Scenariusz lekcji muzyki w klasie V
Prowadzący: Marta Kępska
Temat lekcji: Formy muzyczne – wariacje i rondo.
Cele główny : Zapoznanie z formami muzycznymi wariacje i rondo.
Cele szczegółowe:
Wiedza :
poznanie formy muzycznej - wariacji,
utrwalenie wiadomości o poznanych elementach muzycznych,
zapoznanie z formą muzyczną ronda,
Umiejętności :
uwrażliwianie na zmiany różnych elementów, np. tempa, rytmu.
zachęcanie do działań twórczych - układanie melodii.
Metody nauczania:
Środki dydaktyczne :
- flet,
- nagranie mazurków Chopina,
- nagranie utworu W. A. Mozarta pt. „Ah, vous dirai-je maman”,
- podręcznik
Forma pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza :
- sprawdzenie obecności
- rebus, jako wprowadzenie do tematu
Faza realizacyjna :
Nauczyciel uczy na flecie melodii „Kurki trzy”.
-2/4| C C | GG | AA | G | F F | E E | D D | C ||: G G| F F | E E | D :|| C C | G G | A A | G | FF | E E | D D | C || :
Jakie znamy podstawowe elementy muzyczne?
tonacja, tempo, metrum, rytm, dynamika
Wariacje polegają na przekształceniu tematu muzycznego, poprzez zmianę poszczególnych elementów dzieła muzycznego.
Wariacja I – zmiana tonacji
Nauczyciel gra melodię w tonacji c-moll. Dzieci słuchają i odgadują, które dźwięki zostały obniżone. Następnie śpiewają melodię nazwami literowymi w tonacji c-moll.
Wariacja II – zmiana tempa
Dzieci przy pomocy nauczyciela grają na fletach w szybszym tempie niż na początku melodię „Kurki
trzy”
Wariacja III – zmiana metrum
Uczniowie grają lub śpiewają temat melodyczny w metrum 3/4 (rytm walczyka)
Nauczyciel zadaje pytanie:
Ile razy został odmieniony temat melodyczny?
Opracowanie definicji wariacji.
Wariacje - utwór składający się z głównego tematu oraz kilku lub kilkunastu fragmentów (wariacji), w
których temat ten ulega różnym przekształceniom.
Wysłuchanie utworu W. A. Mozarta pt. „Ah, vous dirai-je maman”. Uczniowie przez podniesienie ręki rozpoznają pojawienie się poszczególnych wariacji.
Nauczyciel wyklaskuje temat rytmiczny - uczniowie powtarzają po nim. Następnie tworzą swoje tematy rytmiczne i je prezentują. Przeplatają nimi temat rytmiczny przedstawiony przez nauczyciela.
Tworzenie w kole ronda ruchowego
Zapisanie na tablicy literami formy muzycznej ronda.
A B A C A D A
Wyjaśnienie oznaczeń: A - refren, B C D - epizody, kuplety
Opracowanie definicji ronda
Rondo - forma muzyczna utworu, w którym temat zwany refrenem powtarza się kilkakrotnie, przedzielany y kontrastującymi wstawkami muzycznymi, tzw. kupletami lub epizodami.
C) Faza podsumowująca :
Zadanie pracy domowej :