Roboty ziemne
1. Niwelacja terenu
1.1 Roboty przygotowawcze – usunięcie humusu
1.1.1 Objętość gruntu podlegająca usunięciu
grubość warstwy humusu hH = 0,15 m
kategoria gruntu organicznego – II
obszar
P = Pl + Pp
Pl = P1 + P2 + P3 + P4 + P5 + P6
Pp = P7 + P8 + P9 + P10 + P11 + P12
P1 = 0,5·92·18 = 828 m2
P2 = 0,5·(17+28)·67 = 1507,5 m2
P3 = 0,5·(28+21)·33 = 808,5 m2
P4 = 100·140 = 14000 m2
P5 = 0,5·17·85 = 722,5 m2
P6 = 0,5·(26+20)·100 = 2300 m2
P7 = 0,5·(26+24)·50 = 1250 m2
P8 = 0,5·(24+19)·50 = 1075 m2
P9 = 0,5·15·118 = 885 m2
P10 = 100·140 = 14000 m2
P11 = 0,5·6·46 = 138 m2
P12 = 0,5·(22+6)·98 = 1330 m2
Pl = 828+1507,5+808,5+14000+722,5+2300 = 20166,5 m2
Pp = 1250+1075+885+14000+138+1330 = 18678 m2
objętość
Vl = Pl·hH = 20166,5 · 0,15 = 3024,975 m3
Vp = Pp·hH = 18678 · 0,15 = 2801,7 m3
Obliczenie wymiarów pryzmy gruntu organicznego
Vs = 0,5(a1+a2)·h·L
Lp = 165 m
Ll = 177 m
h = 2 m
a2 = a1 + 4
Vsp = 0,5(a1+a1+4)·2·165
2801,7 = 330a1 + 660
a1 = 6,49m
a2 = 10,49m
Vsl = 0,5(a1+a1+4)·2·177
3024,975 = 354a1 + 708
a1 = 6,54m
a2 = 10,54m
1.1.2 Długość średniej drogi przemieszczenia humusu
LHp = 76m
LHl = 78m
$$L_{H} = \ \frac{V_{\text{Hp}};L_{\text{Hp}} + V_{\text{Hl}} + L_{\text{Hl}}}{V_{\text{Hl}} + V_{\text{Hp}}} = \frac{2801,7;76 + 3024,975;78}{2801,76 + 3024,975} = 77,04\ m$$
