Konspekt do piosenki Niedźwiedź śpi
I
Ośrodek tematyczny: Zabawy ruchowe z piosenką.
Zapis w dzienniku: Wprowadzenie piosenki Niedźwiedź śpi.
Cele operacyjne:
Uczniowie:
-rozwijają poczucie tonalności i tonacyjności
-rozwijają poczucie rytmu
-potrafią zaśpiewać piosenkę
-wyraźnie wymawiają trudne słowa
-rozwijają podzielność uwagi.
Metoda muzyczna: analityczno-percepcyjna.
Formy:
- śpiew
- ćwiczenia mowy.
Środki dydaktyczne: zapis nutowy piosenki Niedźwiedź śpi, płyta CD.
II Przygotowanie nauczyciela
Określa tonację piosenki:
Szukanie DO po znakach przy kluczu
Sprawdzenie czy piosenka kończy się na DO
- kończy się na DO więc jest w tonacji durowej
- DO brzmi jak F
- piosenka jest w tonacji F-dur.
Nauczyciel śpiewa neutralną sylabę „pam” sekwencję utrwalającą tonalność i tonacyjność.
S L S F M R T, D
Wybór grupy motywów utrwalających tonalność.
Wybór przebiegów rytmicznych z piosenki
:ll
:ll
III Przebieg
Działania nauczyciela |
Rozwój umiejętności ucznia |
|
|
Doświadczanie poczucia tonalności |
|
F-dur, a następnie kolejne motywy durowe neutralną sylabą „pam” i gestem rąk zaprasza do śpiewania |
|
Rozwijanie poczucia rytmu |
|
b) mówi poszczególne przebiegi rytmiczne i gestem rąk zaprasza do ich powtarzania |
3. Powtarzają po nauczycielu podział dwudzielny, a następnie poszczególne przebiegi rytmiczne używając neutralnej sylaby „pam” |
Praca z melodią |
|
|
4. Dzieci słuchają 5. Powtarzają po nauczycielu, nucą melodię wraz z nauczycielem
|
Praca z tekstem |
|
twa - rda je - sień;
u - snął miś;
prze - spał w le - sie
łeb po - ło - żył na ła - pie
chra - pu, chra - pu, chra - pu chrap |
6.Powtarzają po nauczycielu poszczególne przykłady (cała klasa) w dynamice piano, mezzoforte i szeptem |
Nauka piosenki |
|
|
7.a)kołyszą się b)klaszczą na pierwszą miarę taktu c)nucą melodię d)śpiewają piosenkę z nauczycielem |
|
8.Samodzielnie śpiewają piosenkę |