Konspekty lekcji: Scenariusz lekcji zdrowia w klasie II
Wysłany przez kina dnia 24-11-2007 o godz. 10:32:55
Jest to fragment konspektu realizowanego w kształceniu zintegrowanym w ramach kręgu tematycznego 'Dbamy o zdrowie swoje i innych", temat dnia "Jak dbać o zdrowie w czasie jesiennej pluchy?"
Przewidywany czas na przeprowadzenie zaplanowanych w konspekcie działań dotyczących lekcji zdrowia to około 60 minut. W tym dniu realizowana będzie również edukacja matematyczna oraz edukacja z zakresu wychowania fizycznego - ćwiczenia gimnastyczne pod hasłem „ Ćwiczymy, bo dbamy o swoje zdrowie”.
Scenariusz lekcji zdrowia w klasie II - kształcenie zintegrowane
TEMAT: Kształtowanie nawyków dotyczących poprawnego czyszczenia nosa.
Miejsce realizacji : szkoła podstawowa, klasa II - kształcenie zintegrowane
Cel główny lekcji zdrowia :
pomnażanie i kontrola zdrowia uczniów w zakresie kształtowania nawyków poprawnego czyszczenia nosa oraz konieczności dbania zdrowie swoje i innych w życiu codziennym.
Kształtowanie zdrowotnych kompetencji ucznia:
Kształtowanie kompetencji aksjologicznej - przekazanie wiedzy dotyczącej znaczenia zasad prawidłowego czyszczenia nosa, wskazanie czynników zapewniających utrzymanie zdrowia własnego i innych .
Kształtowanie kompetencji technologicznej - kształtowanie i utrwalanie właściwego sposobu działania i postępowania podczas czyszczenia nosa oraz w czynnościach dnia codziennego mających na celu zapewnienie zdrowia.
uczeń wie jak poprawnie czyścić nos,
uczeń wie jak dbać o zdrowie swoje i innych,
rozumie konieczność dbania o zdrowie
Metody: Rozmowa kierowana, praca z tekstem, pokaz, zadaniowa
Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna, grupowa
Przebieg części dnia poświęconej lekcji zdrowia
Przywitanie nauczyciela z uczniami. ( uczniowie tworzą krąg, śpiewają piosenkę „ Piosenka powitanka” )
Dzień dobry, jak się macie
Co tam w domu , co tam w klasie
Gdy każdy wesoło rano wstanie,
Będzie piosenka na powitanie.
Ref. Piosenka powitanka„ Piosenka powitanka”
Śpiewaj ją każdego ranka
Powitanka ta, niech ci radość da !
Wprowadzenie uczniów do tematu dnia:
Na dzisiejszej lekcji będziemy rozmawiać na temat związany z hasłem krzyżówki, dlatego, aby go poznać musicie ją rozwiązać. ( uczniowie rozwiązują krzyżówkę ) Hasło: ZDROWIE
Rozmowa ukierunkowana:
Czy należy dbać o zdrowie?
Jak należy dbać o zdrowie?
( uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela )
Zapowiedź następnego etapu zajęć.
Za chwilę poznacie pewną historię. Zastanówcie się, podczas czytania tekstu, czy jej bohaterowie dbali o swoje zdrowie.
Rozmowa inspirowana treścią i wydarzeniami w opowiadaniu:
Kto jest bohaterem opowiadania?
Jakie zadanie mili do wykonania chłopcy?
Co poszli sprawdzić na dworze?
Jak chłopcy zachowywali się na dworze?
Jak skończyła się ta historia?
Czy w takim razie bohaterowie dbali o swoje zdrowie ? Uzasadnijcie swoje zdanie ?
Jaki morał wynika z tego opowiadania i jaką daje nam i bohaterom przestrogę na przyszłośćć? ( uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela)
Nauczyciel przedstawia uczniom fragment z pamiętnika bohatera ( uczniowie słuchają ).
Podczas mojej tygodniowej choroby oprócz gorączki, bólu gardła i głowy najbardziej dokuczał mi mocny katar. Cały czas musiałem wydmuchiwać nos i mieć przy sobie chusteczki. Pani doktor podczas badania przypomniała mi jak należy poprawnie czyścić nos. To dzięki niej było łatwiej mi go znosić.”
Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie dolegliwości miał nasz bohater podczas choroby?
Co dokuczało mu najbardziej?
Kto i w jaki sposób pomógł mu go znosić?
( uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela )
Nauczyciel: Pani doktor przypomniała chłopcu jak należy poprawnie czyścić nos, ja też chciałabym zobaczyć jak wy czyścicie swoje noski. Wyjmijcie teraz chusteczki i każdy pokaże mi jak czyści nos podczas kataru ( dzieci prezentują sposób wydmuchiwanie nosa ).