1.1.3 Obliczenia wydajności eksploatacyjnej spycharki oraz czasu usunięcia gruntu organicznego.
VH= 5826,735 m3
L= 77,04
1.1.3.1 Obliczenie wydajności eksploatacyjnej spycharki SM-101.
We= (3600/Tsφ)·q·Sn·Ss·Sw
Sw= 85%= 0,85
Sn= 0,9
Ss= 0,8
q= 2,5 m3
Tsφ= Tst+Tzm
Tst= tzb+tzk+tpo
tzb=5s
tzk=10s
tpo=10s
Tst=25s
Tzm= Ls/Vs+Lp/Vp+(Lp+Ls)/Vpw
Ls= q/hsk·L
Ls= 2,5/0,15·3
Ls= 5,55 m
Lp= 71,49 m
Lpw= 77,04 m
Tzm=0,00555/2,25+0,07149/5,14+0,07704/9,65
Tzm=0,025h= 90,00 s
Tsφ= 90+25 =115,00 s
We= (3600/115)·2,5·0,9·0,8·0,85
We= 47,90 m3/h
t=V/ We
t=5826,735/47,90
t= 121,64 h
zm = 21 zmian
1.1.3.1 Obliczenie wydajności eksploatacyjnej spycharki SM-101.
wg (KNR 2-01/0229)
l = 77,04
Nakład [m-g] |
---|
Droga [m] |
< 10 |
10 – 20 |
20 – 30 |
30 – 40 |
40 – 50 |
50 – 60 |
60 - 70 |
Suma |
t = $\frac{5826,735}{100};4,77 = 277,93$
$$W_{e} = \ \frac{5826,735}{277,93} = 20,96$$
obliczenia | obliczenia wg. KNR | |
---|---|---|
Sprzęt | SM-101 | 100 KM |
Wydajność[m3/h] | 47,9 | 20,96 |
czas[h] | 121,64 | 277,93 |
1.2 Roboty przygotowawcze – niwelacja terenu
1.2.1 Wartość wyjściowa niwelety H0
$$H_{O} = \ \frac{\sum_{}^{}{F_{i} + h_{\text{si}}}}{\sum_{}^{}F_{i}} = 202,23$$
Fi – pole i-tej siatki niwelacyjnej
hsi – wysokość na przecięciu przekątnych danej figury
1.2.2 Objętość gruntu poddanego niwelacji
Pole | Fn [m2] | Fw[m2] | Hs [m] | Hs-Ho | Vn [m3] | Vw [m3] |
---|---|---|---|---|---|---|
A1 | 900 | 199,77 | 2,46 | 2214 | 0 | |
A2 | 900 | 199,67 | 2,56 | 2304 | 0 | |
A3 | 900 | 199,47 | 2,76 | 2484 | 0 | |
A4 | 900 | 199,32 | 2,91 | 2619 | 0 | |
A5 | 900 | 199,29 | 2,94 | 2646 | 0 | |
A6 | 900 | 199,42 | 2,81 | 2529 | 0 | |
A7 | 600 | 199,61 | 2,62 | 1572 | 0 | |
B1 | 900 | 201,22 | 1,01 | 909 | 0 | |
B2 | 900 | 201,27 | 0,96 | 864 | 0 | |
B3 | 900 | 201,16 | 1,07 | 963 | 0 | |
B4 | 900 | 200,94 | 1,29 | 1161 | 0 | |
B5 | 900 | 200,72 | 1,51 | 1359 | 0 | |
B6 | 900 | 200,65 | 1,58 | 1422 | 0 | |
B7 | 600 | 200,65 | 1,58 | 948 | 0 | |
C1N | 105 | 202,1 | 0,13 | 13,65 | 0 | |
C1W | 795 | 202,97 | 0,74 | 0 | 588,3 | |
C2N | 15 | 202,16 | 0,07 | 1,05 | 0 | |
C2W | 885 | 203,12 | 0,89 | 0 | 787,65 | |
C3N | 45 | 202,14 | 0,09 | 4,05 | 0 | |
C3W | 855 | 203,1 | 0,87 | 0 | 743,85 | |
C4N | 195 | 201,99 | 0,24 | 46,8 | 0 | |
C4W | 705 | 202,89 | 0,66 | 0 | 465,3 | |
C5N | 465 | 201,81 | 0,42 | 195,3 | 0 | |
C5W | 435 | 202,59 | 0,36 | 0 | 156,6 | |
C6N | 612 | 201,72 | 0,51 | 312,12 | 0 | |
