Projekt wstępny.
1.1. Dane materiałowe:
Beton C30/37: fck = 30 MPa, $f_{\text{cd}} = \frac{f_{\text{ck}}}{\gamma_{c}} = \frac{30}{1,4} \cong 21\ MPa$, fct = 2,9 MPa;
Klasa ekspozycji: XC4, Cmin,dur = 30 mm;
Stal: EPSTAL B 500 SP, fyk = 500 MPa , fyd = 420 MPa,
1.2. Zestawienie obciążeń:
1.2.1. Obciążenie stropu- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 100 mm | 0,1*25=2,5 | 1,35 | 1,00 | 3,25 | 2,5 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
5,222 | 3,96 |
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
1.2.2. Obciążenie stropodachu
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2 x Papa 12 mm | 0,012*11=0,132 | 1,35 | 1,00 | 0,178 | 0,132 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Wełna mineralna 100 mm | 0,1*1,2=0,12 | 1,35 | 1,0 | 0,162 | 0,12 |
4. | Płyta żelbetowa 80 mm | 0,08*25=2,0 | 1,35 | 1,00 | 2,7 | 2,0 |
5. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
4,418 | 3,272 |
- zmienne
Obciążenie śniegiem: $S_{o} = \mu_{i} \bullet C_{e} \bullet C_{t} \bullet S_{k} = 0,8 \bullet 1 \bullet 1 \bullet 0,7 = 0,56\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie śniegiem | 0,56 | 1,5 | 0,84 |
2. | Obciążenie użytkowe | 2,0 | 1,5 | 3,0 |
1.3. Przyjęcie wymiarów elementów (WARIANT 1):
1.3.1. Projekt wstępny płyty
1.3.1.1. Zestawienie obciążeń
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 100 mm | 0,1*25=2,5 | 1,35 | 1,00 | 3,25 | 2,5 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
5,222 | 3,96 |
gmax’=gmax*1m; gmin’=gmin*1m
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’=q*1m
1.3.1.2. Schemat statyczny
WĘZŁY:
OBCIĄŻENIA:
A: gmin’=3,96$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’-gmin’+q’=5,222-3,96+15=16,262$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
B:
C:
D:
E:
F:
G:
H:
I:
J:
Dzięki kombinacjom obciążeń w programie RM-WIN utworzone zostały obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 10,989 kNm
Mmax,pod = 13,960 kNm
Vmax = 29,891 kN
1.3.1.3. Wyznaczenie grubości płyty:
a) ze względu na moment maksymalny
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 0, 5%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,005 = 0,10$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{13,960 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,10 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,10 \right)}} = 0,083\text{\ m}$$
b) ze względu na dopuszczalne ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 20,5$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{2,5}{20,5}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,12\text{\ m}$$
Wybieram większe d z dwóch wariantów:
d = max(d1,d2) = 0, 12 m
1.3.1.4. Wyznaczenie grubość płyty hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕ = 6 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
6\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + \frac{6}{2} = 38$$
hf = 12 + 3, 8 = 15, 8 ≈ 15 cm
Przyjęto płytę o grubości 15 cm. Płyta ta spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.3.2. Projekt wstępny żebra
1.3.2.1. Obciążenie żebra
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 150 mm | 0,15*25=3,75 | 1,35 | 1,00 | 5,063 | 3,75 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
7,035 | 5,21 |
gmax’ = gmax *2,5 m = 17,588 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmin’ = gmin *2,5 m = 13,025 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’ = q *2,5 m = 37,5 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’-gmin’+q’=17,588-13,025+37,5=42,063$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
1.3.2.2. Schemat statyczny
WĘZŁY:
OBCIĄŻENIA:
A:
B:
C:
D:
E:
F:
Dzięki kombinacjom obciążeń w programie RM-WIN utworzone zostały obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 177,861 kNm
Mmax,pod = 222,912 kNm
Vmax = 198,817 kN
Momenty należy powiększyć o 5 % gdyż nie uwzględniono masy własnej żebra.
