SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Cztery ziemskie żywioły.
Temat dnia aktywności: Zabawy z wiatrem.
Data: 06.05.2013
OBSZAR 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
OBSZAR 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele:
− dobiera 2 jednakowe obrazki
- rozumie określenie para
- rozpoznaje i nazywa przedmioty przedstawione na obrazkach
− podejmuje próbę podziału wyrazu na sylaby
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
- stara się kontrolować siłę oddechu
Formy pracy:
- zbiorowa
Metody pracy:
- słowna (rozmowa, instrukcja, burza mózgów)
- zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:
- po dwa takie same niewielkie (konturowe) obrazki przedstawiające żaglówkę, liść na wietrze, wiatraczek, ptaka, szybowiec, wiatrak, balon, trąba powietrzna, baloniki; po jednym powiększonym do formatu A4 takim samym obrazku; grzechotka, tablica, magnesy, magnetofon, nagranie piosenki, po jednym kolorowym kółku dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę” - każde dziecko dostaje jeden z małych obrazków, podczas gdy nauczycielka gra na grzechotce dzieci poruszają się po sali, na przerwę - podnoszą obrazek do góry i szukają swojej pary – dziecka z takim samym obrazkiem, następnie dzieci wymieniają się obrazkami
i zabawa jest powtarzana
- „Wietrzne obrazki” – oglądanie obrazków A4 na tablicy
- nazywanie obiektów znajdujących się na dużych obrazkach
- omówienie obiektów (co to jest, do czego służy)
- próba dzielenia wyrazów na sylaby
- próba odpowiedzi na pytanie „Co łączy wszystkie obrazki?”
- próba odpowiedzi na pytanie „Czym jest wiatr?”
- Do czego i komu potrzebne jest powietrze? – burza mózgów
- ćwiczenie oddechowe (każde dziecko dostaje swoje kolorowe kółko i zgodnie z instrukcją nauczyciela wykonuje ćwiczenie: Połóżcie się na brzuchu, połóżcie kółko przed sobą, spróbujcie poruszyć kółkiem nie używając rąk (dmuchają)
- zabawa ruchowa do piosenki Zabawa z wiatrem
Zabawa z wiatrem - dzieci stoją w kole - nie trzymają się za ręce
Obie rączki wiatr unosi, ręce do góry
Dzieci do zabawy prosi machanie rękami
I kołysze nas zuchwale kołysanie się na boki
W prawo, w lewo dmucha dalej x2 kołysanie się na boki
Raz do przodu nas pogonił, dzieci łapią się za ręce i robią krok do przodu
Potem w drugą stronę skłonił. krok do tyłu
Podmuchajmy na wietrzyka kołysanie się na boki
Niech ucieka, niech umyka. x2 kołysanie się na boki
Wiatr odleciał już daleko, dzieci chodzą w kole w prawo
Pomachamy mu z uciechą, machają jedną ręką
Zatańczymy razem w koło, dzieci chodzą w kole w prawo
Wszystkim dzieciom jest wesoło. x2 dzieci chodzą w kole w prawo
Na polanie leżą dzieci, dzieci kładą się na dywanie
Słońce wciąż wysoko świeci. rękami robią „słoneczka”
Leżąc tak się opalamy rękami robią „słoneczka”
I głęboko oddychamy. x2 dzieci robią głębokie wdechy