"Czy znasz baśnie?" - scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Cele:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy baśni i potrafi je wskazać na konkretnym przykładzie
- umie odnaleźć przesłanie wypływające z baśni
- zna tytuły baśni opracowanych na lekcji
- wypowiada się płynnie zdaniami złożonymi
- współpracuje w zespole i bierze odpowiedzialność za pracę swoją i kolegów
Jednostka jednogodzinna.
Pomoce:
Przybory plastyczne - kredki, mazaki, arkusze papieru, klej, nożyczki
Tok lekcji:
1. Co odróżnia baśń od innych utworów literackich?- przypomnienie cech baśni.
a) charakterystyczny poczÄ…tek
b) szczęśliwe zakończenie
c) motyw wędrowny
d) kontrast
e) postacie prawdopodobne i fantastyczne
f) magiczne przedmioty
g) uosobienie
2. Jakie poznaliśmy baśnie? Jakie inne baśnie znacie?
Uczniowie podają tytuły baśni opracowanych na lekcji języka polskiego
- " Brzydkie kaczÄ…tko"
- "Welon królewny"
- " Fujarka"
- "Klementynka'
- "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
- "Rada ojcowska"
- "Królowa pszczół"
oraz inne tytuły baśni przeczytanych samodzielnie w domu.
3. Kalambury - przedstawienie za pomocą gestów i mimiki twarzy kilku wybranych tytułów baśni (uczniowie losują kartoniki z tytułami baśni przygotowanymi przez nauczyciela)
4. Podział klasy na 4-5 zespołów (Za pomocą kolorowych kartoników. Te same kolory tworzą grupę.)
ï‚· Praca w grupach.
Losowanie tytułu baśni. Na arkuszach papieru uczniowie przedstawiają cechy charakterystyczne wylosowanej baśni. Do zadania mogą wykorzystać przygotowane przez nauczyciela narysowane i wycięte postacie i przedmioty z różnych utworów.
 Praca powinna zawierać:
- Tytuł baśni, autora
- Charakterystyczny rysunek (postać, zwierzę, rzecz....)
- Postacie prawdopodobne i fantastyczne
- Przesłanie baśni
5. Prezentacja grup
6. Podsumowanie zajęć. Omówienie prac uczniów. Ocena najlepszej prezentacji.