4365


Michał Borszcz gr. C1

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Temat: Piłka ręczna, doskonalenie zwodu pojedynczego w prawo po naskoku .

Cele główne lekcji w zakresie:

+Umiejętności - Uczeń umie wykonać poprawnie zwód pojedynczy i zmylić obrońcę.

+Motoryczność - doskonali koordynację ruchową, zwinność, dynamikę, wytrzymałość.

+Wiadomości -uczeń wie kiedy najlepiej użyć zwodu pojedynczego i jak dzięki niemu zyskać przewagę nad przeciwnikiem zwód pojedynczy wchodzi zawodnikowi w nawyk.

+Wychowawcze - uczeń dba o bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń.

Liczba uczniów: 25; Klasa:6

Miejsce zajęć: Sala gimnastyczna

Czas zajęć: 45 min.

Pomoce dydaktyczne: Znaczniki; piłki do piłki ręcznej; szarfy.

Część lekcji

Tok lekcji

Treść

Dozowanie

Formy metody

Uwagi o

Część I
wstępna

15'

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  • Wykonanie zbiórki

  • Sprawdzenie obecności

2 min

dwuszereg

Zachowanie ciszy

2.Informacja o celach lekcji i umotywowanie do aktywnego udziału w zajęciach

  • Podanie tematu lekcji i informacji o tym co będziemy robić na zajęciach

1 min

dwuszereg

Przypomnienie o zdjęciu zegarków i biżuterii

3.Rozgrzewka psychiczna i fizyczna, ożywienie

,,Berek krzyżak'' jedna osoba jest berkiem i goni resztę. Aby nie zostać złapanym jedna osoba musi się położyć na ziemi a druga na tej osobie musi się położyć tak aby uformować krzyż.

W biegu do okola Sali :

- krążenie ramion w przód

- krążenie ramion w Tyl

- krok odstawano dostawny

- krok skrzyżny

- skip a

- skip b

- bieg z przysiadami

-ćwiczący wykonują przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę

-jw. w marsu

-jw. Tylko w truchcie

-jw. Tylko w biegu

Stajemy w rozsypce:

  • krążenia Pr w przód w tył

  • krążenia Lr w przód w tył

  • piłkę trzymamy oburącz krążenia tułowia

  • w rozkroku przetaczanie piłką ósemek miedzy nogami

  • przenoszenie ciężaru ciala z nogi na nogę

  • skłony tułowia

  • skręto skłony tułowia

  • unoszenie głowy w leżeniu Tylem

Ćwiczący wykonują zwód pojedynczy

-w marszu

-w truchcie

-w biegu





2 min

T wys.





4 min

T , śre.











4 min

T wol.







2min t.śr

































W rozsypce
M. zabawowa klasyczna





w szerz Sali

M. naśladowcza ścisła











w rozsypce
swobodnie na Sali




































































Wybór berków

Ćwiczenie wykonywane jest tam i powrotem

pamiętamy o zachowaniu bezpieczeństwa



Dokładnie wykonujemy ćwiczenia

Część II
główna
25 min

4. Realizacja głównych zadań w zakresie umiejętności, sprawności, rozwijania zdolności twórczych i postaw wobec kultury fizycznej

Ćwiczenia w formie ściślej:

1.Zwody pojedyncze przed pachołkami ustawionymi w :

w linii prostej

po linii krzywej

po kole

(zwody wykonujemy raz w lewą stronę raz w prawą stronę)

2.Zwody przed znacznikami z piłka w ręce

- po ominięciu znacznika markowanie rzutu

-kozłowanie i bieg z piłką

2. Zwód pojedynczy po naskoku przed zawodnikiem

-obrońca bierny

-obrońca czynny

-z obrońcą doskakującym do zawodnika

3.Wykonywanie zwodów pojedynczych(polowa ćwiczących jest ustawionych w kole wszyscy patrzą na prawo. Między każdym zawodnikiem jest osoba która z piłka będzie przed nim wykonywać zwód. Potem przed następnym i następnym i tak do okola .

Ćwiczenia w formie fragmentów gry:

1.Dwuch zawodników biegnie po dwóch stronach boiska raz przed jednym jest obrońca wtedy atakujący wykonuje zwód i aby nie prowadzić piłki podaję do partnera przed którym też jest obrońca. Aby minąć obrońcę drugi atakujący też wykonuje zwód.

2.Jedna osoba jest w środku i i podaje piłkę do zawodnika który biegnie po skrzydle. Zawodnik powinien chwyt piłki przed obrońcą po czym wykonać naskok i zwód pojedynczy i oddać rzut na bramkę

3. ćwiczący stoją w rzędzie, każdy posiada piłkę. Podanie piłki do bramkarza , a ten do stałego, wykonanie przed chorągiewką zwodu bez piłki, następnie chwyt piłki od stałego, minięcie obrońcy zwodem pojedynczym w prawo, który kończy rzutem na bramkę. Po rzucie ćwiczący zajmuje miejsce obrońcy.

4. strefa ataku jest podzielona na polowe linią która zaczyna od bramki i leci wzdłuż linii bocznej boiska przez jego środek (tworzą się dwa skrzydła ataku) Zawodnicy na każdym skrzydle atakujący to : obrotowy skrzydłowy i dwóch rozgrywających. Natomiast po drugiej stronie jest czterech obrońców. Atakujący wykonują rozegranie piłki i jak doprowadzą do sytuacji jeden na jeden to wtedy atakujący wykonuje zwód i rzuca na bramkę. Atakujący zmieniają się pozycjami. Potem atakujący zmieniają się z obrońcami.

2 min T.wol

2 min T.wol

2 min T.wol


2 min T.wol

2 min T.wol




2 min T.wol

2 min T.wol

2 min T.wol

3 min T.wol

4 min T.śre

4 min T.szyl

3 min T.wol

4 min T.wol

Forma frontalna

M. zadaniowa ścisła

W parach

W kole

Jedna osoba za drugą

W parach

Metoda zadaniowa ścisła

Swobodnie na Sali w wyznaczonym miejscu





nauczyciel poprawia zauważone błędy






Pamiętamy aby zachować

Bezpieczeństwo











nauczyciel dopinguje uczniów




Każdy z zawodników ma z góry określoną funkcję do wykonania aby cel zadania został zrealizowany

Zadanie może być pomocnicze dla zawodników aby określić najlepsze dla nich miejsce na boisku

Część III
Zakończenie

5 min

5.Uspokojenie organizmu.

6.Czynności podsumowujące.

7.Nastawienie do samodzielnej aktywności ruchowej.

8.Czynności higieniczne.

  • Posprzątanie pomocy ćwiczebnych

  • Marsz w kółeczku z wznosami ramion wtedy wdech, a jak ramiona opadały wydech.

  • Zbiórka i pożegnanie się i zachęcenie do czynnego udziału w rekreacji fizycznej

5 min









Dwuszereg










Nauczyciel omawia lekcję mówi o najczęściej występujących błędach