C6W | 288 | 202,36 | 0,13 | 0 | 37,44 | |
C7 | 600 | 201,6 | 0,63 | 378 | 0 | |
D1 | 900 | 204,34 | 2,11 | 0 | 1899 | |
D2 | 900 | 204,75 | 2,52 | 0 | 2268 | |
D3 | 900 | 204,8 | 2,57 | 0 | 2313 | |
D4 | 900 | 204,34 | 2,11 | 0 | 1899 | |
D5 | 900 | 203,69 | 1,46 | 0 | 1314 | |
D6N | 6 | 202,18 | 0,05 | 0,3 | 0 | |
D6W | 894 | 202,9 | 0,67 | 0 | 598,98 | |
D7N | 165 | 202,11 | 0,12 | 19,8 | 0 | |
D7W | 435 | 202,65 | 0,42 | 0 | 182,7 | |
E1 | 600 | 205,3 | 3,07 | 0 | 1842 | |
E2 | 600 | 205,95 | 3,72 | 0 | 2232 | |
E3 | 600 | 206,07 | 3,84 | 0 | 2304 | |
E4 | 600 | 205,47 | 3,24 | 0 | 1944 | |
E5 | 600 | 204,69 | 2,46 | 0 | 1476 | |
E6 | 600 | 203,97 | 1,74 | 0 | 1044 | |
E7 | 400 | 203,39 | 1,16 | 0 | 464 | |
24965,07 | 24559,82 | |||||
14208 | 13792 |
∆V = Vn –Vw = 24965,07 – 24559,82 = 405,25 m3
∆H = 0,0144732 m
$$blad = \frac{|\sum_{}^{}{V_{W} - \sum_{}^{}{V_{N}|}}}{a;b} = \frac{\left| 24559,82 - 24965,07 \right|}{2800} = 0,01$$
1.2.3 Korekta poziomu H0 po uwzględnieniu skarp i wykopów
Wykop
Pole 1
Pp = 0,5·2,8·14 = 19,6 m2
V = 1/3·19,6·74 = 483,47 m3
Pole 2
Pp = 0,5·2,8·14 = 19,6 m2
V = 1/3·19,6·15 = 98 m3
Pole 3
Pp = 0,5·3,6·18 = 32,4 m2
V = 1/3·32,4·14 = 151,2 m3
Pole 4
Pp1 = 0,5·3,6·18 = 32,4 m2
V1 = 67·32,4 = 2170,8 m3
Pp2 = 0,5·1,7·9 = 7,65 m2
V2 = 1/3·67·7,65 = 170,85 m3
V = 170,85 + 2170,8 = 2341,65 m3
Pole 5
Pp1 = 0,5·6·1,25 = 3,75 m2
V1 = 3,75·132 = 495 m3
Pp2 = 0,5·20·4,55 = 45,5 m2
V2 = 1/3·132·45,5 = 2002 m3
V = 495+2002 = 2497 m3
Pole 6
Pp = 0,5·1,25·6 = 3,75 m2
V = 1/3·3,75·8 = 10 m3
Pole 7
Pp = 0,5·1,25·6 = 3,75 m2
V = 1/3·3,75·8 = 10 m3
Pole 8
Pp = 0,5·1,25·6 = 3,75 m2
V = 1/3·3,75·41 = 51,25 m3
Suma: 5642,57 m3
Nasyp
Pole 9
Pp = 0,5·3·14 = 21 m2
V = 1/3·21·99 = 693 m3
Pole 10
Pp = 0,5·3·14 = 21 m2
V = 1/3·21·10 = 70 m3
Pole 11
Pp = 0,5·3,7·18 = 33,3 m2
V = 1/3·33·12 = 132 m3
Pole 12
Pp1 = 0,5·3,7·18 = 33,3 m2
V1 = 33,3·95 = 3163,5 m3
Pp2 = 0,5·15·3,7 = 27,75 m2
V2 = 1/3·27,75·95 = 878,75 m3
V = 3163,5+878,75 = 4042,25 m3
Pole 13
Pp1 = 0,5·3,8·19 = 36,1 m2
V1 = 36,1·104 = 3754,4 m3
Pp2 = 0,5·3,8·6 = 11,4 m2
V2 = 1/3·104·11,4 = 395,2 m3
V = 395,2+3754,4= 4149,6 m3
Pole 14
Pp = 0,5·3,8·19 = 36,1 m2
V = 1/3·36,1·12 = 144,4 m3
Pole 15
Pp = 0,5·3,1·13 = 20,15 m2
V = 1/3·20,15·13 = 84,32 m3
Pole 16
Pp = 0,5·3,1·13 = 20,15 m2
V = 1/3·20,15·66 = 443,3 m3
Suma: 9758,87 m3
Korekcja poziomu niwelacji
Hkor =H0-∆H1+∆H2-∆H3
H0 = 202,2m