Podsumowanie nauczyciela: Widzę, że niektórzy z was poprawnie czyszczą noski, jednak niektórzy robią to nieprawidłowo i dlatego teraz powiem wam jak należy poprawnie czyścić nos. Nosek należy czyścić ostrożnie, bo znajdują się w nim przewody nosowo - gardłowo - słuchowe, które gdy dmuchamy mocno, możemy uszkodzić. Dmuchamy ostrożnie każdą dziurkę z osobna, najpierw jedną, potem drugą, zawsze pamiętając żeby nie robić tego z całej siły tylko bardzo delikatnie ( nauczyciel demonstruje sposób poprawnego czyszczenia nosa ).
Dmuchając możemy uszkodzić błonę bębenkową w uchu, która odpowiada za to, że słyszymy, a gdy się mocno napinamy i naprężamy podczas dmuchania, może ona pęknąć i nie będziemy słyszeć. Podczas dmuchania nosa starajmy się również nie ściskać oczu, aby nie popękały nam naczynka krwionośne w oku.Starajmy się również nie dłubać w nosie, bo można uszkodzić błonę śluzową, która się w nim znajduje, poza tym jeśli wkładamy do nosa brudne palce może dojść nawet do infekcji, czyli zakażenia. Do czyszczenia noska można używać wody morskiej, która oczyszcza, udrażnia i nawilża nosek, powodując jego oczyszczanie. Spróbujmy teraz jeszcze raz, po tym co wam powiedziałam i pokazałam, pokazać właściwy sposób czyszczenia nosa ( dzieci demonstrują, najpierw dmuchają delikatnie jedna dziurkę , potem drugą ).
Przerwa śródlekcyjna ( uczniowie śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę )
Taki mały, taki duży może zdrowym być. Taki gruby, taki chudy może zdrowym być. Tak i ja, tak i ty możesz zdrowym być! 2x
Opowiadanie historyjki obrazkowej
Pierwszy obrazek - chłopiec chodzi po kałużach bez gumowców, pada deszcz a on nie ma kurtki z kapturem ani parasola,
Drugi obrazek - chłopiec leży w łóżku, jest chory, kicha , ma katar i gorączkę. ( chętni uczniowie opowiadają historię chłopca )
Ustalenie kolejności wydarzeń w historyjce obrazkowej
Bawił się w kałuży i przemoczył nogi.
A teraz jest chory i kicha.
Leży w łóżku i pije herbatę cytrynową.
Podsumowanie historii chłopca
Nauczyciel stawia uczniom pytanie: Czy jesienna plucha musi mieć finał taki właśnie jak w przypadku obu tych historii? Jak można by było uniknąć takiego właśnie finału ? ( uczniowie odpowiadają )
Podział klasy na grupy w celu ustalenia odpowiedzi na pytanie:
JAK NALEŻY DBAĆ O ZDROWIE W CZASIE LISTOPADOWEJ PLUCHY ?
( uczniowie losują szablony - 4 kolory jesiennych liści - losowa przynależność do grupy, praca w grupach - ustalenie odpowiedzi na pytanie nauczyciela )
Każda grupa odczytuje swoje propozycje a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Podsumowanie pracy uczniów przez nauczyciela, ukazanie ważnej roli tych propozycji dla troski o zdrowie swoje i innych.
Rozwiązanie rozsypanki sylabowej
( uczniowie układają sylaby, łączą je w wyrazy i odczytują zdanie )
KTO ZDROWIA NIE SZANUJE , TEN CIĄGLE CHORUJE !
Rozmowa nauczyciela na temat powstałego zdania ( nauczyciel zadaje pytania ):
Proszę wyjaśnić mi, jak rozumiecie to zdanie?
Czy to zdanie może być morałem do historyjki obrazkowej i opowiadania „ Chlapacze” ?
Proszę uzasadnić swoja wypowiedź. ( uczniowie odpowiadają i uzasadniają swoje wypowiedzi )
Zapis zdania w zeszycie oraz uzasadnienia.
Podsumowanie zajęć o zdrowiu.
( uczniowie siadają w kręgu na wykładzinie dywanowej ) Nauczyciel czyta dwa wiersze podsumowujące dzisiejszą lekcje zdrowia: „ Katar” i „ Karolina” .
Po przeczytaniu wierszy nauczyciel zadaje pytania:
Jak postępowali bohaterowie tych wierszy ?
Dlaczego postępowali źle ? O czym zapomnieli ?
Jak powinni postąpić, aby nie zachorować ?
Jak powinniśmy się zachować wobec innych gdy jesteśmy chorzy lub przeziębieni ?
Jeśli mamy katar to o czym należy pamiętać ? ( uczniowie odpowiadają na pytania )
Jak należy prawidłowo czyścić nos ? ( uczniowie pokazują jak należy prawidłowo czyścić nos )
|