Mmax,prze’ = Mmax,prze +0,05* Mmax,prze = 177,861+0,05*177,861 = 186,754 kNm
Mmax,pod’ = Mmax,pod +0,05* Mmax,pod = 222,912+0,05*222,912 = 234,058 kNm
Vmax‘ = Vmax+0,05* Vmax = 198,817+0,05*198,817 = 208,758 kN
1.3.2.3. Wyznaczenie wymiarów żebra
Zakładam: $\frac{d}{b} = 2 \rightarrow d = 2 \bullet b$
a) ze względu na zginanie
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 1, 0%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,01 = 0,20$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{234,058 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,20 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,20 \right)}} = 0,249\ m$$
$$b_{1} = \frac{d_{1}}{2} = \frac{0,249}{2} = 0,125\ m$$
b) ze względu na ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 15,5$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{5,83}{15,5 \cdot 1,3}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,289\ m$$
$$b_{2} = \frac{d_{2}}{2} = \frac{0,289}{2} = 0,145\ m$$
c) ze względu na ścinanie
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • d
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • 2 • bw
Przyjęto: γ = 0, 5
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{V_{\max}}{0,5 \bullet \gamma \bullet f_{\text{cd}} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{208758}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{208758}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{208758}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
bw ≥ 0, 14 m
d3 = 2 • bw = 2 • 0, 14 = 0, 28 m
Wybieram największe d z trzech wariantów:
d = max(d1,d2,d3) = 0, 289 m
1.3.1.4. Wyznaczenie grubość żebra hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \phi_{\text{strz}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕstrz = 6 mm, ϕ = 20 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
20\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + 6 + \frac{20}{2} = 51\ mm$$
hf = 29 + 5, 1 = 34, 1 ≈ 35 cm
$$b = \frac{d}{2} = \frac{35}{2} = 17,5\ cm\ \approx 18\ cm$$
Przyjęto żebro o wymiarach 35 cm x 18 cm. Żebro to spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.3.3. Projekt wstępny podciągu
1.3.3.1. Obciążenie podciągu
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 150 mm | 0,15*25=3,75 | 1,35 | 1,00 | 5,063 | 3,75 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
7,035 | 5,21 |
gmax’ = gmax *6 m = 42,21 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’’ = gmax’ +grzebra*1,35 = 42,21+0,35*0,18*25*1,35 = 44,336 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$gmin’ = gmin *6 m = 31,26 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmin’’ = gmin’+ grzebra*1,0 = 31,26+0,35*0,18*25*1,0 = 32,835 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’ = q *6 m = 90 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’-gmin’+q’=44,336-32,835+90=101,501$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
1.3.3.2. Schemat statyczny (uproszczony)
WĘZŁY:
OBCIĄŻENIA:
A:
B:
C:
D:
Dzięki kombinacjom obciążeń w programie RM-WIN utworzone zostały obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 475,797 kNm
Mmax,pod = 834,118 kNm
Vmax = 608,465 kN
Momenty należy powiększyć o 5 % gdyż nie uwzględniono masy własnej żebra.
Mmax,prze’ = Mmax,prze +0,05* Mmax,prze = 475,797+0,05*475,797 = 499,587 kNm
Mmax,pod’ = Mmax,pod +0,05* Mmax,pod = 834,118+0,05*834,118 = 875,824 kNm
Vmax‘ = Vmax+0,05* Vmax = 608,465+0,05*608,465 = 638,888 kN
1.3.3.3. Wyznaczenie wymiarów podciągu
Zakładam: $\frac{d}{b} = 2 \rightarrow d = 2 \bullet b$
a) ze względu na zginanie
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 1, 2%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,012 = 0,24$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{875,824 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,24 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,24 \right)}} = 0,444\ m$$
$$b_{1} = \frac{d_{1}}{2} = \frac{0,444}{2} = 0,222\ m$$