∆H1= (Vws+VNS)/(FWN+FWS+FNS)
FWS= 782+1507,5+2261+13,8
FWS= 4564,3 m2
FNS= 892,5+722,5+2362,5+2090
FNS= 6067,5 m2
∆H1= (5642,57+9758,87)/(200*140+4564,3+6067,5)
∆H1= 0,4 m
∆H2= (V·k0)/[F+(FN+FNS)·Ko)
V = 24965,07+24559,82+5642,57+9758,87
V = 64926,33 m3
K0 = 0,025
∆H2= (64926,33·0,025)/[38631,8+(14208+6067,5)·0,025
∆H2= 0,04 m
∆H3= 0,015 m
Hkor = 202,2-0,4-0,04-0,015
Hkor = 201,74 m
1.2.4 Długość drogi przemieszczenia gruntu
Nasyp
Pole | Vn[m3] | xi | yi | Vn(xi) | Vn(yi) |
---|---|---|---|---|---|
A1 | 2214 | 15 | 125 | 33210 | 276750 |
A2 | 2304 | 45 | 125 | 103680 | 288000 |
A3 | 2484 | 75 | 125 | 186300 | 310500 |
A4 | 2619 | 105 | 125 | 274995 | 327375 |
A5 | 2646 | 135 | 125 | 357210 | 330750 |
A6 | 2529 | 165 | 125 | 417285 | 316125 |
A7 | 1572 | 190 | 125 | 298680 | 196500 |
B1 | 909 | 15 | 95 | 13635 | 86355 |
B2 | 864 | 45 | 95 | 38880 | 82080 |
B3 | 963 | 75 | 95 | 72225 | 91485 |
B4 | 1161 | 105 | 95 | 121905 | 110295 |
B5 | 1359 | 135 | 95 | 183465 | 129105 |
B6 | 1422 | 165 | 95 | 234630 | 135090 |
B7 | 948 | 190 | 95 | 180120 | 90060 |
C1N | 13,65 | 10 | 78 | 136,5 | 1064,7 |
C2N | 1,05 | 31 | 79 | 32,55 | 82,95 |
C3N | 4,05 | 85 | 78 | 344,25 | 315,9 |
C4N | 46,8 | 110 | 77 | 5148 | 3603,6 |
C5N | 195,3 | 140 | 74 | 27342 | 14452,2 |
C6N | 312,12 | 168 | 67 | 52436,16 | 20912,04 |
C7 | 378 | 190 | 65 | 71820 | 24570 |
D6N | 0,3 | 179 | 49 | 53,7 | 14,7 |
D7N | 19,8 | 195 | 47 | 3861 | 930,6 |
P9 | 693 | 205 | 128 | 142065 | 88704 |
P10 | 70 | 206 | 142 | 14420 | 9940 |
P11 | 132 | 202 | 146 | 26664 | 19272 |
P12 | 4042,25 | 150 | 150 | 606337,5 | 606337,5 |
P13 | 4149,6 | 63 | 151 | 261424,8 | 626589,6 |
P14 | 144,4 | -4 | 150 | -577,6 | 21660 |
P15 | 84,32 | -7 | 145 | -590,24 | 12226,4 |
P16 | 443,3 | -5 | 125 | -2216,5 | 55412,5 |
SUMA | 34723,94 | 3724921 | 4276559 |
xN= ∑VNi(xi)/∑VNi
xN= 3724921/34723,9
xN= 107,272
yN= ∑VNi(yi)/∑VNi
yN= 4276559/34723,9
yN= 123,16
Wykop
Pole | Vw[m3] | xi | yi | Vw(xi) | Vw(yi) |
---|---|---|---|---|---|
C1W | 588,3 | 17 | 63 | 10001,1 | 37062,9 |
C2W | 787,65 | 46 | 64 | 36231,9 | 50409,6 |
C3W | 743,85 | 72 | 63 | 53557,2 | 46862,55 |
C4W | 465,3 | 102 | 60 | 47460,6 | 27918 |
C5W | 156,6 | 130 | 55 | 20358 | 8613 |
C6W | 37,44 | 155 | 53 | 5803,2 | 1984,32 |
D1 | 1899 | 15 | 35 | 28485 | 66465 |
D2 | 2268 | 45 | 35 | 102060 | 79380 |
D3 | 2313 | 75 | 35 | 173475 | 80955 |
D4 | 1899 | 105 | 35 | 199395 | 66465 |
