Konspekt do piosenkijka iskierki

Konspekt do piosenki Bajka iskierki

I

  1. Ośrodek tematyczny: W świecie bajek.

  2. Zapis w dzienniku: Opracowanie piosenki Bajka iskierki.

  3. Cele operacyjne:

Uczniowie:

-rozwijają poczucie tonalności i tonacyjności

-rozwijają pamięć melodyczną

-rozwijają poczucie rytmu trójdzielnego

-reagują ciałem podczas pracy z rytmem

-wyraźnie wymawiają trudne słowa

-potrafią zaśpiewać piosenkę

-potrafią grać na instrumentach perkusyjnych.

  1. Metoda muzyczna: analityczno-percepcyjna.

  2. Formy:

- śpiew

- ćwiczenia mowy

- ruch przy muzyce.

  1. Środki dydaktyczne: zapis nutowy piosenki Bajka iskierki,, płyta CD, instrumenty perkusyjne.

II Przygotowanie nauczyciela

  1. Określa tonację piosenki:

  1. Szukanie DO po znakach przy kluczu

  1. Sprawdzenie czy piosenka kończy się na DO

- kończy się na LA więc jest w tonacji molowej

- LA brzmi jak C

- piosenka jest w tonacji c-moll harmoniczna.

  1. Nauczyciel śpiewa neutralną sylabę „pam” sekwencję utrwalającą tonalność i tonacyjność.

M F M R D T, Si, L,

  1. Wybór grupy motywów utrwalających tonalność.

  1. Wybór przebiegów rytmicznych z piosenki

$\begin{matrix} 6 \\ 8 \\ \end{matrix}$ :ll

III Przebieg

Działania nauczyciela Rozwój umiejętności ucznia
  1. Ćwiczenia oddechowe

  1. Długie dmuchanie w kartkę.

Doświadczanie poczucia tonalności
  1. Śpiewa sekwencję i kolejne motywy, gestem rąk zaprasza dzieci do śpiewania.

2. Powtarzają każdy motyw po nauczycielu.

Rozwijanie poczucia rytmu
  1. Wykonuje gestem i ciałem rytm trójdzielny sylabą pam.

3. Dzieci powtarzają po nauczycielu.

Praca z melodią
  1. Nauczyciel gra i śpiewa melodie piosenki.

  2. Śpiewa fragment melodii piosenki sylabą pam.

4.Uczniowie słuchają.

5.Powtarzają po nauczycielu:

a) śpiewają, rotują melodię ciałem

b) kołyszą się (makrobity)

c) wystukują I miarę taktu

d) nucą z nauczycielem melodię.

Praca z tekstem
  1. Przećwiczenie trudnych sylab.

i – skie – re – czka

ci ba - je - czkę

cha – tkę z ma – sła

  1. Powtarzają przebiegi w dynamice piano i mezoforte, szeptem.

Mówią tekst z wystukiwaniem I miary o blat stołu.

Nauka piosenki
  1. Nauczyciel śpiewa piosenkę.

  1. Dzieci:

  1. Kołyszą się

  2. Kołyszą się i uderzają miary o uda

  3. Uderzają I miary o blat stołu

  4. Śpiewają z nauczycielem.

