Scenariusz przedszkolnego ,, Powitania wiosny”
Cele ogólne - wykorzystanie nabytych wiadomości o mijającej i rozpoczynającej się porze roku
wykorzystanie umiejętności w trakcie działań indywidualnych i grupowych
rozwijanie mowy i myślenia
identyfikowanie się z grupą
Cele szczegółowe - dziecko zna pierwsze oznaki wiosny
potrafi współpracować w zespole
rozpoznaje i nazywa symbole charakterystyczne dla każdej pory roku
potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie
potrafi wypowiedzieć się na określony temat
umie odrysować i pokolorować wzór
potrafi rozwiązać zagadkę
potrafi odtworzyć rytm kolejnych elementów
Metoda - aktywizująca, zadaniowa
Forma - zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne - karty z narysowanymi cechami zimy i wiosny, ilustracje z postaciami bajkowymi zakryte kartką z 6 okienkami, wzory sukien, szablony na suknię, farby, zagadki wiosenne, sylweta wiosny, klocki, arkusze ze sznurem korali, wycięte elementy na korale, kukła Marzanny, upominki
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Inscenizacja dz. 6-letnich - ,,Przyjście wiosny” Jana Brzechwy.
2.Rozpoczęcie konkursu ,, Pierwszego dnia wiosny was witamy
i do wspólnej zabawy teraz zapraszamy
wśród nas maluchów i starszaków tutaj mamy
i wszystkich do gier i zagadek pęknie zapraszamy”.
3.,,Suknia pani Wiosny”- ozdabianie malowaniem.
Do konkursu przystępują kolejni przedstawiciele grup. Na stolikach leżą wycięte z arkusza papieru wzory sukien, które należy ozdobić. Dzieci mają szablony do odrysowania ołówkami na sukni (kwiaty, motyle, ptaki, listki), które należy pomalować estetycznie w czasie trwania konkursu. Ocena punktowa dla grup przydzielona zostanie przez nauczyciela.
4. Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
Prowadzący osłuchuje dzieci z piosenką.
5.,,Postacie bajkowe” - rozpoznawanie po fragmentach ilustracji co to za postać, z jakiej jest bajki.
Troje kolejnych dzieci z każdej grupy losuje zasłoniętą 6 okienkami ilustrację. Wyrzucona ilość oczek na kostce wskaże, które okienka na ilustracji otwieramy. Przedstawiciela próbują odgadnąć bajkę. Jeśli nie, rzucają kostką ponownie, aby odkryć kolejne okienko. Jeśli wypadnie nr okienka już otwarty - grupa traci kolejkę. Maksymalną ilość pkt. Otrzymuje ta grupa, która odgadła pierwsza. Kolejne grupy po 1 punkcie mniej.
6.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
7.,,Witamy - żegnamy” - segregowanie cech zimy i wiosny.
Przedstawiciele grup odkrywają kolejno karty udzielając odpowiedzi: ,,żegnamy” lub ,,witamy” nazywając przy tym to co przedstawia karta.
Za każdą dobrą odpowiedź na konto grupy zalicza się 1 pkt.
8.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
9.,,Wiosenne zagadki”- reprezentanci grup przystępują do odgadywania czytanych zagadek. Za każdą prawidłową odpowiedź grupa otrzymuje 1 pkt.
10.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
11.,,Dom dla pani Wiosny”- zadaniem dzieci jest ułożenie z klocków domu, w którym zmieści się sylweta p. wiosny. Wygrywa najwyższy dom, który nie ulegnie zniszczeniu. Czas trwania odmierza muzyka.
12..Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
13..,,Korale pani Wiosny”.
Ostatnia grupa przedstawicieli ma za zadanie dokończenie wzoru narysowanego sznura korali na arkuszu papieru. Dzieci układają wg wzoru wycięte elementy. Wygrywa ta grupa , która zrobi to najszybciej i prawidłowo.
14.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
15.Podsumowanie wyników i zapowiedź wyjścia na dwór.
16.,,Korowód z Marzanną”- wyjście na dwór i zniszczenie symbolu zimy a powitanie wiosny gaikiem.
17. Zakończenie wspólnych zabaw rozdanie upominków.
Scenariusz opracowany przez D. Jagodzińską
Tradycja topienia Marzanny.
Czy wiecie skąd wzięła się tradycja topienia Marzanny?
Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy
i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmiertką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę - śmierć.
Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w obrzędach wypędzania zimy i witania wiosny.
Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca
w Święto Wiosny.