b) ze względu na ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 14,8$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{7,5}{14,8}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,507\text{\ m}$$
$$b_{2} = \frac{d_{2}}{2} = \frac{0,507}{2} = 0,254\text{\ m}$$
c) ze względu na ścinanie
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • d
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • 2 • bw
Przyjęto: γ = 0, 5
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{V_{\max}}{0,5 \bullet \gamma \bullet f_{\text{cd}} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{638888}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{638888}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{638888}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
bw ≥ 0, 246 m
d3 = 2 • bw = 2 • 0, 246 = 0, 492 m
Wybieram największe d z trzech wariantów:
d = max(d1,d2,d3) = 0, 507 m
1.3.1.4. Wyznaczenie grubość podciągu hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \phi_{\text{strz}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕstrz = 6 mm, ϕ = 30 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
30\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + 6 + \frac{30}{2} = 56\text{\ mm}$$
hf = 50, 7 + 5, 6 = 56, 3 ≈ 60 cm
$$b = \frac{d}{2} = \frac{60}{2} = 30\text{\ cm}$$
Przyjęto podciąg o wymiarach 60 cm x 30 cm. Podciąg ten spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.3.4. Projekt wstępny słupa
Arz = 6, 0 • 7, 4375 = 44, 625 [m2]
1.3.4.1. Obciążenie słupa
- obciążenie śniegiem
$$\varphi_{0,2} \bullet S_{o} = 0,5 \bullet 0,56 = 0,28\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$$
N1 = 0, 28 • 44, 625 = 12, 495 [kN]
-obciążenie ciężarem własnym stropodachu
N2 = 3, 272 • 44, 625 = 146, 013 [kN]
-obciążenie ciężarem użytkowym stropodachu
N3 = 2 • 44, 625 = 89, 25 [kN]
-obciążenie ciężarem słupów
Zakładam słup kwadratowy o wymiarach: 30 cm x 40 cm
Liczba kondygnacji oddziałujących na słup na parterze: 4
N4 = 4 • 25 • 0, 3 • 0, 4 • 4, 4 = 52, 8 [kN]
-obciążenie ciężarem stropów między kondygnacyjnych
Nstr = 5, 21 • 44, 625 = 232, 496 [kN]
Nstr + Nzebra + Npodciagu = 232, 496 + 25 • 6 • 0, 35 • 0, 18 + 25 • 7, 437 • 0, 3 • 0, 6 = 275, 413 [kN]
N5 = 4 • 275, 413 = 1101, 652 [kN]
-obciążenie ciężarem użytkowym stropów
N6 = 4 • 10 • 44, 625 = 1785 [kN]
L.p. | Rodzaj obciążenia | N [kN] | γf,sup | γf,inf | Nsd [kN] | Nsk [kN] |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Śnieg | 12,495 | 1,5 | 1,00 | 18,743 | 12,495 |
2. | Ciężar własny stropodachu | 146,013 | 1,35 | 1,00 | 197,117 | 146,013 |
3. | Ciężar użytkowy stropodachu | 89,25 | 1,5 | 1,00 | 133,875 | 89,25 |
4. | Ciężar słupów | 52,8 | 1,35 | 1,00 | 79,2 | 52,8 |
5. | Ciężar stropów | 1101,652 | 1,35 | 1,00 | 1487,23 | 1101,652 |
6. | Ciężar użytkowy stropów | 1785 | 1,5 | 1,00 | 2677,5 | 1785 |
4593,665 | 3187,21 |
1.3.4.2. Założenia wstępne zbrojenia słupa
Zakładam: ρ = 3, 5%
Nsd ≤ b • h • fcd + (As1 + As2)•fyd
Nsd ≤ b • h • fcd + b • h • ρ • fyd = b • h • (fcd+fyd•ρ)
$$b \geq \frac{N_{\text{sd}}}{h \bullet \left( f_{\text{cd}} + f_{\text{yd}} \bullet \rho \right)}$$
$$b \geq \frac{4593665}{0,4 \bullet \left( 21 \bullet 10^{6} + 420 \bullet 10^{6} \bullet 0,035 \right)}$$
b ≥ 0, 32 m
Przyjęto słup o wymiarach 30 cm x 40 cm. Słup ten spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.3.5. Projekt wstępny stopy fundamentowej
1.3.5.1. Obciążenie stopy fundamentowej
Zakładam wstępnie wymiary stopy fundamentowej: B = 4,0 m; H = 4,8 m; h = 1,6 m
Nsk, stopy = Nsk + 4, 0 • 4, 8 • 1, 6 • 25 = 3187, 21 + 768 = 3955, 21 [kN]
Nsd, stopy = Nsd + 4, 0 • 4, 8 • 1, 6 • 25 • 1, 35 = 4593, 665 + 1036, 8 = 5630, 465 [kN]
Graniczny odpór podłoża: G = 300 kPa
$$\frac{N_{sd,stopy}}{B \bullet H} \leq G$$
$$H \geq \frac{N_{sd,stopy}}{B \bullet G}$$
$$H \geq \frac{5630465}{4 \bullet 300000}$$
H ≥ 4, 69 m
Ostatecznie przyjęto stopę o wymiarach 4 m x 4,8 m i wysokości 1,6 m.
