SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3-4-LATKÓW
Data:
Temat: Chory kotek.
Cele:
wdrażanie dzieci do zabawy w teatr, próby inscenizowania prostych tekstów;
stwarzanie sytuacji sprzyjającej wyrażaniu przez dzieci swoich przeżyć i nastrojów;
rozwijanie ekspresji ruchowej.
Metody: słowna, czynna - stawianych zadań do wykonania.
Przebieg:
Słuchanie wiersza ST. Jachowicza „Chory kotek”, inscenizowanego pacynkami z udziałem nauczycielki - „doktor kot”.
Zainicjowanie zabawy w teatr: jedno dziecko jest chorym kotkiem, drugie doktorem, który przychodzi, aby go zbadać.
Odwiedziny u chorego kotka: przychodzi miś i przynosi słoik miodu , wszystkie dzieci - misie próbują, naprawdę miód jest smaczny i zdrowy. Dzieci podają sobie wyimaginowany ciężki słoik miodu i „jedzą” z niego po kolei, oblizując usta i palce.
Ćwiczenie oddechowe: dzieci - misie suszą paluszki dmuchając na nie lekko.
Śpiew piosenki „Uparty kotek” - ilustrowanie ruchem treści piosenki.
Odpowiedź na pytanie: „Dlaczego kotek nie chciał iść do domu, staje się zachętą do zabawy w teatr, (dzieci wkładają na głowy maski kotów). Dzieci maja za zadanie wczuć się w rolę mamy, która woła swoje dziecko, które nie chce przyjść do domu, gdyż odpoczywa pod brzozą. Dzieci przedstawiają różnorodne rozwiązania: dziecko, które nie słucha mamy oraz takie, które słucha.
Mama - kocica zaprasza wszystkie kotki do zabawy na łące. Przy piosence „Kotek Kłopotem” kotki bawią się, biegają, turlają się, skaczą.
Nad łąką pojawiają się chmury, kotki kładą się na plecach, dmuchają i wymachują łapkami, aby przegonić straszne chmurzyska.
Słoneczko wyszło zza chmur i zaprasza kotki do tańca. Każdy kotek dostaje mały motek wełny, którym bardzo lubi się bawić (tańczą do dalszej części piosenki „Kotek Kłopotem”.
Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę, przytulenie w kole wszystkich dzieci. Nauczycielka śpiewa: „Dziękuję Wam, kochane dzieci, za wspaniałą zabawę”, dzieci odpowiadają - „Dziękujemy pani”.
Opracowała: mgr Edyta Zatorska