D5 | 1314 | 135 | 35 | 177390 | 45990 |
D6W | 598,98 | 164 | 34 | 98232,72 | 20365,32 |
D7W | 182,7 | 187 | 31 | 34164,9 | 5663,7 |
E1 | 1842 | 15 | 10 | 27630 | 18420 |
E2 | 2232 | 45 | 10 | 100440 | 22320 |
E3 | 2304 | 75 | 10 | 172800 | 23040 |
E4 | 1944 | 105 | 10 | 204120 | 19440 |
E5 | 1476 | 135 | 10 | 199260 | 14760 |
E6 | 1044 | 165 | 10 | 172260 | 10440 |
E7 | 464 | 190 | 10 | 88160 | 4640 |
P1 | 483,47 | -6 | 20 | -2900,82 | 9669,4 |
P2 | 98 | -3 | -3 | -294 | -294 |
P3 | 151,2 | -4 | -5 | -604,8 | -756 |
P4 | 2341,65 | 40 | -10 | 93666 | -23416,5 |
P5 | 2497 | 110 | -6 | 274670 | -14982 |
P6 | 10 | 201 | -2 | 2010 | -20 |
P7 | 10 | 202 | -1 | 2020 | -10 |
P8 | 51,25 | 201 | 9 | 10301,25 | 461,25 |
SUMA | 30202,39 | 2330152 | 621846,54 |
xw= ∑VWi(xi)/∑VWi
xw= 2330152/30202,9
xw= 77,15
yw= ∑VWi(yi)/∑VWi
yw= 621846,54/30202,39
yw= 20,59
L=$\sqrt{\left( Xw - Xn \right)^{2} - \left( Yw - Yn \right)^{2}}$
L=$\sqrt{\left( 77,15 - 107,272 \right)^{2} - \left( 20,59 - 123,16 \right)^{2}}$
L= 106,9m
Obliczenia wydajności eksploatacyjnej spycharki oraz czasu trwania robót niwelacyjnych.
1. Parametry określające wielkość zadania
VW= 30202,39 m3
Kategoria gruntu: III
L= 106,9
1.2.5 Obliczenie wydajności eksploatacyjnej spycharki SM-101.
We= (3600/Tsφ)·q·Sn·Ss·Sw
Sw= 85%= 0,85
Sn= 0,9
Ss= 0,8
q= 2,5 m3
Tsφ= Tst+Tzm
Tst= tzb+tzk+tpo
tzb=5s
tzk=10s
tpo=10s
Tst=25s
Tzm= Ls/Vs+Lp/Vp.+(Lp+Ls)/Vpw
Ls= q/hsk·L
Ls= 2,5/0,2·3
Ls= 4,16m
Lp= 102,74m
Lpw= 106,9m
Tzm=0,00416/2,25+0,10274/5,14+0,1069/9,65
Tzm=0,033h= 118,8 s
Tsφ= 118,8+25 =143,8s
We= (3600/143,8)·2,5·0,9·0,8·0,85
We= 38,3 m3/h
t=V/ We
t= 30202,39/38,3
t= 788,6 h
1.2.6 Obliczenie czasu wykonania zadania i wydajności eksploatacyjnej spycharki wg KNR
wg (KNR 2-01/0229)
spycharka 100 KM
L = 106,9 m
Nakład [m-g] |
---|
Droga [m] |
< 10 |
10 – 20 |
20 – 30 |
30 – 40 |
40 – 50 |
50 – 60 |
60 – 70 |
70 – 80 |
80 – 90 |
90 – 100 |
100 – 106,7 |
Suma |
$$t = \ \frac{30202,39}{100};8,26 = 2494,72\ h$$
$$W_{e} = \frac{30202,39}{2494,72} = 12,10\ \lbrack\frac{m^{3}}{h}\rbrack$$
obliczenia | obliczenia wg. KNR | |
---|---|---|
Sprzęt | SM-101 | 100 KM |
Wydajność[m3/h] | 38,3 | 12,10 |
czas[h] | 788,6 | 2494,72 |
2. Wykop pod zbiornik żelbetowy
2.1 Ustalenie wymiarów wykopu
Wykop fundamentowy
$$V_{w} = \frac{h}{6};\left( 2ab + 2cd + ad + bc \right)$$
h = 2,5 m
a = 14,6 m
b = 26,6 m
c = 19,6 m
d = 31,6 m
