SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE CZWARTEJ
Temat: Polskie tańce narodowe
Cele:
– uczeń zna charakterystyczne cechy tańców narodowych (rytm, tempo, metrum)
– uczeń zna rytm, metrum, melodie słyszanych piosenek
– uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę “Czerwone jabłuszko” przy akompaniamencie pianina
– uczeń potrafi rozwiązać krzyżówkę
Środki dydaktyczne:
– pianino
– krzyżówka
– teksty piosenek
– odtwarzacz CD
– płyta CD z nagraniami tańców
Metody:
– pogadanka
– analityczno – problemowa
– pokaz
Forma pracy:
– zbiorowa
– indywidualna
– grupowa
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe
2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
3. Podanie celu i tematu zajęć, zanotowanie tematu do zeszytu.
4. Przypomnienie tematu ostatnich zajęć oraz definicji krakowiaka
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1.Przypomnienie nazw polskich tańców narodowych i ich cech charakterystycznych, zapisanie najważniejszych informacji do zeszytu
2. Wysłuchanie poszczególnych przykładów tańców narodowych z płyty CD
3. Pogadanka na temat znanych nam utworów posiadających cechy tańców narodowych
4. Zaprezentowanie przez nauczyciela za pomocą śpiewu i gry na pianinie piosenki “Czerwone jabłuszko”:
– rozśpiewanie uczniów – przypomnienie krakowiaka “Hej na krakowskim rynku” z poprzednich zajęć, rozśpiewanie na gamie C-dur i jej nazwach solmizacyjnych
– wspólne zaśpiewanie kujawiaka “Czerwone jabłuszko” – nauczyciel i uczniowie
– samodzielne zaśpiewanie piosenki – tylko uczniowie
– śpiew z podziałem na grupy – chłopcy kontra dziewczynki itp.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1.Nauczyciel rozdaje krzyżówkę z hasłami z zakresu wiadomości o tańcach narodowych – jako zadanie na koniec lekcji do dokończenia w domu
2. Zadanie domowe: jedna zwrotka i refren krakowiaka oraz kujawiaka
3. Pożegnanie, czynności porządkowe