Powiedz dzieciom, że 21 marca to dzień szczególny. Czekamy na szczególnego gościa. Zapytaj, czy wiedzą, kto to taki? Wysłuchaj odpowiedzi dzieci. Tajemniczym głosem zwróć się do uczestników spotkania: Jeśli uważnie wysłuchacie zagadki, dowiecie się, kogo w tym dniu oczekujemy.
Elżbieta Ptak
Wiosna
Przybywa do nas z daleka.
Każdy z utęsknieniem na nią czeka.
Przynosi w darze ciepło i słońce.
Towarzyszą jej ptaszki śpiewające.
Listki z pąków wyglądają,
Kwiatki płatki rozchylają,
a dzieci zawsze radośnie ją witają.
Jeszcze raz zapytaj dzieci: Na jaką porę roku czekamy? Gdy odpowiedzą, porozmawiajcie na temat pierwszych oznak wiosny. Zachęć dzieci do rozejrzenia się wokół siebie i zapytaj, jakie oznaki wiosny widać już w przedszkolnym ogrodzie. Pochwal dzieci za ich spostrzegawczość. Opowiedz o tradycji topienia Marzanny:
Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę - na słońce, kwiaty, pierwsze ptaki. Dosyć mamy zimy, ciepłych ubrań. Dawniej ludzie wierzyli, że można przyśpieszyć nadejście wiosny, topiąc słomianą kukłę zwaną Marzanną. Pod koniec zimy, gdy pojawiały się pierwsze oznaki wiosny, zbierali się wszyscy mieszkańcy wsi i wesołym pochodem ruszali z Marzanną w kierunku najbliższej rzeki, stawu lub jeziora. Kukłę niesiono nad głowami albo wywożono na taczkach. Niósł ją zwykle mężczyzna. Marzannę topiono po uprzednim rozebraniu jej i wzniesieniu wysoko ku niebu. Ten zwyczaj przetrwał do dnia dzisiejszego. Nadal topimy Marzannę, wierząc, że przyśpieszy to nadejście wiosny.
Pierwszy Dzień Wiosny
Scenariusz zabaw integracyjnych
dla wszystkich grup w przedszkolu
1. Teatrzyk pt.: „Wróżki Pani Wiosny” tekst B.B Jadach
(wykorzystana w scenariuszu inscenizacja znajduje się na tej stronie
internetowej w dziale „inscenizacje”). Teatrzyk wystawiają dla dzieci
nauczycielki.
2. Zabawa z kluczami :
v Po znakach (kluczach różnej wielkości) dzieci szukają
ukrytych niespodzianek:
I grupa - znajduje cukierki w koszu wiosennie ozdobionym
II grupa - znajduje kwiatki z zagadkami o tematyce wiosennej
III grupa - znajduje Wiosnę (kukiełkę)
IV grupa - znajduje gaik
V grupa - znajduje ekologiczną marzannę zrobioną z kawałków
starego chleba, które potem pokruszą dla ptaszków do
karmnika, resztę utopią.
Po odnalezieniu niespodzianek dzieci rozwiązują zagadki, kruszą
Marzannę i otrzymują cukierki.
3. Przemarsz dookoła placu zabaw z Marzanną.
PIOSENKA NA POCHÓD Z MARZANNĄ
(na melodię Krakowiaka )
Ruszamy gromadą, wesołym pochodem
niesiemy Marzannę nad zieloną wodę.
Ref. Radują się drzewa, radują się domy,
niesiemy Marzannę, chochoła ze słomy. Słomiany chochole, związany powrozem
Dość nas namęczyłaś i śniegiem, i mrozem.
Ref. Marzanko, Marzanko, zimy koleżanko,
Do widzenia łyżwom i nartom, i sankom.
Wędrujemy z tobą do zielonej wody,
Utopimy ciebie, niech już spłyną lody.
Ref. Powitamy wiosnę, dawno jej nie było,
Wielu z nas już do niej bardzo się stęskniło.
Po piosence dzieci rozdzielają kukłę od chleba, który pokruszą po
wspólnej zabawie do karmnika, resztę kukły topią w wodzie recytując:
Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
Do wody cię wrzucamy, bo wiosnę witamy.
4. Wspólny śpiew piosenki o Wiośnie.
5. Zabawa ruchowa w kole ze śpiewem : Stary niedźwiedź mocno
śpi
6. Zabawa ruchowa w kole ze śpiewem : Pszczółka śpi w
ogrodzie
Opracowanie:
Beata Barbara Jad
Wiosenna pogoda - taniec „ Deszczyk”
Stoimy w dużym kole ( każda grupa tworzy własne koło). Nauczycielka opowiada o wiosennej pogodzie, pokazując odpowiednie gesty : „ WIOSNĄ CZASAMI PADA DESZCZ” - unosimy ręce do góry i poruszając palcami opuszczamy je powoli w dół.. „WIEJE WIATR” - uniesione ręce w górę poruszają się w prawo i lewo. Zdarzają się czasem wiosenne burze. Gdy pojawi się „BŁYSKAWICA”, klaszczemy, gdy usłyszymy „ GRZMOT”- tupiemy nogą. Ale po burzy pojawia się tęcza - wzniesione do góry ręce roztaczają półkola.