$$V_{w} = \frac{2,5}{6};\left( 2;14,6;26,6 + 2;19,6;31,6 + 14,6;31,6 + 26,6;19,6 \right) = 1249,23\ m^{3}$$
Grunt obciążony → nachylenie skarpy 1:1
2.2 Określenie gruntu przeznaczonego na zwałkę i odkład:
Odkład:
Vo = Vw – Vz – Vf
Vz = 24,25·12,25·1,50 = 445,59 m3
Vf = 25,4·13,4·1 = 340,36 m3
Vo = 1249,23 – 445,59 – 340,36 = 463,28
Zwałka:
Vz= Vz + Vf = 445,59+340,36 = 785,95 m3
2.3 Dobór maszyn do wykonania wykopu
Koparka podsiębierna M150H (podwozie gąsienicowe)
pojemność łyżki = 0,5 m3
maks. głębokość kopania = 6,6 m
promień kopania = 9,1 m
promień wyładunku = 7,3 m
wysokość wyładunku = 7,6 m
Samochód
MAZ 5516
pojemność skrzyni ładunkowej 10,3 m3
ładowność 14,4 kg
2.4 Nomogram pracy i schemat pracy koparki
2.5 Wydajność eksploatacyjna koparki
$$W_{e} = \frac{3600}{T_{k}};q;S_{n};S_{s};S_{w}$$
Tk = tkop + tobr + twyl + tpow
$$T_{k} = \frac{T_{k}^{1}}{\alpha} = \frac{16}{0,8} = 20$$
q = 0,5 m3
Sn = 1,0
Ss = 0,8
Sw1 = 0,93
Sw2 = 0,8 załadunek
Sw2 = 0,87 odkład
Sw = Sw1· Sw2
Sw(załadunek) = 0,744
Sw(odkład) = 0,81
2.6 Obliczenie wydajności eksploatacyjnej koparki przy pracy na odkład
$$W_{e(odklad)} = \frac{3600}{T_{k}};q;S_{n};S_{s};S_{w} = \frac{3600}{20};0,5;1,0;0,8;0,87 = 62,64\frac{m^{3}}{h}$$
2.7 Obliczenie czasu pracy koparki przy pracy na odkład
$$t^{odklad} = \frac{V^{odklad}}{W_{e}^{odklad}} = \ \frac{463,28}{62,64} = 7,40\ \text{h\ }$$
2.8 Obliczenie wydajności eksploatacyjnej koparki przy załadunku na samochód
$$W_{e(zaladunku)} = \frac{3600}{T_{k}};q;S_{n};S_{s};S_{w} = \frac{3600}{20};0,5;1,0;0,8;0,8 = 57,6\frac{m^{3}}{h}$$
2.9 Obliczenie czasu pracy koparki przy załadunku na samochód
$$t^{zalad} = \frac{V^{zaladunek}}{W_{e}^{zaladunek}} = \ \frac{785,95}{57,6} = 13,64\ \text{h\ }$$
2.10 Obliczenie łącznego czasu realizacji wykopu
twykopu = todklad + tzaladunku = 7, 40 + 13, 64 = 21, 04 h
2.11 Obliczenie ilośći samochodów współpracujących z koparką
$$m_{k} = \frac{T_{s}}{t_{\text{pod}} + t_{z}}$$
Ts = tpodst + tz + tjz + tw + tip
tpodst = 1,2 min
$$t_{\text{jz}} = \frac{L}{V_{\text{jz}}} = \frac{2}{25} = 0,08 = 4,8\ min$$
$$t_{\text{jp}} = \frac{L}{V_{\text{jp}}} = \frac{2}{30} = 0,07 = 4,2\ min$$
$$t_{z} = \frac{P_{\text{jt}}}{W_{zalad}}$$
$$P_{\text{jt}} = \frac{N}{\gamma_{0};S_{s}}$$
N = 14,4 T
γ0 = 2, 15 T/m3
$$P_{\text{jt}} = \frac{14,4}{2,15;0,8} = 8,37\ m^{3}$$
$$W_{(zaladunku)} = \frac{3600}{T_{k}};q;S_{n};S_{s};S_{w} = \frac{3600}{20};0,5;1,0;0,8;0,744 = 53,57\frac{m^{3}}{h}$$
