twórcza wizualizacja

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem twórczej wizualizacji pt: „TĘCZOWA WALKA ZE STRESEM”

CELE:

DZIECKO:

- kształci nawyk rozluźniania mięśni

- ćwiczy koncentracje uwagi

- kształtuje umiejętność rozluźniania się w sytuacjach stresowych

- pozbywa się lęku

- kształtuje swoją wiarę w siebie

CZAS TRWANIA: 1,5 godziny

SKIEROWANY DO: grupy dzieci 6 – 7 letnich, a w szczególności do 7 – letniej dziewczynki, która płacze przed każdym zadaniem stawianym jej przez nauczyciela, jest zestresowana panicznie boji się porażki, nie wierzy w siebie, wchodzi do Sali wówczas kiedy nauczycielka obieca jej, że nie będzie żadnych zadań.

Przebieg zajęć:

1)Przywitanie zabawą DRYGENT – dzieci w trzech tonacjach wypowiadają słowo cześć w zależności od wskazań drygenta. Jeśli drygent ma ręce w górze dzieci krzyczą, jeśli ma ręce przed sobą dzieci mówią umiarkowanym głosem, jeśli ma ręce wzdłuż ciała dzieci mówią szeptem. (około 2minuty).

Zabawa odprężająca – PAJACYK (przy relaksującej muzyce) – dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko z pary kładzie się na wznak na dywanie, drugie stoi nad nim. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, które leżą, że teraz zapominają o wszystkich troskach i całkowicie się odprężają. Dziecko stojące kieruje ciałem drugiego dziecka tak jakby było pajacykiem sterowanym za pomocą sznureczków. Po 3 minutach zamiana ról w parach. (około 6 minut)

2)Twórczy ruch – WSZYSTKIE CZĘŚCI CIAŁA TAŃCZĄ (przy dyskotekowej muzyce) – zaczynamy taniec poszczególnych części ciała, dzieci tańczą tylko wymienioną częścią ciała. Wszystkie stopy tańczą, wszystkie kolana tańczą, wszystkie nogi tańczą, wszystkie biodra tańczą, wszystkie brzuchy tańczą, wszystkie palce u rąk tańczą, wszystkie dłonie tańczą, wszystkie łokcie tańczą, wszystkie ramiona tańczą, wszystkie ręce tańczą, wszystkie głowy tańczą. W kolejnym etapie zabawy można łączyć ze sobą 2 ruchy. W ostatnim etapie dzieci tańczą w dowolny sposób wykorzystując wiedzę, że każda część ciała może tańczyć osobno, ale mogą też tańczyć wszystkie razem. (około 15 minut)

3)Ćwiczenie oddechowe ZACZERPNIJ ODDECHU – dzieci tworzą koło najlepiej na stojąco. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że po zabawie w której się zmęczyliśmy potrzebujemy teraz dużo tlenu, żeby powietrze miało dużo miejsca rozciągamy się tak abyśmy byli bardzo bardzo duzi przy każdym wdechu, a kiedy wypuszczamy powietrze stajemy się mniejsi jakbyśmy chcieli mu pomóc w ulatnianiu z naszego ciała. W następnym etapie zabawy prosimy dzieci, aby podały sobie ręce, przy wdechu unoszą je wysoko do góry przy wydechu opuszczają w dół i pochylają się lekko do przodu. Przy wdechu wyprostowują się przy wydechu pochylają do przodu. (około 5 minut)

4)Medytacja i koncentracja ŚWIECA – Na środku sali nauczyciel ustawia świece i prosi dzieci, aby skoncentrowały uwagę na płomieniu. Mają patrzeć na świece tak długo aż ich powieki staną się ciężkie, a wtedy niech pozwolą im swobodnie opaść. Nauczyciel zaczyna mówić kiedy wszystkie oczy się przymkną.

Widzicie teraz w sobie odblask płomienia świecy.

Skupcie się na chwilę na jego żółtej części... (pauza)

teraz na niebieskiej... (pauza) a teraz na białej... (pauza)

Czy czujecie ciepło płomienia? Poczujcie, jak wam samym

robi się coraz cieplej i coraz jaśniej. Sami stajecie się

teraz cząstką płomienia... sami promieniejecie ciepłym,

jasnym światłem. Poczujcie to ciepło i spokój, skoncentrowane

w was samych... trwajcie przez chwilę w tym stanie...

A teraz powróćcie do dawnego poczucia ciepła i do chwili, w której zobaczyliście

w sobie płomień. Skoncentrujcie uwagę na oddechu,

a potem powoli ogarnijcie nią cały pokój, głęboko zaczerpnijcie

powietrza i otwórzcie oczy. (około 15 minut)

5)Twórcza wizualizacja TĘCZA – wyobraź sobie ścieszkę wąskom krętą wzdłuż leśnej polany, która doprowadzi cię prosto do tęczy. Tęcza jest piękna kolorowa i wydaje się być ogromna. Czujesz promienie słońca, które właśnie wyjrzało zza mięciutkiej chmurki. Czujesz świeży orzeźwiający zapach. Przed twoimi oczami ukazuje się wielki gar złota. Złoto błyszczy przepięknym blaskiem. Podchodzisz do niego. Powoli i spokojnie zaczynasz zdejmować z siebie wszystkie troski, kłopoty i zmartwienia. Umieszczasz je w garze, a one natychmiast zamieniają się w złoto. Kiedy pozbyłeś się już wszystkich zmartwień. Podejdź bliżej tęczy jeszcze bliżej, a twoim oczą ukaże się śliczna jasno zielona klamka. Naciśnij klamkę otwórz drzwi i powoli wejdź do środka. Twoim oczom ukazał się piękny ogród. Nigdy wcześniej nie widziałeś nic piękniejszego. Nigdy wcześniej nie widziałeś tylu kolorów, tak pięknych drzew i krzewów. Chodzisz po ogrodzie pod stopami czujesz ciepłą i miękką trawę nad twoją głową latają kolorowe małe ptaszki śpiewają piękne melodie tylko dla ciebie. Ten ogród jest dokładnie taki jaki sobie wymarzyłeś. Czujesz się w nim bezpiecznie i spokojnie. Rozejrzyj się chwilę po ogrodzie (pauza) A teraz zanim opuścimy tęczowy ogród, podziękuj mu, że jest tu tylko dla ciebie i pamiętaj ilekroć będziesz czuł się zmartwiony, zestresowany możesz odwiedzić twój tęczowy ogród. (OKOŁO 10 MINUT)

6)Aktywność twórcza dzieci TĘCZA Z ROZMAITOŚCI – dzieci na tekturowych kartkach z kolorowych sznurków, waty, wstążek, kolorowych słomek, małych kamyków, muszelek, patyczków, koralików, kolorowego papieru, plasteliny wykonują swoje wspomnienia z tęczowego ogrodu. (około 20 minut)

7) Dzielimy się przeżyciami – rozmowa na temat przeżycia zajęć, wspólne rozmyślanie jak relaksacja, kontrola nad swoim ciałem, prawidłowe oddychanie pozwalają nam wygrać walkę ze stresem. (około 15 minut)

