1066


KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch

1. Przyroda Kl. 4b

2. Dział programu- Człowiek i Środowisko

3. Temat lekcji- Jak ratować przyrodę?

4. Cele:

a) Ogólny-poznanie konkretnych faktów na temat ochrony środowiska , przyrody.

b) Cele operacyjne

-uczeń potrafi zdefiniować pojęcie odpad , recykling , segregacja śmieci

-uczeń potrafi przypomnieć dlaczego z roku na rok śmieci przybywa śmieci

- uczeń potrafi wymienić 3 sposoby ratowania środowiska

- uczeń potrafi zdefiniować pojęcie cywilizacja

- uczeń potrafi opisać funkcje roślin zielonych

-uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego tworzywa sztuczne są niebezpieczne

- uczeń wskazuje pozytywne aspekty budowania oczyszczalni ścieków.

- uczeń potrafi zaplanować program oszczędności dla domu

- uczeń potrafi korzystać z pojemników do segregacji.

5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa , metoda problemowa( burza mózgów, kilu śnieżnej , metaplan).

6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, grupowa, indywidualna

7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń ,

8. Przebieg lekcji

Czynności nauczyciela

Czas trwania

Czynności ucznia

Uwagi do realizacji

Część

wstępna

-Przywitanie Klasy

-Sprawdzenie listy obecności

5 min

-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów

-Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela

Część zasadnicza

-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji

-Podanie tematu lekcji „Jak ratować przyrodę” (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy)

- Nauczyciel opisuje największych „ trucicieli środowiska”

- Nauczyciel pyta się uczniów co należy zrobić aby poprawić jakość środowiska

-Nauczyciel opowiada dlaczego z roku na rok przybywa odpadów

- Nauczyciel pyta się uczniów co jest skutkiem składowania odpadów

- Nauczyciel wymienia rodzaje oczyszczalni

-Nauczyciel opowiada o funkcjach roślin w oczyszczaniu środowiska

-Mataplan na temat oszczędności energii w domu

-Nauczyciel opowiada jak oszczędzać energię i wodę w domu oraz o segregacji śmieci

30 min

- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel

-Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach

- Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji

- Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela

Część końcowa/ podsumowanie

Nauczyciel podsumowanie tematu

-Rozwiązywanie ćwiczeń do tematu

10 min

-Uczniowie rozwiązują zadania w zeszycie ćwiczeń ,

0x01 graphic