1.4. Przyjęcie wymiarów elementów (WARIANT 2):
1.4.1. Projekt wstępny płyty
1.4.1.1. Zestawienie obciążeń
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 100 mm | 0,1*25=2,5 | 1,35 | 1,00 | 3,25 | 2,5 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
5,222 | 3,96 |
gmax’=gmax*1m; gmin’=gmin*1m
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q$\ \left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’=q*1m
1.4.1.2. Schemat statyczny
WĘZŁY:
Kombinacje obciążeń wykonano programem RM-WIN czego wynikiem są obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 11,884 kNmMmax,pod = 16,490 kNm
Vmax = 31,892 kN
1.4.1.3. Wyznaczenie grubości płyty:
a) ze względu na moment maksymalny
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 0, 5%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,005 = 0,10$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{16,490 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,10 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,10 \right)}} = 0,091\ m$$
b) ze względu na dopuszczalne ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 20,5$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{2,75}{20,5}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,13\ m$$
Wybieram większe d z dwóch wariantów:
d = max(d1,d2) = 0, 13 m
1.4.1.4. Wyznaczenie grubość płyty hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕ = 6 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
6\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + \frac{6}{2} = 38$$
hf = 13 + 3, 8 = 16, 8 ≈ 17 cm
Przyjęto płytę o grubości 17 cm. Płyta ta spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.4.2. Projekt wstępny żebra
1.4.2.1. Obciążenie żebra
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 170 mm | 0,17*25=4,25 | 1,35 | 1,00 | 5,737 | 4,25 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
7,709 | 5,71 |
gmax’ = gmax *2,75 m = 21,199 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmin’ = gmin *2,75 m = 15,702 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’ = q *2,75 m = 41,25 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’-gmin’+q’=21,199-15,702+41,25=46,747$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
1.4.2.2. Schemat statyczny
WĘZŁY:
Kombinacje obciążeń wykonano programem RM-WIN czego wynikiem są obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 184,558 kNm
Mmax,pod = 227,863 kNm
Vmax = 216,147 kN
Momenty należy powiększyć o 5 % gdyż nie uwzględniono masy własnej żebra.
Mmax,prze’ = Mmax,prze +0,05* Mmax,prze = 184,558+0,05*184,558 = 193,786 kNm
Mmax,pod’ = Mmax,pod +0,05* Mmax,pod = 227,863+0,05*227,863 = 239,256 kNm
Vmax‘ = Vmax+0,05* Vmax = 216,147+0,05*216,147 = 226,954 kN
1.3.2.3. Wyznaczenie wymiarów żebra
Zakładam: $\frac{d}{b} = 2 \rightarrow d = 2 \bullet b$
a) ze względu na zginanie
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 1, 0%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,01 = 0,20$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{239,256 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,20 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,20 \right)}} = 0,256\ m$$
$$b_{1} = \frac{d_{1}}{2} = \frac{0,256}{2} = 0,128\ m$$
b) ze względu na ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 15,5$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{5,625}{15,5 \cdot 1,3}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,279\ m$$
$$b_{2} = \frac{d_{2}}{2} = \frac{0,279}{2} = 0,140\ m$$
c) ze względu na ścinanie
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • d
