Kot

Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

27.10 Karolina Polak

Temat dnia: K jak kot

Cele ogólne:

Cele szczegółowe-dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: zdjęcia z kotami, plastelina, kolorowe czasopisma, tekst wiersza J.Tuwima „Kotek”

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczniów i rozmowa na temat samopoczucia.

Uczniowie oceniają swoje samopoczucie i porównują się do zwierząt: „Czuję się jak kotek, lew, ptaszek, ponieważ jestem senny, pełen energii, radosny”.

2. Zabawy ruchowo-naśladowcze na początek dnia.

Uczniowie naśladują ruchem i dźwiękami poruszanie się kotków, piesków (miau, miau, hau, hau).

3. Słuchanie wiersza „Kotek”.

Uczniowie słuchają wiersza Juliana Tuwima „Kotek”. Odpowiadają na pytania:kto jest bohaterem wiersza, co robił kotek, o czym śnił kotek, do czego kotek porównywał mleko, o czym może jeszcze śnić kotek (na przykładzie rysunku w elementarzu i własnych przemyśleń), wspólna interpretacja wiersza – Nauczyciel czyta wiersz, uczniowie dopowiadają określenia dźwiękonaśladowcze

na początku każdej zwrotki: „miau!, o!, piii...”.

4. Wprowadzenie liter k, K.

Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia:

5. Rozmowa na temat kotów domowych.

Nauczyciel pyta uczniów: czy któreś z dzieci ma kota w domu, jak należy zajmować się kotami, czym się żywią koty, jaki jest nasz stosunek do kotów, jakie są obowiązki wobec domowych zwierząt(weterynarz, szczepienia, choroby), rasy kotów (pers, syjamski, brytyjski, domowy), budowa i zwyczaje kotów (głowa, tułów, ogon, łapy; ssaki, młode kotki żywią się mlekiem; koty pod łapami mają poduszeczki, dzięki czemu cicho chodzą i mogą się skradać; dobrze rozwinięty węch). Uczniowie oglądają zdjęcia z kotami.

6. Pokaz wzoru liter k, K.

Nauczyciel pokazuje małą i wielką literę drukowaną i pisaną k, K. Wzór pozostawia na tablicy.

7. Rozpoznawanie liter k, K wśród innych liter.

Uczniowie we fragmencie wiersza „Kotek” podkreślają literę k, K i wklejają wiersz do zeszytu.

8. Czytanie krótkiego tekstu z literą k.

Uczniowie ustalają, jak nazywa się kotek z czytanki, czyim kotem jest Mlekotek, dlaczego tak się nazywa, jak wygląda Mlekotek, proponują inną nazwę dla kotka.

9. Ćwiczenia paluszkowe przy piosence „Wlazł kotek na płotek” .

Uczniowie śpiewając piosenkę, rytmicznie chodzą paluszkami po ławce. Najpierw wykonują ćwiczenie

palcami prawej dłoni, później lewej i na końcu palcami obu dłoni.

10.Pisanie liter k, K.

