Scenariusz zajęć- nr 4
Imię i nazwisko prowadzącego- Marta Antecka
Data i godzina-……………………………….
Czas trwania zajęć- 1 godzina lekcyjna
Temat zajęć- Zanieczyszczenia i ochrona atmosfery.
Uczestnicy zajęć- uczniowie III klasy gimnazjum
Metody i formy pracy- praca indywidualna, praca grupowa, pogadanka.
Cele szczegółowe:
zapoznanie uczniów z podstawowymi źródłami powietrza z uwzględnieniem zanieczyszczeń;
zapoznanie z klasyfikacją zanieczyszczeń;
zapoznanie ze skutkami zanieczyszczeń atmosfery;
kształtowanie postaw proekologicznych;
rozwinięcie zainteresowań biologicznych.
Przebieg zajęć- część wstępna:
powitanie uczniów;
czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności.
Wyjaśnienie celów lekcji oraz zapisanie tematu. Przypomnienie niezbędnych wiadomości związanych z omawianym tematem. Ukierunkowanie pracy uczniów.
Część właściwa:
Przypomnienie składu czystego powietrza i opis schematu;
Pogadanka na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza;
Następnie uczniowie klasyfikują podane zanieczyszczenia na grupy w zależności od sposobu ich powstawania: zanieczyszczenia powietrza- naturalne- powstałe w wyniku działalności człowieka;
Podział klasy na trzy grupy i losowanie tematu do opracowania:
I grupa - efekt cieplarniany,
II grupa - dziura ozonowa,
III grupa - kwaśne deszcze.
Każda grupa otrzymuje arkusz papieru, flamastry, materiały zawierające informacje o zanieczyszczeniach powietrza. Zespoły opracowują zagadnienie (analiza tekstu, wykonanie rysunku, schematu). Po opracowaniu tematu, liderzy grup dokonują prezentacji prac. Pozostali uczniowie słuchają wypowiedzi kolegów i zadają pytania.
Podsumowaniem prezentacji jest zapisanie notatki w zeszytach.
Część końcowa:
Uświadomienie konieczności podejmowania działań związanych ze zmniejszeniem zanieczyszczeń atmosfery. Uczniowie proponują sposoby zmniejszenia emisji najczęściej występujących zanieczyszczeń.
Dla utrwalenia nowo poznanego materiału uczniowie rozwiązują krzyżówkę:
Są biologicznymi wskaźnikami zanieczyszczeń.
Zmniejsza emisję szkodliwych związków w spalinach samochodowych.
Może być fotochemiczny lub kwaśny.
Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.