Inscenizacja
z okazji
Pierwszego Dnia Wiosny
Cel główny:
poznanie i kultywowanie zwyczajów i obrzędów ludowych związanych z nową porą roku.
Cel operacyjny:
chętnie uczestniczy w przygotowaniach do inscenizacji;
ekspresyjnie mówi dany tekst;
potrafi mimiką, gestem, słowem odegrać swoje role;
śpiewa poznane piosenki o tematyce wiosennej;
WITAJ WIOSNO
Dziecko 1
Dzień pochmurny niezbyt miły,
nie traćmy więc ani chwili
i szukajmy zaraz Wiosny.
Dziecko 2
Wtedy będzie dzień radosny!
Dziecko 3
Lecz nie widać jej tu wcale!
Dziecko 4
To pójdziemy trochę dalej…
Dziecko 5
A tu także Wiosny nie ma…
Dziecko 6
Szare drzewa, czarna ziemia…
Dziecko 7
Teraz głośno zawołamy,
że ją do nas zapraszamy!
Wszystkie dzieci
Wiosno, wiosno, przyjdź już do nas!
Dziecko 8
A wiosny jak nie ma, tak nie ma…
Zachęćmy ją do przyjścia piosenką…
Wszystkie dzieci
(Piosenka „Przyjście wiosny”- I zwrotka)
Pierwszy obudził się pierwiosnek
Potem chochoły spadły z róż.
Skowronek śpiewem wołał wiosnę,
żeby na pole przyszła już!
Refren: Bo zima, bo zima
każdemu obrzydła!
Niech słońce jej da pstryczka w nos!
Niech wiosnę, niech wiosnę
przyniosą na skrzydłach
bociek, jaskółka, szpak i kos.
(Pod koniec wchodzi wiosna)
Witaj, witaj nam Wiosenko!
Wiosna
Witajcie, witajcie kochani.
Cieszę się, że jestem z wami.
Usłyszałam wasze głosy,
uczesałam zaraz włosy
i przybyłam na wezwanie
Bardzo miłe to spotkanie.( Rozsypuje kwiaty)
Dziecko 9
Radośnie tu zaraz będzie.
Wiosnę widać będzie wszędzie.
Wiosna
Milej jeszcze nam tu będzie,
gdy Słoneczko do nas zejdzie.
Ono tam za chmurką siedzi
i z pewnością nas odwiedzi.
Słonko
Mam promyki jasnozłote,
które pięknie świecą…
Oddam kilka miłej Wiośnie,
Rozdam także dzieciom.( rozdaje promyki)
Wiosna
Drzewa, trawy, kwiaty rosną,
gdy je deszcz pokropi wiosną…
Delikatnie niech popada.
Teraz taka moja rada,
By zaprosić także Deszcz.
Deszcz
Chodzi wiosną deszcz po świecie,
kropi kwiaty, kropi dzieci…(kropi wodą)
Delikatnie kropelkami
daje poznać - jestem z wami!
Wiosna
Hejże Deszczu, wody dość!
Wracaj jednak, skąd żeś przyszedł!
Nie możesz być z nami stale!
Deszcz
Tak mi dobrze z Wami jest!
(wchodzi wiatr)
Wiatr
Lecz uciekaj,
dokąd chcesz!
(biega między dziećmi)
Wiosna
Z Wiatrem także mam kłopoty.
Lecz się biorę do roboty.
Hejże, Wietrze! Leć przed siebie!
Wiatr
Ale dokąd?
Wiosna
Tego nie wiem.…
Dobry Deszczyk i Wiatr miły,
ale bardzo nas zmęczyły…
Moje drogie dzieci,
Czas tak szybko leci
A przede mną pracy tyle…
Zbudzić kwiaty i motyle.
I powitać także trzeba
Ptaki wracające…
Już je widać na tle nieba.
Bocian
Klekoce bocian bocianowej w Afryce nad rzeką:
- Czas się zbierać do podróży, do Polski daleko!
Bocianowa
Kiwa dziobem bocianowa, brodząc w ciepłej rzece:
- bardzo chętnie już, mój mężu do domu polecę.
