SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH
W GRUPIE DZIECI 3 – LETNICH
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 04.03.2013 r.
Godziny: 08:30 – 13:30 (5 h)
Temat:
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
26.03. 2013 r. – Zakwitły pierwsze kwiaty
Dzień:26.03.2013 r.
Grupa: 4-latki
Godziny: 09:00 – 10:00
Temat: Zakwitły pierwsze kwiaty.
Cele główne: rozwijanie mowy, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, poznawanie wczesnowiosennych kwiatów
Cele operacyjne: dziecko stosuje słowa: przebiśniegi, krokusy, nie garbi się
Środki dydaktyczne: wiersze W.Scisłowskiego „Przebiśnieg”, „Krokus”, zdjęcia (obrazki) przebiśniegów i krokusów
Przebieg zajęć:
I
1. Zabawa z rymowanką o przebiśniegach.
Dzieci uczą się rymowanki, a następnie mówią ją, wykonując odpowiednie ruchy.
Tu przebiśnieg, ( dzieci pokazują ręką w prawą stronę)
Tam przebiśnieg, (dzieci pokazują ręką w lewą stronę)
Przebiśniegi dwa. (dzieci pokazują dwa palce)
Nie zrywajcie ich (dzieci wykonują palcem ruch przeczenia)
Niech ochrona trwa! (dzieci obejmują się rękami)
• Wyjaśnienie przyczyny ochrony przebiśniegów.
2. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
• Zabawa kształtująca postawę ciała „Przebiśnieg rośnie”
Nauczyciel pokazuje zdjęcie (obrazek) przebiśniegu, mówi, że to jeden z pierwszych kwiatów wczesnowiosennych i wyjaśnia jego nazwę (przebiśnieg – przebija śnieg). Dzieci naśladują ciałem rozkwitanie przebiśniegu. Wychodząc z siadu skulnego powoli prostują się, wstają i wyciągają ręce.
II
1. Słuchanie wierszy W. Scisłowskiego: „Przebiśnieg”, „Krokus”.
„Przebiśnieg”
Choć się odgryza jeszcze zima,
mróz przebiśniegu nie przetrzyma,
kiedy na niebie słońce błyśnie,
przez śnieg przebija się przebiśnieg.
„Krokus”
Kwitnie górska łąka, choć śnieg
jeszcze prószy,
te liliowe kwiaty - to właśnie krokusy!
Wiosna nad Tatrami robi hokus - pokus
i oto spod śniegu wychyla się krokus.
2. Rozmowa na temat wierszy.
- Kiedy pojawia się przebiśnieg?
- Od czego pochodzi jego nazwa?
- Jak wygląda przebiśnieg?
- Gdzie kwitną krokusy?
- Jaki mają kolor?
3. Oglądanie zdjęć (obrazków) przebiśniegu i krokusa. Porównanie kwiatków – wskazanie różnic (kolor, inny okład płatków),
4. Dzielenie rytmiczne (na sylaby) nazw: krokusy, przebiśniegi.
5. Wyjaśnienie, co to znaczy, że krokusy i przebiśniegi są pod ochroną.
5-latki – 4 h (4 scenariusze)
14.03.2013 r. – Szukamy wiosny
21.03.2013 r. – Zwiastuny wiosny
04.04.2013 r. – Kwiaty i motyle
11.04.2013 r. – Pasuje czy nie pasuje?
6. Łączenie kropek. Kolorowanie rysunku krokusa – Karta pracy cz. 2, nr 9.
• Zabawy ruchowe - zestaw XXII (wg „Wychowanie w Przedszkolu” nr 2/99).
Wyczucie własnego ciała:
- dotykanie jedną częścią ciała do drugiej, np. czoło wita się z kolanem, ucho z dłonią, nos z kciukiem,
- poruszanie się w różny sposób: chód ciężki, lekki.
Wyczucie ciężaru ciała:
- przenoszenie wyimaginowanego przedmiotu z miejsca na miejsce,
- oglądanie gniazda os: podkradanie się powoli, czołganie się i obserwowanie os przez lornetkę,
- naśladowanie jazdy na hulajnodze.
Wyczucie przestrzeni:
- w siadzie, siadanie jak najdalej rękami,
- w staniu, próby dotknięcia najbliższego sąsiada.
Rozwijanie wyczucia płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i w czasie:
- naśladowanie tańca baletnicy,
- wykonywanie ruchów ramionami z zupełnym rozluźnieniem i – na sygnał – usztywnianie ich w dowolnej pozycji, w bezruchu.
Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera lub grupy:
- w rytmie znanej piosenki jedno dziecko tańczy w niskiej pozycji (przysiadzie), a drugie, okrążając swojego partnera, tańczy wysoko (na palcach),
- jedno dziecko porusza się, wykonując różne ruchy, a drugie dziecko poruszając się za nim, naśladuje ruchy kolegi lub koleżanki.
7. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
III
1. Zabawa „W tym czasie”.
Nauczyciel umawia się dziećmi, że będzie liczył do dziesięciu, a one w tym czasie odszukują i dotkną przedmiotu w określonym kolorze. Nazwę przedmiotu podaje nauczyciel przed liczeniem.
2. Ćwiczenia indywidualne: wycinanie fragmentów obrazków ubrań i naklejanie ich w odpowiednich miejscach - Karta pracy indywidulanej nr 19.
3. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
• Dowolny taniec przy piosence „Wiosna tuż, tuż”.
Przygotować dodatkowo przynajmniej 1 zajęcia logopedyczne, w przypadku problemów powtórzyć ćwiczenia na końcu zajęć
SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
W GRUPIE DZIECI 4 – LETNICH
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 06.03.2013 r.
Godziny: 08:30 – 13:30 (5 h)
Temat: Wiosna to, czy zima?
Cel ogólny:
• rozwijanie mowy
• rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi :
• określać zmiany jakie zaszły w przyrodzie
• wskazywać cechy ptasie
• ćwiczyć pamięć wzrokową na podstawie obrazka ukazującego przedwiośnie
• wyjaśnić przysłowie „W marcu jak w garncu”
• mówić rymowankę z wodzeniem palcem po odpowiednich liniach
• malować na zadany temat
Środki dydaktyczne:
Obrazek przedstawiający przedwiośnie, wiersz I. Suchorzewskiej „ W marcu”, ilustracje do wiersza, kartki, pędzle, farby plakatowe, kawałki gąbki, Karta pracy indywidualnej nr 18
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia pamięci wzrokowej.
Nauczyciel pokazuje obrazek przedstawiający przedwiośnie. Dzieci przyglądają się mu przez chwilę. Potem nauczyciel odwraca obrazek, a dzieci mówią, co na nim widziały.
2. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
• Zabawa orientacyjno – porządkowa „Przyleciały skowronki”.
Dzieci są „skowronkami”, które powróciły do nas i fruwają nad jeszcze zamarzniętymi polami. Dzieci, naśladując ich lot, poruszają się po sali. Gdy usłyszą dźwięki tamburynu, zatrzymują się i naśladują głos skowronka, mówiąc „dzeń, dzeń, dzeń!” (nauczyciel wyjaśnia, że skowronek, ze względu na jego głos, nazywany jest często wiosennym dzwonkiem).
3. Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej „W marcu”.
Raz śnieg pada,
a raz deszczyk.
Na jeziorze
lód już trzeszczy.
Błękit nieba
lśni w kałuży,
bałwan w słońcu
oczy mruży.
- Koniec zimy.
Przerwa.
Dzwonek.
- To nie dzwonek,
to skowronek!
4. Rozmowa na temat wiersza.
• Czy pogoda jest teraz taka jak ta, o której mówi wiersz?
• Wymieńcie, na podstawie wiersza, elementy związane z zimą (bałwan, padający śnieg, lód).
• Wymieńcie te elementy wiersza , które mówią o tym, że kończy się zima (pada deszcz, trzeszczy lód na jeziorze, kałuża, słońce).
• Jak nazywa się ptak, który występuje w wierszu?
5. Zabawa ze zdaniem „Skowronek – wiosenny dzwonek”.
Dzieci wypowiadają zdanie z różnymi emocjami, np. ze złością, radością, smutkiem i strachem.
6. Oglądanie zdjęć skowronka.
• Wymienianie charakterystycznych cech ptaka (dziób, pióra, skrzydła, kończyny dolne zakończone szponami).
7. Malowanie na temat „Wiosna to, czy zima?”
Dzieci dostają kartki formatu A-4, farby plakatowe, pędzle, kawałki gąbki. Próbują zilustrować wiersz „W marcu”, dodając własne elementy wynikające z obserwacji przyrody.
8. Porządkowanie miejsc pracy.
9. Wspólne oglądanie wykonanych prac. Wskazywanie najciekawszych.
10. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
11. Próby wyjaśniania przysłowia „W marcu jak w garncu”.
• Co robimy korzystając z garnków?
• Jak jest w garnku, gdy gotujemy w nim zupę?
• A jak jest, gdy stoi pusty?
Nauczyciel wyjaśnia, że teraz mamy właśnie taką pogodę – raz przypomina zimę, raz wiosnę.
12. Ćwiczenia indywidualne – mówienie rymowanki z wodzeniem palcem po odpowiednich liniach – a potem samodzielne rysowanie linii - Karta pracy indywidualnej nr 18.
13. Zabawy swobodne zainicjowane przez dzieci
• Zabawa orientacyjno – porządkowa „Przyleciały skowronki”.
Dzieci są „skowronkami”, które powróciły do nas i fruwają nad jeszcze zamarzniętymi polami. Dzieci, naśladując ich lot, poruszają się po sali. Gdy usłyszą dźwięki tamburynu, zatrzymują się i naśladują głos skowronka, mówiąc „dzeń, dzeń, dzeń!” (nauczyciel wyjaśnia, że skowronek, ze względu na jego głos, nazywany jest często wiosennym dzwonkiem).