KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE TRZECIEJ
Temat: Wzrost znaczenia Japonii w XIX wieku.
I. Cele lekcji:
Cel ogólny: zapoznanie uczniów ze zmianami w Japonii w połowie XIX wieku, które doprowadziły do wzrostu znaczenia tego państwa w świecie.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
pokazać Japonię, Chiny i Koreę na mapie.
scharakteryzować ustrój panujący w Japonii do połowy XIX wieku (szogun, mikado).
wymienić datę 1854 r. i wyjaśnić jej szczególne znaczenie dla rozwoju Japonii.
wymienić zmiany wprowadzone w drugiej połowie XIX wieku (tzw. reformy Meiji).
ocenić znaczenie reform meidżi dla funkcjonowania państwa i gospodarki japońskiej w XIX w. i współcześnie.
II. Metoda:
Nauczanie polimetodyczne: gra dydaktyczna - gość z Japonii, analiza SWOT, pogadanka.
III. Formy pracy:
Indywidualna i grupowa.
IV. Środki dydaktyczne:
mapa polityczna świata 1871 - 1914.
podręcznik (w nim rysunek: rok 1854 - wpłynięcie do portów japońskich, portret cesarza Mutsuhito)
schematy do analizy SWOT
elementy tradycyjnego stroju japońskiego: kimono, wachlarz,
materiały przygotowane przez nauczyciela w oparciu o książki z serii „Starożytne cywilizacje” na temat roli szoguna i cesarza, religii Japończyków i ich rozrywek (kserokopie)
Przebieg lekcji.
I. Wprowadzenie.
Czynności organizacyjne.
Rekapitulacja wtórna - pogadanka na temat wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.
Realizacja nowego tematu.
Ogniwo wiążące i zapisanie tematu lekcji.
Uczniowie pokazują Japonię na mapie, omawiają położenie kraju.
Nauczyciel dzieli klasę na pięć zespołów, które na podstawie podręcznika i materiałów rozdanych przez nauczyciela, przygotowują pytania do „zaproszonego gościa z Japonii”.
Przybycie gościa (uczennica w stroju Japonki), który odpowiada na pytania dotyczące systemu rządów w I połowie XIX w., roli szoguna i cesarza, religii, rozrywek Japończyków: origami, ikebany, gry planszowej „go”.
Rok 1854 - omówienie wydarzenia na podstawie rysunku.
Uczniowie w grupach przygotowują analizę SWOT.
Pytanie: Jakie znaczenie dla Japonii miało otwarcie jej portów w 1854 roku?
Mocne strony Słabe strony
a) kontakt ze światem bardziej cywilizowanym a) kontakt ze światem bardziej
b) handel z innymi krajami cywilizowanym
c) zainteresowanie obszarami Azji
Szanse Zagrożenia
a) możliwość nauczenia się wielu rzeczy: a) możliwość utraty tradycyjnej
reformy Meiji (oświecenia): kultury
armii, władzy centralnej b) możliwość utraty tradycyjnej
budowa kolei, stoczni, fabryk religii
powstanie systemu bankowego c) możliwość stania się obcą kolonią
powstanie poczty, telegrafu ...
b) wzbogacenie kraju
c) możliwość zdobycia kolonii
Odpowiedzi grup.
Zapisanie analizy SWOT jako notatki na tablicy i w zeszytach.
Podsumowanie.
Podsumowanie - nauczyciel.
Japonia nie tylko nie utraciła swej odmienności i nie stała się obcą kolonią, ale sama wzmocniona włączyła się do rywalizacji o kolonie w myśl hasła „Azja dla Azjatów” z Rosją i innymi państwami w Chinach i Korei. Dzięki reformom z drugiej połowy XIX wieku należy teraz do grona potęg gospodarczych świata.
Rekapitulacja pierwotna.
Ocena aktywności i zadanie pracy domowej.
(Zaprojektuj krzyżówkę, rebus lub zagadkę z wiadomościami o Japonii XIX - wiecznej i współczesnej).
Ewaluacja lekcji.
(Uczniowie otrzymują karteczki z dwoma buźkami - uśmiechniętą i smutną, zaznaczają tę, która obrazuje ich uczucia po zakończonej lekcji).
Joanna Rećko
Nauczyciel historii
1
1