Tu mi jakoś za gorąco, duszno, słońce męczy,
nigdy nie ma niepogody, deszczu, chmur i tęczy!
Bocian
_ Tam nas czeka chłodna łąka, czekają topole,
złote jaskry i kaczeńce i gniazdo na szkole!
Żaba
Zaledwie wyjrzałam spod tego kamienia
a już przed bocianem
szukać mam schronienia?
Zamiast z kumami pogadać rech, rech, rech !
Czas mi umykać!
Już boćka słychać!
Bociek
Kle, kle, kle, kle...
Chociaż czuję wielką chrapkę...
Nie poluję dziś na żabkę!
Żabko, nie umykaj,
ze mną Wiosnę dziś powitaj!
Bocianowa
Witaj czarna jaskółeczko, miło Cię zobaczyć!
Co tak nosisz w małym dzióbku, czy powiedzieć raczysz?
Jaskółka
Witam, witam bocianowo i panie bocianie.
Gniazdko z błota lepię sobie na moje mieszkanie!
Szpak do bocianów
Ach, witajcie moi mili
Dawno was nie było
Czy w waszym gospodarstwie,
dużo się zmieniło?
Bocian
Witaj, witaj panie szpaku.
Zmian nie było wiele.
Gniazdo wciąż to samo
Starzy przyjaciele…
Piosenka
Kle, kle, boćku, kle kle
Witaj nam bocianie
Łąka ci szykuje x2
Żabki na śniadanie
Kle, kle boćku kle kle
Usiądź na stodole
Chłopcy ci zrobili, x2
Gniazdo w starym kole
Kle, kle boćku kle kle
Witamy cię radzi
Gdy zza morza wrócisz x2
Wiosnę nam sprowadzisz
Wiosna
Witam was kochani, słonko wam przynoszę,
a do tego kwiatów dwa pełniutkie kosze (...)
Słonko mocniej grzeje, wiatr cicho szeleści,
chętnie też posłucham waszych opowieści.
Jaskółka
A jest czego słuchać, droga nasza Wiosno,
opowiemy Ci wszystko, zaśmiejesz się głośno!
Miejsce przedstawienia: sala gimnastyczna
Scenografia: na parawanie wymodelowany z kolorowego papieru krajobraz
wczesnej wiosny (bezlistne drzewa, wschodząca trawa i kwiatki,
przebijające się przez chmury słońce), ekran telewizora wykonany
z kartonu, niebieski materiał imitujący wodę, gawra wykonana
z szarego papieru)
Rekwizyty: mikrofony, Marzanna, ilustracje wiosennych kwiatów, nazwy
wiosennych kwiatów napisane na opaskach, konewka, koszyczek,
fotele
Postacie: dwoje dzieci i mama, spiker - prowadzący, spiker - Wojtek,
spiker - Kasia, spiker - Radek, dzieci przebrane za wiosenne
kwiaty, grupa wokalna, jaskółka, skowronki, bociany, niedźwiedź
Przebieg:
SCENA I
(Dwoje dzieci i mama wchodzą na scenę. Dzieci rozglądają się i wołają)
Dzieci razem: Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś, powiedz nam!
Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś, powiedz nam!
Dziecko 1: Czy jesteś za lasami?
Dziecko 2: Czy jesteś za górami?
Dzieci razem: Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś, powiedz nam!
(Dzieci zwracają się do mamy)
Dziecko 1: Gdzie ta wiosna, mamusiu miła?
Mama: Nie wiem, córeczko, gdzie się ukryła.
Może jest jeszcze gdzieś za morzami,
może leśnymi wędruje drogami?
A może jest już nad naszym jeziorem
i ujrzysz ją dziś wieczorem?
Dziecko 2: A w jaki sposób ta wiosna do nas zawita?
Mama: O, moje dziecko, to tajemnica przyrody ukryta.
Może wiatr dywan jej uplecie,
a może z jaskółką przyleci na grzbiecie?
A może jej powóz pociągną motyle,
może statkiem przypłynie, na morzu ich tyle.
Dziecko 2: To ja rozejrzę się jeszcze w koło.
Mama: Wracajmy do domu, bo jeszcze słonko słabo przygrzewa.
Dziecko 1: O! Śnieżek prószy! Zimny wiatr mrozi uszy.
(Dzieci idą, w tle muzyka A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima” - „Wesoła szkoła”kl.II, kaseta 2)
SCENA II
(Muzyka cichnie, dzieci wchodzą do domu, rozbierają się, siadają w fotelach, włączają telewizor, spiker zapowiada program)
Spiker - prowadzący:
Wita Państwa telewizja Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku.