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • 2 • bw
Przyjęto: γ = 0, 5
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{V_{\max}}{0,5 \bullet \gamma \bullet f_{\text{cd}} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{216147}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{216147}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{216147}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
bw ≥ 0, 14 m
d3 = 2 • bw = 2 • 0, 14 = 0, 28 m
Wybieram największe d z trzech wariantów:
d = max(d1,d2,d3) = 0, 28 m
1.3.1.4. Wyznaczenie grubość żebra hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \phi_{\text{strz}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕstrz = 6 mm, ϕ = 20 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
20\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + 6 + \frac{20}{2} = 51\ mm$$
hf = 28 + 5, 1 = 33, 1 ≈ 35 cm
$$b = \frac{d}{2} = \frac{35}{2} = 17,5\ cm\ \approx 18\ cm$$
Przyjęto żebro o wymiarach 35 cm x 18 cm. Żebro to spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.4.3. Projekt wstępny podciągu
1.4.3.1. Obciążenie podciągu
- stałe
L.p. | Rodzaj warstwy | gk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf,sup | γf,inf | gmax $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | gmin $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lastryko 20 mm | 0,02*22=0,44 | 1,35 | 1,00 | 0,594 | 0,44 |
2. | Gładź cementowa 35 mm | 0,035*21=0,735 | 1,35 | 1,00 | 0,993 | 0,735 |
3. | Płyta żelbetowa 170 mm | 0,17*25=4,25 | 1,35 | 1,00 | 5,737 | 4,25 |
4. | Tynk cem.-wap. 15 mm | 0,015*19=0,285 | 1,35 | 1,00 | 0,385 | 0,285 |
7,709 | 5,71 |
gmax’ = gmax *6,875 m = 52,999 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’’ = gmax’ +grzebra*1,35 = 52,999+0,35*0,18*25*1,35 = 55,125 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$gmin’ = gmin *6,875 m = 39,256 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmin’’ = gmin’+ grzebra*1,0 = 39,256+0,35*0,18*25*1,0 = 40,831 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
- zmienne
L.p. | Obciążenie | qk $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ | γf | q $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$ |
---|---|---|---|---|
1. | Obciążenie użytkowe | 10,0 | 1,5 | 15,0 |
q’ = q *6,875 m = 103,125 $\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
gmax’-gmin’+q’=55,125-40,831+103,125=117,419$\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m} \right\rbrack$
1.4.3.2. Schemat statyczny (uproszczony)
WĘZŁY:
Kombinacje obciążeń wykonano programem RM-WIN czego wynikiem są obwiednia momentów i obwiednia sił tnących.
MOMENTY-OBWIEDNIE:
TNĄCE-OBWIEDNIE:
Mmax,prze = 598,633 kNm
Mmax,pod = 747,679 kNm
Vmax = 652,781 kN
Momenty należy powiększyć o 5 % gdyż nie uwzględniono masy własnej żebra.
Mmax,prze’ = Mmax,prze +0,05* Mmax,prze = 598,633+0,05*598,633 = 628,565 kNm
Mmax,pod’ = Mmax,pod +0,05* Mmax,pod = 747,679+0,05*747,679 = 785,063 kNm
Vmax‘ = Vmax+0,05* Vmax = 652,781+0,05*652,781 = 685,42 kN
1.4.3.3. Wyznaczenie wymiarów podciągu
Zakładam: $\frac{d}{b} = 2 \rightarrow d = 2 \bullet b$
a) ze względu na zginanie
$$d = \sqrt{\frac{M_{\max}}{f_{\text{cd}} \bullet b \bullet \xi_{\text{eff}} \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet \xi_{\text{eff}} \right)}}$$
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{f_{\text{yd}}}{f_{\text{cd}}} \bullet \rho$$
Zakładam : ρ = 1, 2%
$$\xi_{\text{eff}} = \frac{420}{21} \bullet 0,012 = 0,24$$
$$d_{1} = \sqrt{\frac{747,679 \bullet 10^{3}}{21 \bullet 10^{6} \bullet 1 \bullet 0,24 \bullet \left( 1 - 0,5 \bullet 0,24 \right)}} = 0,410\text{\ m}$$
