31.03.2010
KONSPEKT
Temat: Kolor żółty - „W krainie Kapryśnej Królewny cz. II”. Święta tuż, tuż - „Jak zając pisanek szukał”
Cele:
Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe
Doskonalenie sprawności ruchowej
Dzieci reagują ruchem na dźwięk, hasło nauczyciela
Dzieci potrafią nazwać omawiany kolor i odszukać go w swoim otoczeniu i na swoim ubraniu
Klasyfikują przedmiot według jednej cechy
Potrafią wykonać samodzielnie lub z pomocą pracę plastyczną
Potrafią posługiwać się pędzlem, farbami, kredkami
Formy:
Grupowa
Indywidualna
zespołowa
Metody:
elementy metod: F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
zabawowo - naśladowcza, pokaz, relaksacja
praca plastyczna
Środki dydaktyczne:
płyta z muzyką, odtwarzacz CD, kukiełki króla i królewny, żółta bibuła, sylweta czerwonego zamku, żółte kwiaty, motylki, łódeczki, koszyk, czerwone kredki, kolorowe kulki, chusta animacyjna, klocki, klocki rehabilitacyjne, szablony pisanek, duże jajka ze styropianu, kolorowe pisanki z tworzywa, „pisanki - dyngusówki”, kwiaty z żółtego filcu, karty pracy, wycinanka, klej, farba, rysunek zajączka, małe chustki, folia malarska.
Przebieg:
Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
Zaprezentowanie bajki „O Kapryśnej Królewnie” przy pomocy kukiełek.
„Pewnego dnia w czerwonej krainie pojawił się nie lada kłopot .Ponieważ słońce nie wschodziło, to zrobiło się zimno i nieprzyjemnie.
- Co zrobić? -martwił się król-poddani są niezadowoleni!
Wszyscy poddani bardzo się ucieszyli, kiedy zobaczyli żółte słońce na niebie .Ich radość była tak wielka, że król postanowił, iż od tego dnia wszystko w jego królestwie będzie koloru żółtego .I tak jak poprzednio czerwona, tak teraz przez królestwo płynęła żółta rzeka, po rzece pływały żółte łódeczki, na brzegu rosły żółte kwiaty, a w powietrzu fruwały żółte motylki i ptaki. Sukienki Królewny były odtąd w kolorze -żółtym.
Zabawa „ Znajdź kolor żółty”- dzieci wyszukują żółtego koloru na swoich ubrankach.
Zabawa ruchowa „ Przynieś coś, co jest żółte”. Dzieci przynoszą żółte przedmioty i kładą na żółtym kolorze na chuście animacyjnej.
Zabawa „ Żółte słońce”- n-l kładzie na dywanie dużą obręcz i poleca dzieciom wypełnienie jej żółtymi klockami. Następnie rozdaje im żółte wstążki, które dzieci przykładają do obręczy jako promienie słońca.
Zabawa ruchowa: taniec z „machajkami” - dzieci przy muzyce swobodnie poruszają się , potrząsają trzymanymi w ręku „pomponami” z żółtej bibuły.
Zapoznanie z postacią zajączka, który chce znaleźć duże pisanki.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Wiosenny deszcz”. Dzieci uderzają dłońmi w bębenki; na hasło deszcz: uderzają w bębenki palcami.
Zaświeciło słońce: krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Naśladowanie ruchów nauczyciela: „przekopywanie ogródka”; zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe: skłony z ruchem ramion.
„Podlewanie kwiatów” - skręty tułowia, „poszukiwanie pisanek w ogrodzie” - „rozglądanie się” wokół.
zajączek postanowił przed dalszą wyprawą posprzątać w swoim domku: „ścieranie kurzu” chustkami - ćwiczenia rozmachowe.
Zajączek postanowił dalej szukać pisanek. Przed sobą ujrzał rzeczkę. ćwiczenie równowagi - przechodzenie po ławeczce lub podciąganie się na ławeczce.
Postanowił chwilę odpocząć i pobawić się w rzucanie kamyczków do wody. Zabawa: rzuty do celu: dzieci spośród kolorowych piłeczek wybierają tylko żółte i rzucają nimi do misek z wodą.
Zajączek ruszył w dalszą drogę. Na ścieżce napotkał przeszkody: musiał omijać kałuże: slalom między niebieskimi kartkami papieru.
Szukając dużych pisanek zajączek Napotkał rozsypane kawałki układanki? Cóż to za układanka? Rodzice razem z dziećmi układają pocięte fragmenty pisanek i przyklejają na duży arkusz.
Zajączek napotkał rozsypane kolorowe małe pisanki. Wcześniej razem z dziećmi poznał kolor żółty i postanowił pozbierać do koszyczka tylko te w kolorze żółtym. Dzieci wskazują, same zbierają żółte jajeczka do koszyka. Dzielą pisanki na małe i duże.
Zajączkowi bardzo podobały się znalezione kolorowe pisanki, ale chciał też kilka pomalować samodzielnie. Ruszył więc dalej w poszukiwaniu dużych, tym razem białych jajek na pisanki.
Na kolejnej polanie zając spotkał motyle. Chciał za nimi pobiec, ale ciągle mu uciekały. Dzieci na hasło „hop” unoszą ręce wysoko w kierunku papierowych motylków zawieszonych nad ich głowami.
Zając po męczącym łapaniu motylków musiał odpocząć i głęboko oddychać. ćwiczenia oddechowe - dzieci dmuchają na papierowe motyle.
Zając po krótkim odpoczynku ruszył dalej w drogę. Dotarł do następnej polany. Nareszcie! Są duże białe jajka - sam może pomalować pisanki! Zając zatańczył z radości. Zabawa ruchowa - „tańczą moje ręce, moja głowa, moje ciało”.
Relaks - dzieci siedzą oparte o rodziców; słuchają odgłosów przyrody.
Zajączek ruszył w drogę powrotną - turlanie styropianowych jajek.
Praca plastyczna - malowanie farbą, pędzlem pisanek.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę - poczęstunek jajeczkami z czekolady.