Podajemy Państwu najświeższe wiadomości,
od 21 marca wiosna u nas gości. W związku z tym zapraszamy Państwa na program przyrodniczy, który odpowie na pytanie:
„I cóż na to powiecie, że wiosna jest na świecie?”
Grupa wokalna: piosenka pt.: „Wkrótce wiosna”(„Wesoła szkoła” kl.I, kaseta 3)
Spiker - prowadzący:
Nasi reporterzy ruszyli na różne szlaki,
żeby odnaleźć wiosenne oznaki.
Koleżanka Kasia jest przy trawniku w samym centrum miasta
zaraz nam powie, czy trawa wyrasta.
Halo Kasiu!
Spiker - Kasia:
Z tą wiosną, proszę państwa,
to jednak mała draka:
niby trawka tu-ówdzie wyprysła,
przysłała na zwiady ptaka,
no tak, niby to przyszła,
ale na razie
byle jaka.
Bo czy to wiosna, pytam,
czy przedwiośnie słotne,
jeśli gałązka ruda
kiwa się markotnie?
Spiker - prowadzący:
Dziękuję Kasi za relację
a teraz czekamy na następne rewelacje.
Nasz kolejny reporter odwiedził różne zakątki i sprawdził,
czy już ptaki wróciły na pola i łąki.
Halo Wojtku!
Spiker - Wojtek:
(w tle słychać głosy jaskółek)
Już wróciła zza morza jaskółka,
ponad głowami różne kreśli kółka.
Jeszcze inne ptaki do nas powracają.
(w tle słychać głos skowronka)
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad ozimin.
Skowronki(dzieci przebrane za ptaki):
Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Śniegi w polu giną!
Spiker - Wojtek:
(w tle słychać głosy bocianów)
Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
Klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach.
Bociany:
Idzie wiosna! Wiosna idzie!
Po łąkowych błotach!
(Wchodzą dzieci z ilustracjami kwiatów i napisami na głowach, tańczą do melodii P. Czajkowskiego „Walc kwiatów” - „Wesoła szkoła”kl.II, kaseta 1, ptaki odlatują ze sceny)
(Muzyka cichnie, ilustracje kwiatów dzieci układają w różnych miejscach sali )
Spiker - prowadzący:
Wiosna nadchodząc wysyła swe czaty
na zwiady najpierw wypuszcza kwiaty.
Dla widzów teraz zagadka - dobierz nazwę do kwiatka.
(Wybrane dzieci z widowni dobierają ilustracje do dziecka z napisem danego kwiatu)
Żeby wiosennych kwiatów zachwycały wonie
nie zapominajcie o ich ochronie.
Opiekujcie się kwiatami jak ta ogrodniczka mała,
która o kwiatki bardzo dobrze dbała.
(Jedno dziecko z grupy wokalnej przebrane za ogrodniczkę śpiewa zwrotkę piosenki „Kwiatki - bratki”, grupa refren)
Spiker - prowadzący:
A teraz zupełna rewelacja,
tylko u nas taka atrakcja!
Nasz reporter dotarł do niedźwiedziej jamy,
misia po zimowym spaniu przywitamy.
Halo Radek!
Spiker - Radek:
Jestem! Stary niedźwiedź na razie chrapie,
ale już widzimy pierwsze oznaki budzenia się.
Niedźwiedź ziewnął! Przeciąga się!
Już, już wstaje, wychodzi z gawry...
Jest! Obudził się! Co za piękny widok!
Aaale niedźwiedziu! Co ty... ja tylko... Do widzenia państwuuuuuuuuuu!
(Reporter ucieka)
Spiker - prowadzący:
Trawa i kwiaty wspaniale rosną
zwierzęta się budzą, ptaki śpiewają wiosną.
Trzeba złą zimę dzisiaj wyrzucić.
Pannę Marzannę, symbol wstrętnej zimy,
jak każe tradycja, zaraz przegonimy.
(Na scenę wchodzą wszystkie dzieci biorące udział w przedstawieniu, niosą
Marzannę i śpiewają piosenkę pt.: „Marzanna” na melodię krakowiaka)
„Marzanna”
1.Ruszamy gromadą, wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę nad zieloną wodę.
Radują się drzewa, weselą się domy,
niesiemy Marzannę - chochoła ze słomy.
2.Wrzucamy do wody niedobrą boginię,
niech prędko do morza zła zima popłynie.
Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem,
na morze szerokie, na morze głębokie.
3.Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj więcej do nas -
na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.
A teraz gdy zima poszła już daleko -
zatańcz z nami wiosno nad zieloną rzeką.