ”A oni mają”. Czytanie w parach dialogu, wspólne redagowanie zdania, zapis do zeszytu, przecinek przy wyliczaniu. Obliczenia w zakresie 17, doskonalenie rachunku pamięciowego. Wykonanie pracy plastycznej dotyczącej marzeń dzieci. Zabawy ruchowe ze śpiewem.

Zakresy edukacji:

Cele operacyjne:

Dydaktyczne

Edukacja polonistyczna:

do zeszytu

Edukacja matematyczna:

Edukacja plastyczna:

Wychowawcze:

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

Informacyjne:

Heurystyczne:

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

Konwencjonalne:

strona 38

PRZEBIEG:

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

    1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć).

  2. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z działaniami odejmowania i dodawania w zakresie 10; rozwiązanie obliczeń matematycznych, przyporządkowanie sumom i różnicom wyników. Ułożenie wyników rosnąco

i odczytanie hasła zawartego na odwrocie plansz-Co jest najważniejsze w życiu? (ZAŁĄCZNIK 1)

2. Rozmowa na temat utworzonego hasła. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci

na dany temat.

3. Opracowanie czytanki „A oni mają” (P strona 20-21– ZAŁĄCZNIK 2)

-Czy w tekście występują niezrozumiałe dla was wyrazy?

-O czym jest usłyszany tekst?

-Kto występuje w usłyszanym tekście?

4. Przeczytanie uważnie ostatniego zdania tekstu. Znalezienie fragmentu o tym, co jest najważniejsze w życiu, i przepisanie go do zeszytu rozpoczynając od wielkiej litery.

6. Czytanie z podziałem na role dialogu umieszczonego w ćwiczeniu na stronie 38.

Rozmowa na temat przeczytanego dialogu kierowana przez nauczyciela pytaniami:

-Jak się czujesz gdy rodzice nie chcą ci kupić wymarzonej rzeczy?

-Jak można sobie z tym poradzić? Propozycje dzieci.

7 Układanie wyrazów sylab podanych w ćwiczeniu 2 ze strony następnie poprawne ich zapisanie stosując przecinek przy wyliczaniu (ZAŁĄCZNIK 3)

8. Narysowanie grafów na tablicy. Zadaniem uczniów jest ich uzupełnienie oraz poprawne przerysowanie ich do zeszytu.

9. Dokładanie brakującego klocka. Układanie dywaników do zapisu np.:

10+3+…=17 10+1+…=17 10+2+…=15 10+4+…=16

11. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest :”Marzenie”. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci na dany temat. (ZAŁĄCZNIK 4 )

12. Wykonanie pracy plastycznej dotyczącej marzenia dzieci za pomocą dowolnych środków.

  1. CZĘŚĆ KOŃCOWA

    1. Zadanie i omówienie pracy domowej:

- zakres podstawowy: czytanie czytanki str. 20-21

-dla chętnych: ćwiczenie powtarzające wiadomości o „ó” wymiennym (KARTA PRACY1)

- zakres podstawowy: obrazek z przykładami w zakresie 20 (KARTA PRACY 2)

2. Podsumowanie zajęć:

i grzecznych dzieci. (ZAŁĄCZNIK 6)

3. Pożegnanie.

