Konspekt
indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych - uczeń upośledzony umysłowo w stopniu głębokim.
Temat: Malowanie farbami
Cel główny: Usprawnianie małej motoryki i koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cele operacyjne:
Uczeń odwraca głowę w kierunku nauczyciela i wodzi wzrokiem za źródłem światła i dźwięku
Uczeń współpracuje z nauczycielem podczas wykonywania zadań
Wyrabianie poczucia świadomości własnego ciała
Uczeń wyciąga ręce w kierunku pędzelka
Uczeń wspólnie z nauczycielem wodzi pędzlem po papierze
Uczeń potrafi sam włożyć ręce do wody
Uczeń potrafi zdejmować kółka z wieży z kółek i przekładać figury na labiryncie przestrzennym
Metody: zabawa, Program Aktywności Knilów, relaksacja przy muzyce, praktyczne działanie,
Forma pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: bańki mydlane, latarka, bębenek, kaseta Knillów, płyty z muzyką, zabawki - wieża z kółek, labirynt przestrzenny, farby, gąbka, materiał, wata, pędzel, szablony.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Powitanie przez uścisk dłoni z głośnym wymówieniem słowa „Dzień dobry Kamil”
Powitanie piosenką „Witaj Kamil ….”
Próba nawiązania kontaktu z uczniem
Wodzenie wzrokiem za źródłem światła - uczeń kieruje wzrok w stronę nauczyciela
Wodzenie wzrokiem za źródłem dźwięku - uczeń kieruje wzrok w stronę nauczyciela
Zabawa bańkami mydlanymi - uczeń kieruje wzrok w stronę nauczyciela
Realizacja tematu
Program Aktywności Knillów -wyrabianie poczucia świadomości własnego ciała, próba zachęcenia ucznia do wykonywania czynności w pozycji siedzącej
Odpoczynek przy muzyce - relaksacja
Samodzielne picie z kubka (niekapka) w pozycji siedzącej - ćw. czynności samoobsługowych - czynność powtarzana na każdych zajęciach
Masaż dłoni materiałami o różnej fakturze( gąbką, watą , materiałem, drapakiem) - usprawnianie percepcji dotykowej (pomoc w odczuciu i zobaczeniu własnych rąk)
Malowanie farbami
Zamalowywanie dużych powierzchni farbami za pomocą pędzli zrobionych z różnych materiałów : waty, materiału, gąbki - usprawnianie pracy ręki i dłoni, usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Malowanie farbami od szablonu - usprawnianie pracy ręki i dłoni, usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Mycie rąk i sprzątanie - ćw. samoobsługowe
Zabawa - wieża z kółek, labirynt przestrzenny - usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Odpoczynek przy muzyce - relaksacja
Część końcowa
Pochwalenie starań ucznia poczynionych podczas zajęć
Pożegnanie piosenką „Raz, dwa Kamil ma …..”
Podanie dłoni, wykonanie ruchu ręką „Pa, pa …”
Opracowała: Agnieszka Szaniawska