$$b_{1} = \frac{d_{1}}{2} = \frac{0,410}{2} = 0,205\text{\ m}$$
b) ze względu na ugięcie
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} = 14,8$$
$$\left( \frac{l_{\text{eff}}}{d} \right)_{\max} \geq \frac{l_{\text{eff}}}{d}$$
$$d_{2} \geq \frac{8,25}{14,8}\ \rightarrow d_{2} \geq 0,557\ m$$
$$b_{2} = \frac{d_{2}}{2} = \frac{0,557}{2} = 0,279\text{\ m}$$
c) ze względu na ścinanie
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • d
Vmax ≤ 0, 5 ⋅ γ • fcd • bw • 2 • bw
Przyjęto: γ = 0, 5
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{V_{\max}}{0,5 \bullet \gamma \bullet f_{\text{cd}} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{685420}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{685420}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
$$b_{w} \geq \sqrt{\frac{685420}{0,5 \bullet 0,5 \bullet 21 \bullet 10^{6} \bullet 2}}$$
bw ≥ 0, 255 m
d3 = 2 • bw = 2 • 0, 255 = 0, 510 m
Wybieram największe d z trzech wariantów:
d = max(d1,d2,d3) = 0, 557 m
1.4.1.4. Wyznaczenie grubość podciągu hf:
hf = d + a1
$$a_{1} = C_{\text{nom}} + \phi_{\text{strz}} + \frac{\phi}{2}$$
Zakładam: ϕstrz = 6 mm, ϕ = 30 mm
Cnom = Cmin + ΔCdev
$$C_{\min} = max\begin{Bmatrix}
C_{min,b} \\
C_{min,dur} \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = max\begin{Bmatrix}
30\ mm \\
30\ mm \\
10\ mm \\
\end{Bmatrix} = 30\ mm$$
Cnom = 30 + 5 = 35 mm
$$a_{1} = 35 + 6 + \frac{30}{2} = 56\ mm$$
hf = 55, 7 + 5, 6 = 61, 3 ≈ 60 cm
$$b = \frac{d}{2} = \frac{60}{2} = 30\ cm$$
Przyjęto podciąg o wymiarach 60 cm x 30 cm. Podciąg ten spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.4.4. Projekt wstępny słupa
Arz = 6, 875 • 5, 5625 = 38, 242 [m2]
1.4.4.1. Obciążenie słupa
- obciążenie śniegiem
$$\varphi_{0,2} \bullet S_{o} = 0,5 \bullet 0,56 = 0,28\left\lbrack \frac{\text{kN}}{m^{2}} \right\rbrack$$
N1 = 0, 28 • 38, 242 = 10, 708 [kN]
-obciążenie ciężarem własnym stropodachu
N2 = 3, 272 • 38, 242 = 125, 128 [kN]
-obciążenie ciężarem użytkowym stropodachu
N3 = 2 • 38, 242 = 76, 484 [kN]
-obciążenie ciężarem słupów
Zakładam słup kwadratowy o wymiarach: 30 cm x 40 cm;
N4 = 4 • 25 • 0, 3 • 0, 4 • 4, 4 = 52, 8 [kN]
-obciążenie ciężarem stropów między kondygnacyjnych
Nstr = 5, 21 • 38, 242 = 199, 241 [kN]
Nstr + Nzebra + Npodciagu = 199, 241 + 25 • 5, 562 • 0, 35 • 0, 18 + 25 • 6, 875 • 0, 3 • 0, 6 = 238, 939 [kN]
N5 = 4 • 238, 939 = 955, 756 [kN]
-obciążenie ciężarem użytkowym stropów
N6 = 4 • 10 • 38, 242 = 1529, 68 [kN]
L.p. | Rodzaj obciążenia | N [kN] | γf,sup | γf,inf | Nsd [kN] | Nsk [kN] |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Śnieg | 10, 708 |
1,5 | 1,00 | 16,062 | 10, 708 |
2. | Ciężar własny stropodachu | 125, 128 |
1,35 | 1,00 | 168,923 | 125, 128 |
3. | Ciężar użytkowy stropodachu | 76, 484 |
1,5 | 1,00 | 114,726 | 76, 484 |
4. | Ciężar słupów | 52, 8 |
1,35 | 1,00 | 71,28 | 52, 8 |
5. | Ciężar stropów | 955, 756 |
1,35 | 1,00 | 1290,271 | 955, 756 |
6. | Ciężar użytkowy stropów | 1529, 68 |
1,5 | 1,00 | 2294,52 | 1529, 68 |
3955,782 | 2750,556 |
1.4.4.2. Założenia wstępne zbrojenia słupa
Zakładam: ρ = 3, 5%
Nsd ≤ b • h • fcd + (As1 + As2)•fyd
Nsd ≤ b • h • fcd + b • h • ρ • fyd = b • h • (fcd+fyd•ρ)
$$b \geq \frac{N_{\text{sd}}}{h \bullet \left( f_{\text{cd}} + f_{\text{yd}} \bullet \rho \right)}$$
$$b \geq \frac{3955782}{0,4 \bullet \left( 21 \bullet 10^{6} + 420 \bullet 10^{6} \bullet 0,035 \right)}$$
b ≥ 0, 28 m
Przyjęto słup o wymiarach 30 cm x 40 cm. Słup ten spełnia wymogi związane z odpornością ogniową.
