Roma Wajer
Edukacja przedszkolna
I terapia pedagogiczna
Scenariusz zajęć
1. Prowadzący: Roma Wajer
2. Temat: „Chorym kotek” – jakie przedmioty można spotkać u lekarza.
3. Cele:
- ogólne:
Omówienie wiadomości na temat przychodni lekarskiej,
Słuchanie wiersza S. Jachowicza „Chory kotek”,
Ćwiczenia mięśni dłoni – lepienie z masy solnej
- szczegółowe:
Dziecko wie po co chodzi się do przychodni,
Dziecko wie kto pracuje w przychodni,
Dziecko wie jaki strój nosi lekarz, pielęgniarka,
Dziecko umie wypowiedzieć się na temat treści wiersza,
Dziecko wie, gdzie w sali znajduje się kącik „zabiegowy”,
Dziecko potrafi lepić przyrządy medyczne z masy solnej.
4. Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
5. Metody:
- oparte na słowie,
- oparte na zadaniu
6. Środki dydaktyczne:
Masa solna, fartuch, czepek, słuchawki, strzykawki, tabletki, maseczka.
Tok zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|---|
1. Czynności orientacyjno – porządkowe. | Nauczyciel wita się z dziećmi. Zaprasza wszystkich, aby usiedli przed nim w siadzie skrzyżnym. | Dzieci witają się z nauczycielem, siadają wokół nauczyciela. |
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć. | Nauczycielka przebrana jest za pielęgniarkę, pyta więc dzieci czy wiedzą kto nosi taki strój. - a gdzie ostatnio byliście z Panią na wycieczce? - w tym miejscu noszą właśnie takie stroje jak ten, który mam dzisiaj na sobie. |
Dzieci odpowiadają na pytania, opowiadają gdzie były i co widziały. |
3. Uświadomienie celów. | Ja przebrałam się dzisiaj dla Was za pielęgniarkę, bo będziemy dziś mówić o tym, co jest pielęgniarce i lekarzowi potrzebne do tego, żeby nas wyleczyć. | Dzieci słuchają. |
4. Realizacja tematu. - wiersz S. Jachowicza „Chory kotek” - rozmowa na temat treści wiersza - rozmowa na temat przyrządów medycznych |
Posłuchajcie uważnie wiersza S. Jachowicza„Chory kotek” Stanisław Jachowicz„Chory kotek”Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,
|
Dzieci słuchają wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela. Dzieci oglądają przyrządy medyczne. Dzieci zanoszą przedmioty do kącika „zabiegowego”. |
5. Ćwiczenie utrwalające. - ćwiczenia mięśni dłoni |
- teraz każdy z Was przygotuje z masy solnej jeden, bądź kilka przyrządów medycznych. Najpierw jednak musimy dobrze rozgnieść naszą masę solną. - najpierw ugniatamy naszą masę w rączkach – najpierw w prawej, potem w lewej, - robimy kulę, kulamy masę po stoliku, najpierw prawą, potem lewą rączką, - teraz robimy wałeczki (prawa, lewa ręka) - teraz, gdy nasza masa gotowa jest już do użycia, możemy robić te przyrządy, które najbardziej się nam podobały. |
Dzieci ugniatają masę. Dzieci wykonują przyrządy medyczne z masy solnej. |