Niedźwiedź brunatny - ssak chroniony. Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 6-letnich
Cele:
• Zapoznanie dzieci ze zwyczajami oraz środowiskiem w którym żyją niedźwiedzie brunatne
• Rozbudzanie zainteresowań światem przyrody
• Rozwijanie ekspresji twórczej
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
• Wdrażanie do właściwego zachowania się w lesie
Czas trwania 25 minut
Środki dydaktyczne: pacynka niedźwiedzia brunatnego, karty Misia Haribo
puzzle
Przebieg:
1.Powitanie przy muzyce. Dzieci w parach dotykają się różnymi częściami ciała(nosem, uszami, kolanami).
2. Rozwiązywanie zagadki
Smacznie śpi w swojej gawrze
W czasie białej zimy
My go nie zbudzimy bo się go boimy
3. Prezentacja ilustracji przedstawiającej niedźwiedzie brunatnego
4. Słuchanie opowiadania o niedźwiedziu brunatnym (wykorzystanie pacynki).
Dzień dobry dzieci. Jestem Niedźwiedziem brunatnym. Możecie mnie spotkać w górach. Żywię się rybami, dużymi ssakami, jak łosie i jelenie, czasem gryzoniami, sporadycznie trawą, ptasimi jajami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, chętnie zjadam miód. Na zimę przygotowuję sobie legowisko zwane gawrą i zapadam w sen zimowy, z którego od czasu do czasu mogę się zbudzić
Niedźwiedź brunatny jest chroniony na obszarze całej Polski.
5. Wspólne dzielenie się wiedzą na temat życia niedźwiedzia brunatnego; budowa ciała, pożywienie, zwyczaje.
6. Praca w zespołach.
Każdy zespół otrzymuje kartę-Misia Haribo z obrazkiem do którego układa zagadkę.
7. Pokaz na mapie miejsca występowania niedźwiedzia brunatnego.
8. Zabawa orientacyjno -porządkowa Niedźwiedź i pszczoły.
9. Praca indywidualna. Każde dziecko otrzymuje puzzle niedźwiedzia brunatnego i układa je.
10. Dzieci dokonują oceny zajęcia poprzez rysowanie smutnych i wesołych słoneczek.
Mariola Piątek. Kowal