1.4.5. Projekt wstępny stopy fundamentowej
1.4.5.1. Obciążenie stopy fundamentowej
Zakładam wstępnie wymiary stopy fundamentowej: B = 3,5 m; H = 4,5 m; h = 1,4 m
Nsk, stopy = Nsk + 3, 5 • 4, 5 • 1, 4 • 25 = 2750, 556 + 551, 25 = 3301, 806 [kN]
Nsd, stopy = Nsd + 3, 5 • 4, 5 • 1, 4 • 25 • 1, 35 = 3955, 782 + 744, 187 = 4699, 969 [kN]
Graniczny odpór podłoża: G = 300 kPa
$$\frac{N_{sd,stopy}}{B \bullet H} \leq G$$
$$H \geq \frac{N_{sd,stopy}}{B \bullet G}$$
$$H \geq \frac{4699969}{3,5 \bullet 300000}$$
H ≥ 4, 47 m
Ostatecznie przyjęto stopę o wymiarach 3,5 m x 4,5 m i wysokości 1,4 m.
1.5. Wybór korzystniejszego wariantu na podstawie ilości potrzebnego betonu.
1.5.1. Ilość betonu potrzebna do wykonania wariantu 1
- beton potrzebny do wykonania płyt stropowych
V1 = 90 • 22 • 0, 15 • 5 = 1485 m3
- beton potrzebny do wykonania żeber
V2 = 90 • 0, 35 • 0, 18 • 8 • 5 = 226, 75 m3
- beton potrzebny do wykonania podciągów
V3 = 22 • 0, 6 • 0, 3 • 16 • 5 = 316, 8 m3
- beton potrzebny do wykonania słupów
V4 = 4, 4 • 0, 4 • 0, 3 • 32 • 5 = 84, 48 m3
- beton potrzebny do wykonania stóp fundamentowych
V5 = 4 • 4, 8 • 1, 6 • 28 = 860, 16 m3
Całkowita potrzebna ilość betonu
$$V_{B1} = \sum_{i = 1}^{5}{V_{i} =}1485 + 226,75 + 316,8 + 84,48 + 860,16 = 2973,19\ m^{3}$$
1.5.2. Ilość betonu potrzebna do wykonania wariantu 2
- beton potrzebny do wykonania płyt stropowych
V1 = 90 • 22 • 0, 17 • 5 = 1683 m3
- beton potrzebny do wykonania żeber
V2 = 22 • 0, 35 • 0, 18 • 34 • 5 = 235, 62 m3
- beton potrzebny do wykonania podciągów
V3 = 90 • 0, 6 • 0, 3 • 3 • 5 = 243 m3
- beton potrzebny do wykonania słupów
V4 = 4, 4 • 0, 4 • 0, 3 • 42 • 5 = 110, 88 m3
- beton potrzebny do wykonania stóp fundamentowych
V5 = 3, 5 • 4, 5 • 1, 4 • 36 = 793, 8 m3
Całkowita potrzebna ilość betonu
$$V_{B1} = \sum_{i = 1}^{5}{V_{i} =}1683 + 235,62 + 243 + 110,88 + 793,8 = 3066,3\ m^{3}$$
Bardziej korzystny okazał się wariant 1 ze względu na większą ekonomię.