Konspekt do zajęć przeprowadzonych w grupie 4 - latków.
Temat: Zabawy na łące
Cele ogólne:
poszerzenie wiedzy przyrodniczej;
zachęcenie do udziału w zabawach zespołowych
prezentacja literatury dziecięcej związanej z tematem zajęć
estetyczne i precyzyjne wykonanie pracy plastycznej
utrwalenie wiadomości zdobytych w ciągu tygodnia
Po zajęciach dziecko powinno:
Zapamiętać |
Rozumieć |
Umieć |
- treść inscenizacji i piosenki - zasady obowiązujące w proponowanych zabawach |
- polecenia wydawane przez nauczycielkę - treści literackie wykorzystane podczas zajęć |
- naśladować sposób poruszania zwierząt - zastosować w praktycznym działaniu nabyte umiejętności |
Pomoce: zagadka słowna, muzyczna; opaski na głowę z sylwetkami bocianów i żab; żywe kaczeńce; treść wiersza F. Kobryńczuka „Czerwona żaba”; ilustracja do treści wiersz; papierowe kółka różnej wielkości w kolorze zielonym; kartki papieru; klej; nagranie magnetofonowe z melodią piosenki „ Na tej mokrej łące”;
Przebieg:
Lp. |
Sytuacja edukacyjna |
Uwagi metodyczne |
Zakładane efekty, cele szczegółowe |
1. |
Rozwiązanie zagadki słownej i muzycznej podkreślających charakterystyczne cechy wybranych mieszkańców wiosennej łąki. |
Zagadki dotyczą: słowna - bociana, muzyczna - żaby. Dzieci rozwiązują zagadki wskazując jednocześnie ilustracje obrazujące rozwiązanie zagadek. |
- dzieci poradzą sobie z rozwiązaniem zagadek; |
2. |
Rozdanie dz. opasek na głowę: - dziewczynkom z sylwetkami żab - chłopcom z sylwetkami bocianów |
Dz. otrzymują opaski na głowę, pokazują jak poruszają się żaby, a jak bociany. |
- przypomną sposób poruszania się bocianów i żab; |
3. |
Zabawa integracyjna „Miejsce dla żabki i bociana” |
N-lka zaprasza kolejno dz. do kręgu na dywanie, mówiąc np.- „zapraszam Monikę, która jest żabką”. Dz. ma za zadanie przyjść do koła, naśladując skoki żaby. |
- cierpliwie będą czekać na wezwanie nauczycielki; |
4. |
Interpretacja słowno - ruchowa inscenizacji A. Świrszczyńskiej „Zabawa w żaby i bociana” (w: Antologia literatury dla najmłodszych A. Ożyńska - Zborowska) |
Dz. podzielone na dwie grupy: dziewczynki - żabki, chłopcy - bociany. Siedzą nad „stawem” zaznaczonym na dywanie. Prowadzą dialog żaby - bociany, poruszając się zgodnie z treścią inscenizacji. |
- potrafią słowem i ruchem odtworzyć treść wcześniej poznanej inscenizacji; |
5. |
Wspólny śpiew piosenki „Na tej mokrej łące” połączony z zabawą improwizacyjną wysnutą z treści piosenki. |
Dz. „żaby” i „bociany” siedzą nad „stawem” na dywanie. N-lka ustawia wokół stawu pojemniki z kaczeńcami pytając dz. czy wiedzą jakie to kwiaty? Wykorzystując nagranie melodii zaprasza je do wspólnego śpiewu. I - dz. stoją nad stawem śpiewając II - „żabki” skaczą, pozostałe śpiewają III - „bociany” chodzą pozostałe dz. śpiewają |
- naśladując improwizowanymi ruchami treść poszczególnych zwrotek; |
6. |
Recytacja wiersza „Czerwona żaba” F. Kobryńczuk (w: Na słoneczne i deszczowe dni T. Dziurżyńska, H. Ratyńska) |
Nauczycielka recytuje wiersz, jednocześnie odsłaniając ilustracje obrazującą jego treść |
- potrafią skupić uwagę na treści słuchanego wiersza; |
7. |
Rozmowa na temat wiersza |
N-lka zadaje pytania, dz. próbują na nie odpowiadać -„czy jest w tym wierszu coś dziwnego?” -„jakim kolorem chciała być pomalowana żabka?” -„dlaczego zielonym?” |
- potrafią odpowiadać na pytania |
8. |
Praca przy stolikach „Zielona żabka” - pokaz kolejnych czynności przez n-lke |
Przy demonstracji n-lka pyta dz. z jakich elementów wykona pewne części pracy. Na stolikach leżą równej wielkości kółka w kolorze zielonym. Sklejają z nich żabkę wg. Wskazówek n-lki. Naklejaj ją na kartkę papieru |
-próbują samodzielnie wykonać pracę tech. wiedząc, że poszczególne elementy to koła |
9. |
Ruchowa interpretacja krótkiej rymowanki „My są żabki” Połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi |
Dz. śpiewają „My są żabki” wykonując ruchy zgodne z treścią |
-wzmacniają mięśnie narządów artykulacyjnych |
ZABAWA W ŻABY I BOCIANA Anna Świrszczyńska
F. Kobryńczuk „Czerwona żaba”
Kuba namalował
Zielonkawe słońce
I czerwoną żabę
Skaczącą po łące
Żaba-hyc z obrazka!
Prosi pełna żalu
-mnie i to słoneczko odwrotnie pomaluj Chcę być na zielono
W mig pomalowana
Żeby łatwiej skryć się
Przed wzrokiem bociana.
ŻABY: Idzie żabka na spacerek,
Gdzie słoneczko i wiaterek.
Skacze żabka- skik, skik, skik!
BOCIAN (kroczy wolno kiwając głową):
Idzie bocian na spacerek, Gdzie słoneczko i wiaterek.
Mówi bocian: kle, kle, kle!
Wszystkie żabki złapać chcę! ŻĄBA I: Siostro żabko kto to chodzi? ŻĄBA II: To pan bocian w trawie brodzi. ŻABY: (uciekające): Uciekajmy, hyc, hyc, hyc!
Nie zobaczy bocian nic! BOCIAN: próżno bociek żabek szuka,
Próżno długim dziobem stuka. ŻABY: Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz- kum, kum, kum! BOCIAN (idzie za głosem żab, które tymczasem uciekają już gdzie indziej):
Tu słyszałem gdzieś kumkanie,
Tutaj bocian was dostanie, ŻABY (uciekają dalej):
Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz- kum, kum, kum!
BOCIAN (ze strapioną miną):
Nic nie znajdę. To ci los! Ze zmartwienia zwieszam nos.
Kle, kle, kle!
Opracowała: Joanna Święs