$$t_{z} = \frac{8,37}{53,57} = 0,15h = 9\ min$$
Ts = 1, 2 + 9 + 4, 8 + 4, 2 + 3 = 22, 2 min
$$m^{K} = \frac{22,2}{1,2 + 9} = 2,17\ \rightarrow 3\ samochody$$
2.12 Schemat pracy maszyn w zestawie
3 samochody
tpos = mk(tpodst+tz) − Ts = 3(1,2+9) − 22, 2 = 8, 4 min
Ts`= tz + tpos = 9+8,4 = 17,4 min = 0,29 h
2 samochody
tpos = mk(tpodst+tz) − Ts = 2(1,2+9) − 22, 2 = −1, 8 min
Ts`= tz + tpos = 9+1,8 = 10,8 min = 0,18 h
2.13 Obliczenie wydajności zestawu
$$W_{e}^{\text{zestawu}} = \ \frac{m^{k};P_{\text{jt}};S_{s};S_{w2}}{T_{s}^{}} \leq W_{e(odklad)}$$
$$W_{e}^{\text{zestawu}} = \ \frac{3;8,37;0,8;0,87}{0,29} = 60,26 \leq 62,64$$
2.14 Obliczenie czasu wykonania zadania i wydajności wg KNR
2.14.1 Ustalenie wymiarów wykopu
Wykop fundamentowy
$$V_{w} = \frac{h}{6};\left( 2ab + 2cd + ad + bc \right)$$
h = 2,5 m
a = 14,6 m
b = 26,6 m
c = 19,6 m
d = 31,6 m
$$V_{w} = \frac{2,5}{6};\left( 2;14,6;26,6 + 2;19,6;31,6 + 14,6;31,6 + 26,6;19,6 \right) = 1249,23\ m^{3}$$
Grunt obciążony → nachylenie skarpy 1:1
2.14.2 Określenie gruntu przeznaczonego na zwałkę i odkład:
Odkład:
Vo = Vw – Vz – Vf
Vz = 24,25·12,25·1,50 = 445,59 m3
Vf = 25,4·13,4·1 = 340,36 m3
Vo = 1249,23 – 445,59 – 340,36 = 463,28
Zwałka:
Vz= Vz + Vf = 445,59+340,36 = 785,95 m3
2.14.3 Czas robót i wydajność przy pracy na odkład
$$t_{odklad} = \frac{V_{odklad}}{100m^{3}};\frac{3,54 + 4,82}{2} = \frac{463,28}{100};4,18 = 19,39\ h = 4\ zmiany$$
$$W_{e}^{odklad} = \frac{V_{odklad}}{t_{odklad}} = \frac{463,28}{19,39} = 23,89\ m^{3}/h$$
2.13.4 Czas pracy i wydajność przy załadunku na samochody
$$t_{zalad} = \frac{V_{zalad}}{100m^{3}};\frac{7,54 + 4,61}{2} = \frac{785,95}{100};6,07 = 47,71\ h = 9\ zmian$$
$$W_{e}^{zalad} = \frac{V_{odklad}}{t_{odklad}} = \frac{785,95}{47,71} = 16,47\ m^{3}/h$$
2.14.5 Łączny czas realizacji wykopu.
tw = todkład + tzaładunek = 19,39+47,71 = 67,1h = 13 zmian
2.14.6 Ustalenie ilości samochodów pracujących w zestawie.
$$n = \frac{naklad\ samochodow\ na\ 100\ m^{3}\text{\ gruntu}}{naklad\ na\ koparke} = \frac{10,43 + 2;1,17}{6,07} = 2,1\ \rightarrow 3\ samochody$$
2.15 Tabela porównawcza.
Vw [m3] | Vwyw[m3] | Vodk [m3] | Wodk [m3/h] |
todkład [m3] |
Wzał [m3/h] |
twyk [h] |
Samochody | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Obliczenia | 1249,23 | 785,95 | 463,28 | 62,64 | 7,40 | 57,6 | 13,64 | 3 |
KNR | 1249,23 | 785,95 | 463,28 | 23,89 | 19,39 | 16,47 | 47,71 | 3 |