Dzień Świętego Walentego w przedszkolu można poświęcić uczuciom w ogóle, nie tylko miłości. Pozytywne uczucia, jakim dzieci obdarzają się nawzajem, to przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. Dlatego też scenariusz zajęć "Gdzie przyjaźń - tam radość", podczas których dzieci uczą się nazywania i rozpoznawania własnych uczuć, doskonale nadaje się do realizacji 14 lutego.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 6-LETNICH
TEMAT DNIA: GDZIE PRZYJAŹŃ – TAM RADOŚĆ!
CELE:
rozpoznawanie i nazywanie emocji pozytywnych i negatywnych
rozpoznawanie i nazywanie uczuć i potrzeb własnych i innych kolegów
prowokowanie do zadawania pytań i wyrażania własnych opinii
szanowanie autonomii i indywidualności dzieci
wzmacnianie pozycji dziecka poprzez pełną akceptację w czasie zabawy
zachęcanie do podejmowania własnych wyborów
POMOCE:
duża kostka z naklejonymi na każdym boku minami
zdjęcia z gazet przedstawiające dzieci w różnych nastrojach
brystol
karty pracy
kredki
klej
PRZEBIEG:
Dzieci siedzą w kole.
Rozwiązanie zagadki: Każdego dnia rano
Do przedszkola przychodzą
Rozstają się z rodzicami
Uśmiechem witają się z paniami
Grzecznie bawią się i lubią
W przedszkolu nigdy się nie nudzą
(dzieci)
Nauczycielka rozkłada wycięte z gazet ilustracje przedstawiające dzieci z różnymi minami – określanie, jakie są dzieci z obrazków, nazywanie ich uczuć; zdjęcia można posegregować na smutne, wesołe, złe itp.
Zachęcenie dzieci do wypowiedzi na temat:
Kiedy jesteś wesoły?
Dlaczego dziecko może płakać?
Kiedy dzieci są smutne?
Kto z Was bywa czasem zły? Dlaczego?
Wypowiedzi na temat: skąd wiemy, kiedy dzieci są smutne a kiedy wesołe?
Zabawa z kostką – zabawę zaczyna nauczycielka – rzuca kostką i dzieci pokazują taką minę jaka jest na kostce, jeśli ścianka kostki jest pusta – dzieci pokazują różne dowolne miny. Dalej zabawę kontynuują dzieci – rzucając kostką i wybierając następną osobę do rzucania.
Rozmowa na temat: co zrobić, żeby wszystkie dzieci się uśmiechały? Czy lubicie patrzeć jak Wasz kolega czy koleżanka są smutni? Co wtedy trzeba zrobić?
Karta pracy „Jaki mam dziś nastrój?” – dzieci otrzymują karty pracy z narysowaną twarzą dziecka, ich zadaniem jest dorysowanie odpowiedniej miny – odzwierciedlającej dzisiejszy nastrój dziecka.
Po narysowaniu miny – każde dziecko wycina swoją „twarz” i naklejamy wszystkie prace na brystol. Pracę zbiorową możemy podpisać hasłem: gdzie przyjaźń – tam radość!