Scenariusz
Temat: Walentynki
Wiek dzieci: 6-9
Czas trwania: 45 minut
Miejsce zajęć: świetlica
Forma pracy: grupowa, indywidualna
Cele:
· Integracja grupy poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy
· Rozwijanie u dzieci zdolności manualnych
· Rozbudzanie u dzieci wyobraźni
· Odreagowywanie nadmiernej energii
· Ćwiczenie refleksu
Metody: Zadaniowe, plastyczne, pogawędka,
Środki dydaktyczne:
· Kolorowe kartki, kredki, klej, papier kolorowy, szablony
· Zadania i pytania przygotowane przez nauczyciela
· Kolorowa bibuła
Tok pracy:
Część wstępna:
Czas: ok. 10 minut
Pogawędka na temat Walentynek; bajkowych zakochanych par, a także o tym jak dzieci widzą dzień świętego Walentego.
Część główna:
Czas: ok.15 minut
Dzieci bawią się w zabawę „A kto urodził się w maju...”
Grupa siedzi razem w kole.
Prowadzący wyjaśnia uczestnikom, że są oni zaproszeni do zabawy, w trakcie której mogą się wiele dowiedzieć o sobie nawzajem.
Prowadzący wymienia szereg cech, a potem podaje, co osoba, która stwierdzi je u siebie, powinna zrobić.
Zasadniczo obowiązuje następująca reguła: osoba, która należy do wymienionej grupy, wstaje ze swojego miejsca, wykonuje to, co polecił prowadzący i ponownie siada na dywanie. Najpierw można podać grupie jeden przykład: „Kto z was ma brata, niech strzeli kilka razy palcami!”.
Zabawa ta powinna być przeprowadzana w dość szybkim tempie. Poniżej zamieszczonych zostało kilka pytań, które zostaną zadane dzieciom przez wychowawcę:
Kto ma niebieskie oczy, mruga trzy razy powiekami.
Kto jest wyższy niż metr czterdzieści, woła głośno: „King Kong”.
Kto dzisiaj rano zjadł dobre śniadanie, ten głaska się po brzuchu.
Kto urodził się w maju i jest jednym z bliźniąt, ten chwyta dowolną osobę za rękę i tańczy z nią jeden raz w koło.
Kto kocha psy, niech trzy razy zaszczeka.
Kto kocha koty, niech trzy razy zamiauczy.
Kto ma dzisiaj na sobie coś w kolorze bordowym, musi wykonać teraz szczególne zadanie: Niech poda dłoń swojemu sąsiadowi po prawej stronie i powie ; „WITAM CIĘ”
Kto ma brązowe oczy, niech wykona przed pozostałymi osobami w kole głęboki pokłon.
Kto ma piegi, niech przebiegnie jeden raz na zewnątrz koła.
Kto jest jedynym dzieckiem swoich rodziców, niech stanie na „baczność”.
Kto się cieszy że należy do tej grupy, niech powie głośno „A”
Kto czasem chciałby być niewidzialny, niech schowa się za jednym z uczestników.
Kto gra na jakimś instrumencie muzycznym, niech zademonstruje w formie pantomimy jak to robi.
Kto lubi jazdę na rowerze, niech biega w miejscu.
Kto nie znosi dymu papierosowego, niech głośno krzyknie: „Palenie szkodzi zdrowiu”
Kto ma przy sobie gumę do
żucia, czekoladę albo cukierki, niech trzy razy głośno mlaśnie.
Część końcowa:
Czas: ok. 20 minut
Dzieci przygotowują kartki walentynkowe .
Dzieci wspólnie z wychowawcą sprzątają miejsce pracy i robią wystawę swoich prac.
Podsumowanie:
Dzieci wyrażają swoją opinie na temat zajęć. Mówią co im się podobało a co ich zdaniem nie było interesujące.